Jak pokonać ból ucha w przebiegu zapalenia?

0
567

Zapalenie ucha środkowego to bardzo powszechna dolegliwość, która może dotykać zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Wśród jej objawów wyróżnia się między innymi ból ucha, jego zatkanie, jak również uciążliwy szum. Infekcję można spróbować zwalczyć przy pomocy domowych sposobów. Niestety, jeżeli nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, trzeba będzie pomyśleć o poszukiwaniu specjalistycznej pomocy. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków ulgę przynosi antybiotykoterapia.

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia ucha środkowego?

Zapalenie ucha to choroba, za której rozwój odpowiadają najczęściej bakterie. Wśród objawów tego schorzenia wyróżnia się przede wszystkim:

  • ból ucha
  • szum w uszach
  • jednostronne lub obustronne osłabienie słuchu
  • ból głowy
  • gorączka.

Osoby borykające się z zapaleniem ucha środkowego mogą doświadczać zarówno wolno, jak i szybko narastających objawów. Jeżeli choroba rozwija się powoli, można zdecydować się na walkę z nią przy pomocy domowych sposobów. Jeśli jednak, schorzenie ma bardzo gwałtowny przebieg, lepiej nie zwlekać z poszukiwaniem specjalistycznej pomocy. W przeciwnym bowiem razie, może dojść do szybkiego rozwoju groźnych dla zdrowia powikłań.

Jak leczyć zapalenie ucha domowymi sposobami?

Zapalenie ucha środkowego może być leczone przy pomocy domowych sposobów. Warto wspomóc się ziołami, takimi jak chociażby geranium. Zmiażdżony listek tej dobroczynnej rośliny należy owinąć gazą i umieścić w bolącym uchu. Takie działanie powinno przynieść dosyć szybką ulgę. Dobrym pomysłem może okazać się również wewnętrzne stosowanie ziół, takich jak czystek czy szałwia. Charakteryzują się one silnym działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie także przygotowanie domowych kropli do ucha z czosnku. W tym celu, należy wycisnąć soki z czosnku, a następnie wetrzeć parę kropel do uszu. Warto także wybrać się do apteki po preparaty wspomagające walkę z infekcjami ucha. Mogą być to krople, jak również witamina D czy magnez.

Jeśli domowe metody walki z zapaleniem ucha środkowego nie działają, a ból ucha staje się coraz bardziej uciążliwy, należy udać się do lekarza. W zdecydowanej większości przypadków wystarczająca jest wizyta u lekarza rodzinnego. Niekiedy, może być jednak konieczne odbycie konsultacji laryngologicznej. Zazwyczaj pomaga antybiotyk, który musi być przyjmowany przez pacjenta przez kilkanaście dni. Objawy powinny ustąpić już po paru dniach zażywania przepisanego leku. Mimo poprawy samopoczucia, antybiotyk należy przyjmować do końca, wedle wskazówek lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here