Infekcje i choroby przenoszone drogą płciową

Infekcje przenoszone drogą płciową to wszystkie choroby zakaźne, w przypadku których droga zakażenia ma charakter intymny (przenoszą się podczas stosunku z inną osobą). Następnie, jeśli zakażenie nie jest leczone, może przekształcić się w chorobę przenoszoną drogą płciową. Jakie jednak do nich należą i które objawy powinny zaniepokoić?

Jakie choroby zaliczamy do chorób przenoszonych drogą płciową?

Infekcje (i choroby) przenoszone drogą płciową to bardzo szeroka grupa zakażeń, która jest przenoszona podczas stosunku płciowego z osobą zakażoną. Niestety jest to duża grupa infekcji bakteryjnych i wirusowych, która jest szczególnie częsta w przypadku osób mających kontakty seksualne z przygodnymi partnerami bez zabezpieczeń.

Wśród chorób przenoszonych drogą płciową najczęściej pojawiają się chlamydioza, rzeżączka, kiła, HIV, HPV, wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C (HAV, HBV, HCV) i ziarnica weneryczna pachwin (LGV).

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Istnieje cały szereg objawów, które są niepokojące i świadczą o zakażeniu drogą płciową. Większość z nich jest podobna w podanych wyżej chorobach, zwłaszcza w chorobach bakteryjnych, dzięki czemu można je uznać za charakterystyczne dla ogółu chorób przenoszonych drogą płciową.

Wśród najczęstszych objawów pojawiają się ropne lub śluzowo-ropne wycieki z cewki moczowej (u mężczyzn) lub z pochwy (u kobiet), a także dyskomfort przy oddawaniu moczu, w tym również pieczenie. Może pojawić się obrzęk w okolicach intymnych, a także ból w podbrzuszu i ból w trakcie stosunku. Wielu mężczyzn obserwuje ból jąder, a kobiety mogą odnotować nieprzyjemnie pachnącą wydzielinę z pochwy oraz świąd w tym miejscu. Często pojawiają się także wysypki plamiste, szczególnie na skórze i kończynach, albo na wewnętrznej stronie stóp i dłoni.

Szybkie rozpoznanie i leczenie – droga do sukcesu

Każda infekcja przenoszona drogą płciową powinna być jak najszybciej rozpoznana, aby nie przekształciła się w uciążliwą chorobę. Co więcej, jest to konieczne ze względu na zdrowie całego organizmu. Infekcje płciowe negatywnie wpływają bowiem nie tylko na układ rozrodczy, ale także na układ krwionośny i limfatyczny. Mogą spowodować także infekcje rozprzestrzenione na inne układy i organy (np. wątrobę w przypadku żółtaczki), co stanowi poważne zagrożenie dla naszego organizmu.

Równie ważna jest kwestia zakażeń wirusem HIV. Jak się okazuje, każda infekcja intymna zwiększa szansę, że w przyszłości zakazimy się wirusem HIV. Aby tego uniknąć, należy je bezzwłocznie diagnozować i leczyć. Jak więc to zrobić? Najlepiej za pomocą specjalistycznych testów, które można znaleźć pod adresem https://www.chmielna4.pl/index.php/sti-std.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here