Częste oddawanie moczu

Częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu nie musi od razu oznaczać poważnych problemów zdrowotnych. Nie oznacza to jednak, że można je bagatelizować. Jeśli często się powtarza lub utrzymuje przez dłuższy czas, warto zasięgnąć opinii lekarza, co może być tego przyczyną. Zdarza się bowiem, że ta uciążliwa dolegliwość jest jedynie symptomem innej, która wymaga podjęcia leczenia. Jakie mogą być przyczyny częstego oddawania moczu?

Kiedy częste oddawanie moczu staje się problemem…

Zażywanie niektórych leków, wypijanie dużej ilości płynów lub zjedzenie owoców zawierających duże ilości soku, zwłaszcza przed snem, to czynniki, które mogą powodować częste oddawanie moczu. W takiej sytuacji jednak dolegliwość ta szybko ustępuje. Jeżeli jednak konieczność częstego korzystania z toalety przedłuża się lub coraz częściej powtarza, oznacza to, że mogło dojść do zaburzenia pracy układu moczowego na skutek działania różnych czynników, w tym rozwoju różnorakich chorób i schorzeń.

U mężczyzn częste oddawanie moczu bardzo często jest jednym z pierwszych symptomów prostaty, czyli nadmiernego przerostu gruczołu krokowego. Gruczoł ten zlokalizowany tuż pod pęcherzem moczowym odpowiada za produkcję płynu przedłużającego żywotność plemników. Jeśli dojdzie do jego przerostu, wówczas wywołuje on ucisk na pęcherz, co z kolei powoduje odczuwanie silnego parcia i konieczności oddania moczu.

Zdarza się, że przypadłość ta jest na tyle uciążliwa, że mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie, tym bardziej, jeśli potrzeba oddania moczu pojawia się często w nocy. Pacjenci zmagający się z nią bardzo często odczuwają silny dyskomfort, który uniemożliwia im skupienie swojej uwagi na czymkolwiek innym, co staje się źródłem dużej frustracji. Bez pomocy lekarza dalszy rozrost prostaty będzie skutkował nasileniem trudności z oddawaniem moczu. Może też doprowadzić do stopniowej utraty kontroli nad pęcherzem, w której wyniku mocz wycieka samoistnie bez świadomości pacjenta.

Znajdź sposób na nietrzymanie moczu

Jak łatwo sobie wyobrazić, nietrzymanie moczu to wyjątkowo wstydliwe zjawisko, które przybierając na sile mocno rzutuje na jakość życia mężczyzny, bardzo ją obniżając. Aby zminimalizować te przykre następstwa nietrzymania moczu, warto stosować na co dzień dyskretne produkty chłonne. W sprzedaży można znaleźć ich obszerną gamę, zróżnicowaną ze względu na stopień chłonności oraz rozmiar. Tego rodzaju artykuły skutecznie chronią przed przeciekaniem, minimalizując odczuwany dyskomfort.

Warto jednak pamiętać, że częste oddawanie moczu nie zniknie samoistnie bez zniwelowania przyczyny odpowiedzialnej za jego występowanie. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie konieczności zleci konsultację urologiczną i dalszą diagnostykę. Istotne znaczenie w zakresie skuteczności procesu leczenia odgrywa szybkie podjęcie działań. Im szybciej wdrożone, tym większa szansa na zahamowanie procesu dalszego rozrostu prostaty i zminimalizowanie uciążliwych dolegliwości będących jego następstwem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here