Cztery sposoby na zaoszczędzenie na lekach

Ceny leków mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego pacjenta. Na szczęście możemy kontrolować ilość pieniędzy, jaką zostawiamy w aptekach. Oto cztery sposoby, dzięki którym możemy nieco zaoszczędzić przy zakupie leków. 

1.      Porównywanie cen leków

Pacjenci z roku na rok coraz częściej korzystają z aptek internetowych, zamiast podchodzić do tradycyjnego okienka. Okazuje się bowiem, że dzięki kupowaniu leków w sieci możemy sporo zaoszczędzić. Weźmy na przykład popularny lek, jakim jest Voltaren Max. Porównanie cen Voltaren Max w aptekach stacjonarnych oraz internetowych jasno wskazuje na to, że korzystniej jest kupować w tych drugich. Różnice w cenach mogą sięgać nawet kilkunastu, a czasem i kilkudziesięciu procent. Niektóre apteki, na przykład Gdziepolek.pl oferują także możliwość porównywania cen poszczególnych leków online.

2.      Tańsze zamienniki

Od pewnego czasu farmaceuci mają obowiązek informować pacjentów o możliwości wydania tańszego zamiennika z tym samym lub bardzo podobnym składem. Ważne, aby substancja aktywna pozostawała niezmienna. Ceny leków zależą w dużej mierze od koncernu farmaceutycznego, który wypuszcza je na rynek. Im bardziej znany koncern, tym cena wyższa. Tymczasem istnieją tańsze zamienniki, które mogą nas leczyć równie skutecznie. Jeżeli farmaceuta nie zaproponuje nam tańszego zamiennika, to możemy sami o niego zapytać. Ma on obowiązek udzielić nam informacji, czy w ogóle takowy istnieje oraz czy jest dostępny w aptece.

3.      Zużywanie leków do końca

Błędem, jaki często popełniamy, jest kupowanie leków na zapas. Bardzo często kupujemy leki w nadmiarze, gdy:

  • wyjeżdżamy na wakacje,
  • zbliża się sezon jesienno-zimowy,
  • jesteśmy przeziębieni,
  • dany lek akurat jest w promocji.

Pamiętajmy, aby nie magazynować leków na zapas. Przed ich zakupem upewnijmy się, czy w naszej apteczce nie ma resztek takich samych preparatów, których data ważności nie dobiegła jeszcze końca. Nie chodzi tutaj o to, aby zażywać leki na siłę. Jeśli zostanie nam nieco antybiotyku, a lekarz nie zaleca dalszego stosowania, to nie przyjmujmy go więcej. Niemniej jednak upewnijmy się, czy nie mamy w domu paczki leków przeciwbólowych przed zakupem kolejnej.

4.      Współdzielenie leków

Niektóre leki stosujemy tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza. Niemniej jednak na rynku istnieją też preparaty, które spokojnie możemy współdzielić z innymi, na przykład znajomymi z pracy. Należą do nich na przykład leki:

  • przeciwbólowe,
  • na przeziębienie,
  • wykorzystywane w walce z zaparciami,
  • witaminy i minerały.

Leki możemy również współdzielić z naszymi lokatorami – wystarczy tylko wybrać preparat, który będzie odpowiadał wszystkim. Dzięki korzystaniu z tego samego leku przez kilka osób będziemy mogli szybciej zużyć preparat. To zaś spowoduje, że nie przeterminuje się on, a więc nie będzie trzeba go wyrzucić. Współdzielenie leków pozwala zaoszczędzić każdemu, kto weźmie udział w naszej małej „akcji”. Dodatkowo możemy także pomyśleć o dzieleniu się na przykład opatrunkami, plastrami czy innego rodzaju wyrobami medycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here