fot. https://pixabay.com/

Z takim pytaniem często można się spotkać przeglądając fora internetowe dotyczące kwestii związanych z włosami, ich pielęgnacją, oraz łysieniem. Dlaczego włosy w ciąży nie wypadają? Kto jest głównym podejrzanym?

Włosy w ciąży – wszystkiemu winne hormony

To właśnie one są głównym winowajcą tego, że w czasie ciąży włosy nie wypadają. Zresztą akurat i typowo żeńskie i typowo męskie hormony są odpowiedzialne za różne zmiany w organizmie ludzkim, często o bardzo negatywnym wydźwięku. Wróćmy jednak do ciąży. Estrogeny to hormon, który jest niezmiernie istotny w czasie tych 9 miesięcy. U kobiet wpływają one między innymi na rozwój narządów płciowych i piersi. Odgrywają one również wielką rolę w cyklu menstruacyjnym i właśnie w czasie ciąży. Ich poziom w tym czasie znacznie rośnie, czego efektem są widoczne zmiany w organizmie kobiety.

Zaokrągla się sylwetka i powiększają się piersi. Poprawia się stan skóry. Co jednak tutaj najważniejsze – gęstnieją włosy. Związane to jest z faktem, że wysoki poziom estrogenu zaburza w pewien sposób cykl włosów i można powiedzieć, że nie powtarza im przejść w stan (całkiem naturalny przecież) kiedy oddzielone od cebulki po prostu wypadają. Zmiany o których napisałem powyżej można zauważyć już w pierwszych trzech miesiącach trwania ciąży.

Co się dzieje z włosami po urodzeniu dziecka?

To naszym zdaniem jest równie ciekawy aspekt wynikający z pytanie które postawiłem w tytule. Po urodzeniu dziecka wysoki dotychczas (ze względu na ciążę rzecz jasna) poziom hormonów zaczyna się obniżać, a to musi w jakiś sposób odbić się na organizmie kobiety. I pozwolicie, że darujemy sobie kwestie związane z psychiką, a skupimy się na kwestii wyglądu, a dokładniej włosów.

Otóż, nadmierne wypadanie włosów po ciąży nie powinno nikogo dziwić, ani tym bardziej spędzać paniom snu z powiek. Logiczne jest, że skoro wysoki poziom estrogenów zwiększa ilość włosów, które znajdują się w fazie wzrostu, to jeśli zaczyna on spadać, to dużo więcej z nich przechodzi do ostatniego etapu swojego „bytowania” na głowie. To, że wypada ich dużo wynika z tej prostej przyczyny, że organizm reguluje zaburzony podczas ciąży cykl włosów. Oprócz tych, które i tak normalnie wypadają (czyli około 150 dziennie) usuwane są te, które winny były wypaść podczas ciąży, ale zablokował to wysoki poziom estrogenu.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży?

To pierwsza i główna rada dla wszystkich pań, które zauważyły u siebie nadmierne wypadanie włosów po ciąży. Proces ten będzie miał miejsce mniej więcej przez pół roku i w tym czasie naprawdę nie ma co panikować. Można oczywiście – jeśli znajdziecie na to czas – poprawiać ogólny stan fryzury. Będzie to miało na pewno pozytywny wydźwięk w przyszłości, ale na samo wypadanie włosów nie wpłynie. Jeśli jednak po pół roku wciąż będzie ich wypadać tak dużo, wtedy warto udać się do lekarza, tak aby przeprowadzić badania diagnostyczne. Być może co innego ma wpływ na stan Waszej fryzury i powodu wypadania włosów szukać należy upatrywać w czym innym, niż poziom estrogenów.

Warto oczywiście podnieść kwestie związane z bezpieczeństwem dziecka i jednoczesnego wspomagania włosów. Można to na przykład robić przy pomocy diety dla fryzury. Co jednak oczywiste w czasie karmienia piersią, należy na pewne produkty uważać. W tym wypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Natomiast ciekawostką jest to, że niektóre z witamin pomocnych włosom, jednocześnie są istotne również dla mamy i jej pociechy. Tutaj za przykład posłuży grupa B. Witaminy te mają niebagatelny wpływ na rozwój układu nerwowego u dzieci. Jednocześnie chronią włosy przed nadmiernym wypadaniem.

Wybierając preparaty do mycia głowy, najlepiej zdecydować się na te o delikatnym składzie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w Waszej kosmetyczce zagościł szampon dla dzieci. Może być on idealnym rozwiązaniem do mycia po ciąży. Jednocześnie zadba o stan włosów i skóry głowy. W bezpieczny sposób. Dzięki temu łatwiej „przejdziecie” przez przerzedzenie fryzury związane z urodzeniem dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here