fot. https://pixabay.com/

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet to temat niezwykle ciężki, ale i delikatny. Powszechnie wiadomo, że to w przypadku Pań, fryzura kiedy jest piękna, staje się powodem do dumy. Łysienie u kobiet może naprawdę negatywnie wpłynąć nie tylko na jej „fizyczność, ale – przede wszystkim na psychikę.

Łysienie androgenowe u kobiet

U Pań wbrew temu co by się mogło wydawać, może wystąpić łysienie androgenowe, a więc typowo męskie wypadanie włosów. Przebiega ono oczywiście inaczej niż u panów. Natomiast powód w zasadzie jest ten sam, czyli zbyt duża ilość DHT (pochodnej testosteronu).

O ile w przypadku mężczyzn ten typ łysienia zaczyna się zazwyczaj w okolicach trzydziestego roku życia, to u kobiet można wyróżnić dwa momenty w których może pojawić się łysienie androgenowe. Są to odpowiednio: 20 a 24 rok życia, oraz między 35 a 39. Jednak sam fakt wypadanie włosów w tym wypadku to nie jedyny problem. Może w jednym czasie wystąpić nadmierny trądzik, czy łojotok.

W przypadku kobiet i łysienia androgenowego dość istotne jest ustalenie czy jest to typ rozlany, czy bliznowaciejący. Od tego zależy sposób leczenia problemu. Do tego warto pamiętać, że wystąpienie jednego z tych typów można oznaczać tak naprawdę poważne problemy zdrowotne.

Nadmierne wypadanie włosów po urodzeniu dziecka

Jednak najczęstszym typem łysienia u pań jest to, które występuje po ciąży. I również w tym wypadku można mówić o pewnego rodzaju zaburzeniach hormonalnych. W stanie błogosławionym w organizmie kobiety zachodzą różne zmiany, między innymi następuje znaczny wzrost estrogenu.

Z kolei wysoki wzrost tego hormonu powoduje fakt, że przez 9 miesięcy włosy właściwie nie wypadają. Dzieje się tak dlatego, że nie przechodzą one w ostatnią fazę wzrostu,czyli telogenową. Jednak po urodzeniu dziecka estrogen wraca do swojego naturalnego poziomu i włosy zaczynają obumierać, można powiedzieć, że wychodzą niemal garściami. Może to niekorzystnie wpływać na kobietę również w kwestii psychiki, co jeszcze pogarsza sprawę z łysieniem poporodowym.

Dobrą informacją jest to, że ten ostatni typ można w zasadzie pozostawić samemu sobie, bo w pewnym momencie wszystko wróci do stanu normalnego i włosy przestaną wypadać. Można natomiast pomóc sobie jeszcze w trakcie ciąży i tuż po urodzeniu dziecka. Wystarczy stosować odpowiednie preparaty odżywcze, oraz nawilżające. Jedynym kryterium doboru jest oczywiście to, aby nie miały żadnego negatywnego wpływu na dziecko.

Inne przyczyny wypadania włosów

Generalnie problemy z fryzurą mogą mieć wiele powodów. I w różny sposób się objawiać. Oczywiście elementem wspólnym jest wypadania włosów. Natomiast nasilenie, a nawet umiejscowienie problemu może być różne. W przypadku kobiet jednym z powodów przerzedzenia się fryzury jest radykalna dieta. Najczęściej to przedłużające się głodówki.

Efektem nieodpowiedniego odchudzania jest przede wszystkim niedobór pewnych składników w organizmie. W tym tych ważnych z punktu widzenia skóry głowy i mieszków włosowych. To między innymi siarka, cynk i magnez. Są one zresztą podstawa diety dla włosów.

Kolejną możliwą przyczyną przerzedzenia fryzury u kobiet jest jej nadmierna stylizacja i nieprawidłowa pielęgnacja. Ta pierwsza dotyczy między innymi zbyt częstego farbowania włosów. Problemem jest też nadużywanie prostownicy, lokówki itd.

Nieprawidłowa pielęgnacja fryzury przede wszystkim prowadzić do nadmiernego przesuszenia włosów, jak również ich przetłuszczenia. W obu przypadkach dochodzi o przerzedzenia fryzury. Warto tutaj zaznaczyć, że częstym problemem jest brak znajomości składników, jakie występują w szamponach, odżywkach i maskach. Tych, których należy unikać, bo mogą zaszkodzić włosom. Nierzadko też pewne składniki w indywidualnych przypadkach. Na przykład słabe, cienkie włosy źle reagują na takie, które obciążają fryzurę.

Łysienie u kobiet jest dość dużym problem, również w kwestiach społecznych. Dobrą informacją jest to, że większości wypadków nadmierne wypadanie włosów u pań można skutecznie powstrzymać przy użyciu dość prostych metod i środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here