fot. https://pixabay.com/

Wiele osób szuka sposobu na pozbycie się nadmiaru kilogramów. Skuteczne odchudzanie to nie tylko widoczne efekty, ale przede wszystkim niezagrażające zdrowiu. W pędzie za smukłą sylwetką bardzo często zapominamy o tym ostatnim.

Skuteczne odchudzanie – jak to zrobić?

Tak postawione pytanie przewija się przez wiele for internetowych i grup na facebooku. Odpowiedź na nie to tak naprawdę zestaw pewnych zasad i wskazówek jakie należy wdrożyć. Dzięki nim i odpowiedniej motywacji do walki z kilogramami odchudzanie może być naprawdę skuteczne. Nie są to żadne tajemna wiedza skrywana w ciemnych zakamarkach piwnic. Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki.

Podstawowe zasady odchudzania:

 • Regularne posiłki (4 do 5 dziennie)

 • Zdrowy jadłospis

 • Śniadanie jest obowiązkowe

 • Udział wody w diecie (około 1,5 litra dziennie)

 • Znaczące ograniczenie cukrów prostych

 • Regularna aktywność

To taki ogólny zarys zmian jakie należy wprowadzić w codziennym życiu, aby mieć szansę na smukłą sylwetkę. A przy okazji zadbać też o swój organizm.

1. Dopasowanie jadłospisu do trybu życia

To bardzo ważny aspekt skutecznego odchudzania. Decydując się na walkę z nadmiarem kilogramów często o nim zapominamy. Inaczej do budowy jadłospisu należy podejść w przypadku pracy fizycznej, a na co innego zwrócić uwagę, gdy aktywność ogranicza się do siedzenia za biurkiem.

Budując odchudzające menu trzeba też pod uwagę wziąć ruch. Wysiłek fizyczny bez którego pozbycie się nadmiaru kilogramów może być niemożliwe.

2. Unikanie produktów „light”

I jedzenia, które ma sobie z siebie odchudzić. Te dwie grupy produktów są obecne bardzo mocno reklamowane. Jako zdrowe zamienniki. Jeśli jednak dobrze przyjrzeć się etykiecie takich produktów może się okazać, że nie jest dobrym pomysłem umieszczać je w menu.

Często posiadają one składniki, które tak naprawdę mogą utrudnić skuteczne odchudzanie. A nawet doprowadzić do niekontrolowanego przyrostu tkanki tłuszczowej.

3. Czytanie składu produktów

To nawyk, który powinien wejść nam w krew. Nie tylko w czasie diety. Informacje jakie znajdują się na etykiecie produktu, dają nam pojęcie o tym w jaki sposób może on wpłynąć na nasz organizm. W pewnym uproszczeniu – to wiedza o pierwiastkach i minerałach. To również informacje o najważniejszych składnikach odżywczych.

Na etykiecie produktu muszą się też znaleźć wiadomości dotyczące sztucznych składników (w tym tych opisywanych literą „E”). To również oczywiście przydatna wiedza.

4. Unikanie monotonii na diecie

To jeden z tych punktów, które mogą skutecznie… zakończyć dietę. Bez pożądanych efektów. Nieprawdziwe jest przeświadczenie o tym, odchudzający jadłospis musi być nudny. Ilość produktów jakie można na diecie jeść jest naprawę spora.

Do menu można włączyć:

 • Drób, ryby, owoce morza

 • Warzywa liściaste

 • Warzywa korzeniowe

 • Rośliny strączkowe

 • Pełnoziarniste produkty zbożowe

 • Kasze

 • Owoce (aczkolwiek nie wszystkie, unikać należy m.in. bananów i gruszek)

A do tego masa ziół. Nie tylko zastąpią one sól, która na diecie jest niewskazana. Mają one w sobie ukrytą moc.

5. Przyprawy wspomagające spalanie tłuszczu

Wspomagają one skuteczne odchudzanie, ale przy okazji wspierają również prawidłowe działanie organizmu. Jedną z takich przypraw jest chili. Zalicza się je do grupy sposobów na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Chili należy stosować z umiarem. Podobnie zresztą jak i inne przyprawy. W skutecznym odchudzaniu pomaga również czarny pieprz.

Nie można zapomnieć o ziołach. To między innymi mięta. Znana głównie ze swoich właściwości wspomagających organizm w przypadku przejedzenia. Mięta ma pozytywny wpływ na przemianę materii. Z tego właśnie powodu przyda się na diecie. Do wyszczuplających ziół zalicza się także bazylię. Podobnie jak mięta pomaga przy niestrawności. Na koniec jeszcze jedna przyprawa, która pomoże pozbyć się nadmiaru kilogramów. To chrzan. Skutecznie wspiera proces spalania tkanki tłuszczowej. Poprawia ogólną kondycję organizmu. Jeśli macie problemy z wrzodami żołądka, to duże ilości chrzanu są niewskazane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here