Dermatolog
fot. https://pixabay.com/

Nasza skóra wysyła sygnały wskazujące na problemy natury estetycznej, ale również i zdrowotnej. Kiedy warto udać się dermatologa? Które z objawów skórnych są poważnym ostrzeżeniem? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie poniżej.

Kiedy trzeba udać się do dermatologa – najważniejsze objawy

To spory zestaw symptomów, które powinny Was zaniepokoić. Chociaż warto zaznaczyć, że nie wszystkie są tak samo groźne. Z wieloma problemami natury skórnej można sobie poradzić przy pomocy domowych sposobów. Tutaj za przykład posłuży łagodna odmiana trądziku. Przy tej ostatniej dolegliwości wizyta u dermatologa może okazać się niekonieczna.

Na problemy zdrowotne dotykające skórę cierpi wielu ludzi. Od dolegliwości związanych z nieprawidłowymi reakcjami alergicznymi, aż do poważnych chorób, takich jak erytrodermia.

Objawy z którymi należy zgłosić się do dermatologa:

  • Łuszczyca

  • Atopowe zapalenie skóry

  • Ciężka postać trądziku

  • Trądzik różowaty

  • Liszaj płaski

  • Czyraki

  • Łysienie

To najczęściej występujące problemy skórne z którymi lepiej udać się do lekarza. Słowo wyjaśnienia należy się łysieniu. Chociaż problemem w tym wypadku są nadmierne wypadające włosy, to przyczyna może leżeć w stanie skóry głowy. Tutaj za przykład posłuży jej zbytnie przesuszenie.

Wizyta u dermatologa – rozpoznanie zmian nowotworowych

Rak skóry stanowi nawet 10% przypadków wśród chorób nowotworowych o charakterze złośliwych. Dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka. Mieszczą się w niej wizyty u dermatologa. Jakie symptomy skórne powinny nas zaniepokoić? Warto mieć świadomość, że nowotwory atakujące tę część ciała bardzo często zaczynają się dość niewinnie. Występują zmiany, które w żadnym wypadku nie kojarzą się nam z tymi ciężkimi chorobami.

Wśród takich symptomów znajdują się między innymi: zgrubienia skórne z poszerzonymi naczyniami, guzki o barwie perłowatej, zmiany skórne niechcące się zagoić. Jeśli zauważycie takie objawy, wtedy warto udać się do dermatologa. Szybkie wykrycie problemu pozwala na odpowiednią reakcję.

Czy z każdym problemem skórnym muszę iść do dermatologa?

Nie. Są pewne problemy zdrowotne dotyczące skóry (zwykle mają one łagodny przebieg), które pomoże rozwiązać wizyta u kosmetyczki. W tym kontekście zwykle wymienia się dwie choroby. Pierwsza z nich to wspominany wyżej trądzik.

Jeśli macie do czynienia z jego odmianą określaną jako „zaskórnikowy”, to w zupełności wystarczą pewne zabiegi kosmetyczne. Leczenie można również przeprowadzić w domu przy użyciu naturalnych sposobów na trądzik.

Warto mieć świadomość, że całkowite wyleczenie tej dolegliwości skórnej, wymaga działania na kilku płaszczyznach. Może się na przykład okazać, że do pokonania trądziku, konieczne będą regularne wizyty u dermatologa, kosmetyczki, jak również „praca” w domu. Trzymanie się pewnych zasad. Odpowiednio skonstruowany jadłospis (pozbawiony produktów nasilających zmiany trądzikowe) i prawidłowa pielęgnacja skóry.

Kolejnym problemem z którym na początku lepiej udać się do kosmetyczki, a nie dermatologa jest cera wrażliwa. Jej pielęgnacja wymaga wiele wysiłku i przede wszystkim wiedzy. O tym co jej szkodzi, czego unikać i jak powinien wyglądać skład kosmetyków do takiej cery.

W jaki sposób stwierdzić, czy macie skórę wrażliwą? Istnieje grupa objawów, która na to wskazuje. Zalicza się do nich między innymi: świąd, zaczerwienienie, pieczenie, opuchlizna i nadmierna reakcja na czynniki zewnętrzne. Mamy tutaj na myśli na przykład działanie promieni słonecznych, ale i mechaniczne uszkodzenie skóry, które potem bardzo trudno się goją.

W wielu przypadkach wystarczy wizyta u kosmetyczki, ale niestety czasem cera wrażliwa wymaga udania się do dermatologa. Uzyskacie u niego wskazówki w jaki sposób pielęgnować taką skórę. Dostaniecie również porady dotyczące ochrony przed czynnikami mającymi negatywny wpływ na cerę wrażliwą. Dzieli się je na dwie grupy. Czynniki egzogenne to takie, które na skórę działają od zewnątrz. To chociażby wspominane promienie słoneczne. Druga grupa to czynniki endogenne – działające od wewnątrz. U dermatologa dowiecie się czym są i w jaki sposób sobie z nimi radzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here