Wypadanie włosów - przyczyny
fot. https://pixabay.com/

Bujna fryzura jest symbolem urody, jak i również cieszenia się pełnym zdrowiem. Nadmierne wypadanie włosów prowadzi nie tylko do frustracji, ale też i obawy o przyczynę. I to, czy da się je jakoś powstrzymać. Poniżej znajdziecie najczęściej występujące powody takiego stanu rzeczy.

Nadmierne wypadanie włosów – styl życia

Pod tym określeniem kryje się zestaw pewnych rzeczy, które „robimy” naszemu organizmowi. Oczywiście mających na niego negatywny wpływ. Mogą się one również odbić na stanie fryzury. Na pierwszy ogień idzie częste i radykalne odchudzanie. To ostatnie zwykle powoduje ostry niedobór pewnych witamin i pierwiastków. W tym tych, które są potrzebne mieszkowym włosowych do prawidłowej pracy. Jednym z pierwszych efektów niekontrolowanego odchudzania będzie właśnie nadmierne wypadanie włosów.

Kolejną często występującą przyczyną jest palenie papierosów. Dodajmy – nałogowe. Do organizmu – dostają się toksyny. Mają one wiele negatywnych właściwości, które wpływają na każdy aspekt codziennego życia. Negatywnie odbijają się również na stanie fryzury.

W grupie najczęściej występujących przyczyn umieściliśmy również stylizację włosów. Nadmierną – dla uściślenia. Zbyt częste używanie suszarki, prostownicy i lokówki może skończyć się problemami z fryzurą i nadmiernym wypadaniem włosów. Podobnie sytuacja wygląda z farbowaniem.

Ubytki we fryzurze związane ze stanem skóry

To kolejna często występująca grupa przyczyn wypadania włosów. Problem może być dość błahy, taki jak na przykład przesuszenie skóry głowy. Prosty w sensie jego rozwiązania. Ale przyczyną ubytków we fryzurze może być poważna choroby skóry, taka jaka grzybica.

Tej ostatniej może towarzyszyć tak zwane łysienie plackowate. Ale i ono jest uznawane za problem dotyczący stanu skóry. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że wciąż trwają dyskusję co do etiologii tego typu łysienia. Objawia się występowaniem na skórze głowy pustych przestrzeni. Placków, które pozbawione są włosów. Występuje kilka typów tego problemu. To między innymi: jednoogniskowe, wieloogniskowe i uogólnione.

Łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet

Zaczniemy od słowa wyjaśnienia. Problem ten w pewnym sensie wynika z zaburzeń hormonalnych, ale ta ostatnia przyczyna opisana będzie poniżej. Łysienie androgenowe to przede wszystkim męski problem. U kobiet zdarza się zdecydowanie rzadziej. Ma też nieco inny przebieg.

W przypadku mężczyzn łysienie tego typu zaczyna się od cofania się linii czoła. Pojawiają się zakola. Zdarza się też mocne przerzedzenie czubka głowy. Potocznie uważa się, że łysienie w przypadku mężczyzn to efekt nadmiaru testosteronu (de facto zaburzenia jego poziomu). W rzeczywistości przyczyną łysienia androgenowego jest zbytnia wrażliwość organizmu na aktywną formę testosteronu. To dihydrotestosteron. Określa się go skrótem DHT. Związek ten powoduje „usypianie” mieszków włosów. Efektem jest najpierw przerzedzenie fryzury, a potem zaawansowana łysina.

Zaburzenia hormonalne jako przyczyna wypadania włosów

Tutaj chcielibyśmy się skupić na trzech sytuacjach. Pierwsza z nich dotyczy pracy tarczycy. Nieprawidłowości związane z nią prowadzą do wielu problemów natury zdrowotnej. Zaburzona praca tarczycy ma też bezpośredni wpływ na nadmierne wypadanie włosów.

Kolejną przyczyną związana z hormonami jest stres. A dokładniej rzecz biorąc nadmierna ilość w organizmie kortyzolu. Określanego mianem hormonu stresu. Ma on bardzo negatywny na nasze funkcjonowanie. Może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Efektem nadmiaru stresu jest też wypadanie włosów.

Ostatnia sytuacją jaką się zajmiemy jest ciąża. A dokładniej mówiąc czas zaraz po urodzeniu dziecka. W ciąży pojawia się nadmiar estrogenów. Kobiecych hormonów mających między innymi wpływ na fryzurę. Staje się on bardziej bujna, a same włosy wyraźnie pięknieją. Po urodzeniu dziecka poziom wspomnianych hormonów wraca do „normalności”. Jednym ze skutków ubocznych takiej sytuacji jest nadmierne wypadanie włosów. Fryzura traci również na jakości. Dobrą informacją jest to, że to sytuacja, która da się opanować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here