Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów

Niektóre sytuacje, takie jak wypadanie włosów po ciąży (łysienie telogenowe), mogą rozwiązać się samoistnie. Należy pamiętać, że każdy codziennie traci włosy, co jest całkowicie normalne. Natomiast w momencie, gdy wypadanie jest uporczywe, powinno się udać do lekarza. Specjalista jest w stanie zdiagnozować, jakie konkretne problemy zdrowotne wywołują takie objawy.

Suplementy wspomagające odrastanie włosów 

Wiele osób uznaje dobrze wyglądające włosy za oznakę zdrowia lub urody. Należy jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, że wiele niedoborów żywieniowych jest powoduje wypadanie włosów, dlatego kluczowe jest optymalne spożywanie składników odżywczych. Przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu na porost włosów dobrze jest wykonać badania krwi na niedobory poszczególnych witamin i minerałów. Specjalnie dobrane leki zneutralizują wypadanie włosów

Naukowcy ustalili, że witaminy A, B, C, D, żelazo, selen i cynk są ważne dla procesów wzrostu włosów, w szczególności dla odnowy komórek. W jednym z badań zauważono, że witamina D jest związana z łysieniem niebliznowaciejącym. Uzupełnianie niedoborów może pomóc w odrastaniu. Zaleca się przyjmować codziennie od 800 do 1000 IU.  

Witamina A składa się w części z retinoidów, które, jak wykazano, przyspieszają wzrost włosów. Ta witamina wspomaga również nadprodukcję sebum, powodując, że skóra głowy jest zdrowsza, dzięki czemu lepiej wchłania składniki odżywcze.  

Kolejnym ważnym składnikiem jest biotyna, która bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych w organizmie. Ten proces jest bardzo ważny dla cyklu życia włosów. W przypadku niedoboru tej witaminy można doświadczyć utraty włosów. 

Wizyta u lekarza 

Jeżeli nadmierne wypadanie włosów Cię martwi, najważniejszym krokiem jest umówienie się na wizytę u lekarza. Niektóre problemy zdrowotne, jak np. chora tarczyca, objawiają się właśnie w ten sposób i sama domowa pielęgnacja już nie wystarczy. Przed wizytą trzeba wykonać kilka badań na poziom hormonów, między innymi: kortyzol, testosteron, prolaktynę, TSH, FT3 i FT4. Każda terapia się od siebie różni i czasami może to zająć od kilku miesięcy do nawet roku. 

Odpowiednia dieta 

Mieszki włosowe składają się w dużej części z białka (keratyny). Spożywanie diety bogatej w białko może pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów. Zaleca się sięgać po produkty spożywcze, takie jak: jajka, orzechy, fasola, groszek, ryby, kurczak i indyk. Dużo osób zaleca spożywanie produktów bogatych w witaminę A, takich jak: słodkie ziemniaki, słodka papryka i szpinak. 

Właściwa pielęgnacja 

Prawidłowo dobrana pielęgnacja odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu i łagodzeniu wypadania włosów. Bardzo ważne jest zrozumienie stanu skóry głowy, by dobrać odpowiedni szampon. Trzeba także dopasować częstotliwość mycia włosów w zależności od naszych potrzeb. Na przykład nadmierne mycie włosów z suchą skórą głowy może prowadzić do wypadania włosów, a niedomycie tłustych do zatkania mieszków włosowych, co również będzie skutkowało wypadaniem. Ponadto należy upewnić się, że szampon nie jest obciążony chemikaliami, w tym siarczanem, parabenami i silikonem, które mogą sprawić, że włosy będą kruche, a tym samym podatne na pękanie. 

Dobra odżywka może zdziałać cuda. Zazwyczaj zawiera aminokwasy, które pomagają zregenerować zniszczone włosy, a także pomagają zachować ich gładkość. Należy nakładać nawilżającą odżywkę po każdym umyciu. Produkt pokrywa pasemka, co ogranicza łamliwość i rozdwajanie końcówek, a także ułatwia rozczesywanie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here