fot. https://pixabay.com/

Z jednej strony nasz wzrok odbiera prawie 80% informacji z otaczającego nas świata. Jednocześnie jest też jednym z najdelikatniejszych elementów organizmu. Choroby narządu wzroku są bardzo częste u osób dorosłych. Warto poznać ich przyczyny i symptomy.

Powody chorób wzroku u dorosłych

Jednym z najczęściej wymienianych jest nadmierna eksploatacja oczu w pracy. Mamy tutaj na myśli siedzenie przed ekranem komputera i laptopem. Jeśli w miejscu pracy nie są dodatkowo zapewne odpowiednie warunki związane z oświetleniem, jak i stanem powietrza wzrok jest w jeszcze gorszej sytuacji.

Wspomnieliśmy o świetle. Nasz wzrok najlepiej czuje się przy naturalnym oświetleniu. Sztuczne z kolei ma swoje pewne cechy, które mogą mu sprzyjać, ale równie i szkodzić. Zbyt ciemne oświetlenie zmusza wzrok do większej pracy. W konsekwencji mogą się pojawić różne problemy zdrowotne. Ostatnią, ale nie najmniej istotną przyczyną dolegliwości narządu wzroku u dorosłych jest dieta. A dokładniej rzecz biorąc niedobór pewnych składników. I od takiej właśnie choroba zaczniemy przegląd.

Kurza ślepota

Głównym objawem tego problemu zdrowotnego jest gorsze widzenie w ciemności, ale i w miejscach słabo oświetlonych. Tę chorobę narządu wzroku określa się też mianem nyktalopią. Może ją wywołać niedobór witaminy A. Jednak przyczyn kurzej ślepoty jest zdecydowanie więcej. Są one określane mianem dysfunkcji wzroku. Zalicza się do nich między innymi: degeneracyjna choroba jaką jest zaćma, krótkowzroczność i zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Niestety kurzą ślepotę nie zawsze da się wyleczyć.

Jaskra

Kolejna częsta choroba narządu wzroku u dorosłych. W następstwie tej dolegliwości dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Konsekwencją takiej sytuacji jest pogorszenie widzenia. Może nawet dojść do jego utraty.

Najczęstszą przyczyną wystąpienia jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Ale choroba ta może pojawić się również z powodu silnego stresu, migreny i przy cukrzycy. Za przyczynę uznaje się także obciążenie genetyczne. Do objawów zalicza się: efekt halo przy źródłach światła, pogorszenie widzenia, zaczerwienienie wokół oczu i ból tych ostatnich.

Zwyrodnienie plamki żółtej

To kolejna choroba narządu wzroku, która może wystąpić u dorosłych. Jej następstwem może być nawet całkowita utrata zdolności widzenia. To efekt uszkodzenia siatkówki. Do najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby zalicza się widzenie linii prostych jako falistych lub po prostu zniekształconych.

Ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej rośnie wraz z wiekiem. Problem ten atakuje często po pięćdziesiątym roku życia. Jako jedną z możliwych przyczyn wskazuje się obciążenie genetyczne.

Zaćma

Inaczej nazywana kataraktą. Choroba ta może być wrodzona lub nabyta. Prowadzi do zmętnienia soczewki. To z kolei do ślepoty. Dokładna patogeneza zaćmy jest wciąż nieznana. Natomiast obecnie uważa się, że jest to efekt wielu czynników prowadzących do pogrubienia soczewki. Staje się ona też cięższa. Pojawiają się problemy z akomodacją (zauważalne zwłaszcza po czterdziestym roku życia). Przede wszystkim w czasie czytania z bliska.

Na pojawienie się zaćmy wrodzonej wpływ mają:

  • Czynniki genetyczne

  • Schorzenia gałki ocznej

  • Zakażenie w okresie noworodkowym

  • Zaburzenia metaboliczne

Z kolei do zaćmy nabytej prowadzą:

  • Cukrzyca

  • Zapalenie rogówki

  • Zapalanie twardówki

  • Atopowe zapalenie skóry

  • Niedoczynność przytarczyc

Odwarstwienie siatkówki

W rezultacie tej choroby narządu wzroku może dojść do częściowej lub całkowitej utraty widzenia. Szczególnie podatni na odwarstwienie siatkówki są osoby zmagające się z cukrzycą, a także cierpiące na wspominaną już chorobę skory AZS. W przypadku tej ostatniej konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Odwarstwienie siatkówki to dolegliwość, która początkowo może się rozwijać bez symptomów, albo będą one skąpe. W żadnym wypadku nie można ich bagatelizować. Jednym z objawów odwarstwienia siatkówki jest pojawienia się „przed oczami” różnego rodzaju błysków. Dochodzi również do pogorszenia jakości widzenia i tzw. wrażenie zasłony na oku. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia tej choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here