fot. https://pixabay.com/

Doskonale znane wszystkim włosomaniaczkom. Domowe wcierki do włosów nie wymagają zwykle stosowania skomplikowanych do zdobycia składników. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób je przygotować. A także kiedy najlepiej spełniają swoje zadania.

Domowe wcierki na włosy – czym są?

Zalicza się je do grupy naturalnych rozwiązań na piękną fryzurę. Są w niej między innymi płukanki, odżywki i napary do picia. Domowe wcierki na włosy tak naprawę dotyczą skóry głowy. Ich zadaniem jest po pierwsze poprawa jej stanu. Niektóre z takich domowych sposobów pozwalają opanować zdrowotne problemy skórne. Mamy tutaj na myśli między innymi łupież i nadmierne wydzielanie łoju. I właśnie przez taką pomoc pozytywnie wpływają na stan fryzury.

Domowe wcierki wspomagają w bezpośredni sposób mieszki włosowe znajdujące się w skórze głowy. „Motywując” je do większej pracy. A to między innymi oznacza bardziej gęstą fryzurę.

Wcierka z nasion kozieradki

Jeden z najczęściej wymienianych domowych sposobów na porost włosów. Przygotowanie tej wcierki jest bardzo proste. Potrzebne będą zmielone nasiona kozieradki (do kupienia w sklepie zielarskim) i gorąca woda. Pierwszego ze składników wystarczą dwie łyżeczki. Należy zalać je wrzątkiem (200 ml). Poczekać, aż całość przestygnie. Następnie przecedzić. Interesuje nas sam płyn. Wcieramy w skórę głowy. Warto zaznaczyć, że ten sposób ma dość specyficzny zapach. I lepiej wetrzeć go w głowę przed snem, niż rano, kiedy mamy gdzieś wyjść. Pierwsze efekty pojawią się po 2 tygodniach stosowania.

Wcierka z pokrzywy

W zasadzie można ją również wykorzystać jako płukankę po myciu głowy. Podstawowy przepis to susz pokrzywy zalany wrzątkiem. Można do tej wcierki dodać jeszcze skrzyp. Wtedy działanie będzie zdecydowanie silniejsze.

Obie zresztą te rośliny mają wielkie umiejętności w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. To wszystko dzięki sporym pokładom krzemionki jakie znajdują się w tych ziołach. O pokrzywie dodatkowo mówi się, że posiada zdolność „usypiania” aktywnej formy testosteronu (DHT) odpowiedzialnej za męskie łysienie. Skrzyp z kolei wspomaga porost nowych włosów.

Wcierka z łopianu i tataraku

Kolejne dwie rośliny o ogromnych wręcz właściwościach. Poleca się, aby stosować je naraz, bo wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Wcierka przygotowana z łopianu i tataraku przede wszystkim pozwala ograniczyć nadmierne wydzielanie łoju. To ostatnie jest jedną z przyczyn przerzedzenia fryzury. Wcierka ta również doskonale radzi sobie z łupieżem.

Wcierka oczyszczające skórę głowy

Do jej przygotowania potrzebne jest nieco więcej składników. Pierwszym z nich jest sól himalajska. Bardzo często wykorzystywana w domowych peelingach. Wystarczy pół łyżki tego składnika. Do tego sok z ogórka (100 ml) i sok z cytryny. Opcjonalnie można dodać łyżeczkę imbiru.

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, a następnie całość wetrzeć w skórę głowy. Wcierka powinna pozostać na niej do 10 minut maksymalnie. Następnie dokładnie należy umyć włosy.

Wcierka z cebuli

Ten domowy sposób może się wydać nieco dziwny. No bo jak to – smarować włosy… cebulą? Co ciekawe w podobny sposób poleca się korzystanie z czosnku. W obu przypadkach przyczyna takiego stanu rzeczy leży w związkach siarki, które się w obu warzywach znajdują. Pierwiastek zawiera w sobie aminokwasy, które budują włosy.

Taka wcierka ma oczywiście swój specyficzny zapach. Natomiast nie utrzymuje się on tak długo. Cebulę należy wcześniej zetrzeć. Uzyskany sok wcierać dokładnie w skórę głowy.

Wcierka z czarnej rzepy

Najszybciej to warzywo znajdziecie na targu. Czarna rzepa ma wiele ciekawych właściwości. Również w kontekście ratowania fryzury. Dość powiedzieć, że jest ona chętnie wykorzystywana jako składnik szamponów.

Można z niej przygotować wcierkę. Czarną rzepę należy zetrzeć. Uzyskany sok wykorzystamy jako wcierkę w skórę głowy. Czarna rzepa ma w swoim składzie olejki, które przede wszystkim zwiększają ukrwienie skóry głowy. Dzięki temu szybciej dostają się do niej składniki odżywcze. A to z kolei skutkuje mocniejszą i bardziej bujną fryzurą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here