fot. https://pixabay.com/

Ogólnie pielęgnacja różnych typów włosów nie jest prosta. Wymaga poświęcenia czasu i sporej wiedzy, jak się do tego zabrać. Ale to pielęgnacja suchych włosów może być najtrudniejsza. Jak się do niej zabrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dlaczego nasze włosy są suche?

Odpowiedź jest w zasadzie banalna. Za wszystko odpowiedzialny jest łój (który spotkacie też pod nazwą sebum). Jeśli z jakiegoś powodu jego produkcja zostanie zahamowana, to może dojść do przesuszenia fryzury, a przy okazji nasze włosy stają się łamliwe.

Istnieje kilka czynników, które mogą na taki stan rzeczy wpłynąć, żeby nie powiedzieć „wywołać go”. Jedne z nich są w zasadzie od nas niezależne (chociaż możemy się przed nimi chronić) tak jak na przykład wiatr, czy słońce. W przypadku innych sami sobie jesteśmy winni. Jednym z takich czynników jest nieodpowiednia dieta. Brak konkretnych witamin i składników mineralnych powoduje, że nasze włosy zaczynają przypominać słomę. Warto jeszcze wspomnieć o niewłaściwej pielęgnacji, która również w znacznym stopniu przyczynia się do „suchości” fryzury.

Zimą zdecydowanie łatwiej o taki problem. Nasze mieszkania są przegrzewane i króluje w nich suche powietrze. Efektem jest pojawienie się najpierw „elektryzowania” fryzury. Następnie zazwyczaj włosy stają się suche.

Nadmierna stylizacja to kolejnym czynnik jaki ma wpływ na zahamowanie produkcji sebum, a w konsekwencji przesuszenie fryzury i skóry głowy.

Jak pomóc suchym włosom?

Część odpowiedzi na to pytanie znajduje się w akapicie wyżej. Sprawa wydaje się prosta, wystarczy przeciwdziałać czynników, które naszej fryzurze szkodzą. Zacznijmy więc od zmian w naszej diecie,a także przydałoby się nieco mniejsze pielęgnacyjne przeciążenie dla włosów. Na przykład mniej suszarki i już naszym włosom będzie lepiej.

Generalnie rzecz biorąc należy postawić przede wszystkim na nawilżanie i odżywianie. Konkrety? Poszukajcie w drogeriach maseczek witaminowych, które nakłada się bezpośrednio na włosy. Są też takie, które mają cechę „wygładzania” fryzury. Jeśli chcemy chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce i wiatr, to warto zaopatrzyć się w specjalną mgiełkę, która między innymi odbija promienie słoneczne, a także zapobiega rozchyleniu łusek włosa ( to akurat powoduje wzmocnienie włosa i nadaje mu dodatkowej odporności).

Można oczywiście stosować domowe sposoby, które można zamknąć w określeniu „lodówka nawilża i odżywia”. Wykorzystujemy w tym wypadku to co znajdziemy w kuchni, czy w domowej apteczce. Mleko, żółtka, piwo, drożdże, zioła – możliwości jest naprawdę mnóstwo. Przygotowujemy z nich maseczki i odżywki. Konkretnych przepisów na takowe, zarówno w internecie jak i w „papierowej prasie znajdziecie naprawdę mnóstwo.

Skupmy się na tych najbardziej popularnych. Do przygotowania takiej domowej maseczki na suche i zniszczone włosy potrzebna będzie oliwa z oliwek (dwie łyżki) i jogurt naturalny. Tego ostatniego potrzeba około 200 ml. To podstawowa wersja maseczki odżywiającej włosy. Można również dodać do niej rozgniecioną brzoskwinię albo mango.

Kolejna maseczka wymaga jajka (dokładniej żółtka) i oliwy z oliwek (2 łyżek). Oba składniki należy wymieszać na gładką masę. Nakłada się ją na wilgotne włosy. Po 15 do 20 należy je wypłukać. Tutaj jedna bardzo ważna uwaga. Jeśli macie bardzo słabe i cienkie włosy, to z taką maseczką należy uważać. Nie stosować jej zbyt często.

Odrębną grupę domowych sposobów na suche włosy, stanowi olejowanie. Można je zrobić na kilka sposobów. Pierwszy z nich jest na sucho. Na włosy nakłada się olej, a następnie „wczesuje” go. Kolejny sposób to olejowanie na mokro. W takim wypadku kilka kropel danego preparatu jest dodawanych do miski z wodą. W takim roztworze należy zanurzyć włosy na kilka chwil.

Jakich olejów używa się do tego procesu? To może być między innymi arganowy. Chociaż w tym wypadku warto zaznaczyć, że może on wywołać reakcję alergiczną. Świetnie sprawdzają się też oleje: kokosowy i rycynowy. Ten ostatni jest dość ciężki. Zanim nałożycie go na włosy należy go rozcieńczyć wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here