fot https://pixabay.com/

To problem wielu kobiet. Ale przypadłość ta dotyka również mężczyzn. Chociaż w zdecydowanie mniejszym stopniu. Domowe sposoby na cellulit cieszą się ogromną popularnością. Jakie najlepiej sprawdzają się w walce z tym problemem?

Czym jest cellulit?

Rozpocząć należy od poznania wroga. Cellulit określane jest mianem zaburzenia w budowie skóry. Prowadzi ono do zmian w jej wyglądzie. Cellulit najczęściej dotyczy tkanki podskórnej. Objawy tej dolegliwości są dość klarowne. To przede wszystkim guzki i zagłębienia. Cellulit przypomina przypomina skórkę pomarańczy. Stąd właśnie jego zwyczajowa nazwa.

Wspomniane symptomy pojawiają się przede wszystkim na brzuchu, udach i pośladkach. Zdarza, że występują też na przedramionach. Czyli w miejscach gdzie zwykle gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej.

Objawy występują zwykle w okresie dojrzewania, czasie ciąży i po menopauzie. Te trzy etapy wiąże zaburzenie równowagi hormonalnej. U mężczyzn z kolei cellulit może się pojawić w przypadku zaburzenia poziomu testosteronu. Na przykład w wyniku terapii hormonalnej. Czynnikiem prowadzącym do pojawienia się objawów pomarańczowej skórki u mężczyzn jest szybko rosnąca waga. Może to być efektem źle skonstruowanej diety na przyrost masy.

Domowe sposoby na cellulit

Jest ich naprawę wiele. Natomiast przeglądając poradniki o walce z cellulitem zauważycie, że tych popularnych i często polecanych jest kilka. I to właśnie na nich się skupimy. Ich zaletą jest fakt, że nie są one szkodliwe. Jak również nie mają znanych skutków ubocznych.

Dieta antycellulitowa

To pewne umowne określenie na zmiany jakie należy wprowadzić w swoim menu, a szerzej codziennym życiu. Po pierwsze należy wyeliminować czynniki, które szkodzą skórze i mogą mieć wpływ na rozwój cellulitu. Najczęściej w tym kontekście wymienia się papierosy, kawę i alkohol.

Z samej diety należy usunąć wszelkie szkodliwe produkty. Mamy tutaj na myśli fast food, jak i dania w pięć. Zalicza się je do grupy żywności wysoko przetworzonej. Należy również unikać nadwyżki tłuszczu zwierzęcego. To po prostu powinien być zdrowy jadłospis.

Uwzględnić należy w nim węglowodany złożone, białko i tłuszcze (roślinne, ale też na przykład z ryb). Sporo warzyw, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i drób. Szczególną uwagę należy przyłożyć do pierwiastków i witamin istotnych dla skóry. W tej pierwszej grupie znajduje się siarka i cynk. W drugiej witaminy A, C i E. O źródła nie trzeba się martwić. Jest ich sporo w pożywieniu.

Peeling cukrowy

Kolejny z często wymienianych domowych sposobów na cellulit. Jego przygotowanie (podobnie jak i innych naturalnych peelingów) jest proste. Należy wymieszać biały lub brązowy cukier z miodem. Można do niego dodać olejku z pestek winogron. Taki peeling można stosować 1-2 razy w tygodniu. W przypadku cery wrażliwej – wystarczy raz. A zamiast cukru można wykorzystać sól morską albo himalajską. One równie pomogą przy objawach pomarańczowej skórki.

Kofeina na cellulit

Z diety co prawda powinna ona wypaść, ale jest domowym sposobem na cellulit. W tym celu wykorzystuje się fusy po zaparzonej kawie. Z niej też przygotowuje się peeling. Wystarczą same fusy, ale istnieje wiele odmian tego sposobu. Można do niego dodać między innymi wspomnianego wyżej miodu i cynamonu. W tym drugim przypadku warto wcześniej sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja skórna. Cynamon „lubi” uczulać. Kofeina będąca podstawą tego peelingu ujędrnia skórę i pobudza krążenie krwi.

Domowy zabieg

To odpowiednik wizyty u profesjonalisty. Na pewno będzie taniej. Czy efekt jest porównywalny? W tej kwestii wiele zależy od czynników indywidualnych. Do przeprowadzenia takiego zabiegu trzeba zaopatrzyć się w gumowe bańki ( tzw. chińskie – dostępne w zestawach). Dodatkowym elementem jest oliwka do ciała. Smarujemy nią miejsca w których ma zostać przeprowadzony ten domowy zabieg. Następnie „przysysamy” do skóry bańkę i przesuwajmy ją w górę i dół. Zła informacja – jest to proces dość bolesny. Trzeba się do niego przyzwyczaić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here