Bierny alkoholik – jak pomóc?

0
4342

Wylicza się, że w Polsce żyje około 700 tysięcy alkoholików. Oczywiście, dane te nie mogą być miarodajne, ponieważ znaczna liczba osób, które mają problem z nadmiernym spożywaniem trunków, nie zgłasza się po pomoc, ukrywa uzależnienie. Co więcej, mówiąc o uzależnieniu od alkoholu, wciąż pomija się tzw. biernych alkoholików. Okazuje się, że współuzależnieni także wymagają specjalistycznej pomocy.

Kim jest bierny alkoholik?

Jak potwierdzają ośrodki terapii uzależnień, biernych alkoholików może być nawet więcej, aniżeli alkoholików, natomiast o pomoc zwraca się tylko ich niewielka liczba. Większość osób współuzależnionych nie zdaje sobie nawet sprawy z powagi problemu, z jakim musi się zmagać.

Co istotne, problem alkoholowy nie dotyczy tylko osób, które aktywnie piją wyroby alkoholowe i od regularnego spożywania są uzależnieni. Specjaliści mówią też o biernych alkoholikach. To osoby, które same nie spożywają alkoholu albo nie są od niego uzależnione, natomiast przebywają w środowisku tych, którzy z piciem mają duży problem.

Mówi się, że alkoholik swoim piciem wyrządza sobie krzywdę, patrząc na aspekty psychiczne oraz zdrowotne, zaś alkoholik bierny wykazuje problem natury psychologicznej. W domach, w których nagminnie pojawia się alkohol na osobach niepijących, w tym dzieciach stosowana jest bardzo często przemoc fizyczna i psychiczna. Już samo patrzenie na uzależnienie bliskiego czy próby samodzielnej pomocy wyrwania go z uzależnienia, mogą być sporą traumą.

Czy bierny alkoholik potrzebuje pomocy?

Oczywiście, że tak. Osoby, które zmagają się z problemem alkoholu w domu, chociaż same go nie spożywają, tak samo jak aktywni alkoholicy powinni być poddani profesjonalnej terapii w ośrodku uzależnień. Wystarczy spojrzeć na zachowania biernych alkoholików, które nierzadko zostają zaburzone. Ciągły strach, agresja, niska samoocena, obawa o zdrowie najbliższych, stosowana przemoc psychiczna i fizyczna, współuzależnienie polegające na dostarczaniu alkoholikowi trunków – wszystkie te czynniki wymagają leczenia. Pamiętajmy również, że biernych alkoholików jest nawet kilka razy więcej, niż osób pijących.

Jak pomóc biernemu alkoholikowi?

Biernym alkoholikiem najczęściej pozostaje żona, mąż oraz dzieci osoby pijącej. To oni obwiniają się za pojawienie się choroby alkoholowej albo na nich wręcz zrzucana jest wina. Wszystko to sprawia, że bierni alkoholicy nie tylko nie starają się wyjść z alkoholizmu osobie uzależnionej, ale nawet przyczyniają się do rozwoju choroby.

Terapia dla biernych alkoholików jest dwuetapowa. Po pierwsze, polega na psychoterapii indywidualnej, po drugie, rodzina osoby uzależnionej jest uczona postępowania z alkoholikiem, by uwolnić go od tej przewlekłej choroby.

Bierny alkoholik musi zdać sobie sprawę, że brak reakcji doprowadzi do wieloletniej walki z alkoholem. Im szybciej rozpoczęta zostanie terapia, tym szybciej pojawią się jej korzystne efekty. Należy jednak pamiętać, że osoba uzależniona od alkoholu pozostanie alkoholikiem już na zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here