Alergia - przyczyny
fot. https://pixabay.com/

O ile definicja tego stanu dość jasno wskazuje na bezpośredni jego powód, to dolegliwości zdrowotnych w przypadku których on występuje jest wiele. Jakie mogą być przyczyny reakcji alergicznej? Co zrobić, gdy się pojawi? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie poniżej.

Czym jest reakcja alergiczna?

Zaczniemy jednak od definicji. Reakcja alergiczna jest to odpowiedź naszego układu immunologicznego na działanie alergenu. Efektem jest pobudzenie limfocytów T (odpowiedzialne za odporność) i produkcja pewnych białek. To z kolei prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

Wyróżniono cztery podstawowe typy reakcji alergicznej. Dokonało tego dwóch naukowców na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Wyróżnia się:

  • Reakcję alergiczną natychmiastową (typ I)

  • Cytotoksyczną

  • Reakcję kompleksów immunologicznych

  • Typ IV – reakcję opóźnioną

To najbardziej klasyczny podział. Istnieje też drugi w którym podzielono problem na trzy typy.

Przyczyny reakcji alergicznej

Zaczniemy od pyłków. Uczulenie na te ostatnie dotyczy wielu osób. Taki problem określany bywa mianem gorączki siennej. Jakie pyłki uczulają najczęściej? Zwykle ten typ alergii jest wywoływany przez trawy. Natomiast są też drzewa których pyłki uczulają. Najczęściej są to: brzoza, leszczyna, olcha i dąb.

Kolejną przyczyną wystąpienia reakcji alergicznej są produkty spożywcze. Najczęściej w tym kontekście wymieniane są owoce morza. Wiele osób faktycznie ma z nimi problem. Ale nie tylko one powodują wystąpienie reakcji alergicznej. Do najczęściej uczulających pokarmów zalicza się kurze jajka, mleko, orzechy ziemskie i ryby.

Przyczyną alergii są też substancje chemiczne. Tutaj za przykład posłuży ośrodki przeznaczone do czyszczenia. To między innymi chloramina i tlenek etylenu. Uczula również henna (to zła informacja dla fryzjerek i fryzjerów).

Są też leki, które mogą powodować reakcję alergiczną. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w związku z przyjmowaniem antybiotyków. W tym kontekście najczęściej wymienia się penicylinę.

Opisując reakcję alergiczną nie można nie wspomnieć o pewnych chorobach z nią związanych. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Do objawów tego problemu zdrowotnego zalicza się między innymi świąd, zmiany wypryskowe i pogrubienie naskórka. W takim wypadku trzeba się udać do dermatologa.

Kolejnymi chorobami są: alergiczny nieżyt nosa, astma, wyprysk kontaktowy i obrzęk naczynioruchowy.

Objawy reakcji alergicznej

Wśród najczęściej występujących symptomów prym wiedzie katar. Kolejny objaw dotyczy spojówek. W przypadku reakcji alergicznej dochodzi między innymi do łzawienia, zaczerwienienia i obrzęk spojówek.

W przypadku, kiedy uczulenie dotyczy pokarmów, głównymi symptomami są: nudności, wymioty i biegunka. Reakcja alergiczna może się również manifestować na skórze. W tym wypadku najczęściej dochodzi do zaczerwienia, świądu i wyprysków. Objawem alergii mogą być również kaszel i duszności. Występują one w przypadku astmy oskrzelowej.

Odrębnym problemem, wartym zapisania, jest wstrząs anafilaktyczny. Ma on bardzo gwałtowny przebieg. Jest też najgroźniejszy ze wszystkich opisanych. Wstrząs anafilaktyczny może bowiem prowadzić nawet do śmierci.

W jego przebiegu pojawia się wiele symptomów. To między innymi: kaszel, duszności, obrzęk tkanki podskórnej, swędzące bąble, wymioty, utrata przytomności i gwałtowny spadek ciśnienia.

Jak wykrywa się alergię?

Jednym z najbardziej pewnych sposobów są testy skórne. Pozwalają ona na wykrycie alergii wziewnej. W pewnym stopniu są one też skuteczne przy uczuleniu na pokarmy. Takie testy są bardzo proste. Na skórę przedramienia nanoszone są substancje uczulające. Następnie w tych miejscach nakłuwany jest naskórek. W ten sposób substancja się przedostaje do wnętrza. Zwykle po 15 minutach wiadomo czy powoduje ona uczulenie. Widać to po zaczerwieniu, albo bąblu w miejscu ukłucia.

W przypadku bardzo silnej alergii (kiedy cały czas trzeba stosować leki na nią) wykorzystuje się test krwi. W taki sposób przede wszystkim można wykryć uczulenie wziewne i pokarmowe. Jest to sposób bardziej dokładny niż test skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here