materac

Podobnie jak inne użytkowane akcesoria, materac ma swoją datę ważności. To, jak długo będzie ci służył, zależy przede wszystkim od jakości wypełnienia i pokrowca oraz konstrukcji. Kiedy warto zacząć zastanawiać się nad kupnem nowego? Podpowiadamy, które oznaki na to wskazują.

Materac do spania to element wyposażenia, z którego korzystamy codziennie. Nic więc dziwnego, że z czasem się zużywa. Nawet materace o najbardziej wytrzymałej konstrukcji z czasem mogą stracić swoją sprężystość. Jeśli zauważysz te oznaki, najwyższa pora, by zacząć zastanawiać się nad doborem nowego.

#1 Coraz gorzej się wysypiasz

Przyczyny obniżenia komfortu snu mogą być różne, jednak często stoi za tym właśnie nieodpowiedni materac — lub jego zużycie. Z czasem zaczyna stawiać on mniejszy opór, przez co ciało nie ma odpowiedniego podparcia. Co za tym idzie, kręgosłup wygina się, co przyczynia się do bólu i dyskomfortu.

#2 Materac skrzypi przy wykonywaniu ruchów

Jeśli z wnętrza twojego materaca wydobywają się dziwne dźwięki, bardzo możliwe, że jego struktura uległa wysłużeniu. To bardzo częste przy materiałach sprężynowych.

#3 Materac nieprzyjemnie pachnie

Jeśli wkład jest wykonany z materiałów gorzej radzących sobie z wilgocią — jak choćby gąbka — z czasem mogą zacząć namnażać się w nim drobnoustroje i pleśń. To z kolei może być źródłem nieprzyjemnego zapachu. W takim wypadku wymiana materaca najprawdopodobniej będzie konieczna.

#4 Struktura materaca się zapada

Jeśli masz materac kieszeniowy, opór prawdopodobnie rozłożony jest strefowo. Jeśli czujesz, że materac nadmiernie ugina się pod twoimi lędźwiami czy głową, struktura może być już zużyta.

Jak często wymieniać materac?

Nie ma tutaj jednej słusznej reguły. Wiele zależy od wypełnienia i struktury materaca. Modele bonellowe zasadniczo zużywają się szybciej niż kieszeniowe. Im bardziej higieniczny i oddychający jest wkład, tym dłużej możesz z niego korzystać. W kwestii długowieczności najlepiej wypadają wypełnienia lateksowe i wysokiej jakości pianki.

Jeśli wybierzesz dobry materac do spania, należy wymienić go najpóźniej po dziesięciu latach użytkowania. Zaleca się jednak częstszą wymianę. Optymalną częstotliwością, pozwalającą zachować maksymalną higienę, to co każde pięć lat. Pozwala to uniknąć gromadzenia się roztoczy i ich odchodów, a także innych zanieczyszczeń niewidocznych na pierwszy rzut oka. Czyszczenie materaca nie pozwala usunąć ich w stu procentach, dlatego wymiana co kilka lat jest konieczna.

Materac może zużyć się jednak szybciej — zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność. Szybkie zużycie może nastąpić również w przypadku, gdy z materaca korzystają jednocześnie dwie osoby. Dlatego kluczowa jest obserwacja ewentualnych objawów zużycia i szybkie reagowanie. W ten sposób możesz liczyć na komfort snu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here