fot. https://pixabay.com/

Zwykle obwinia się za to nieprawidłową dietę (pozbawioną konkretnych witamin i pierwiastków), albo stres. Warto jednak wiedzieć, że są pewne choroby wywołujące wypadanie włosów. I mogą mieć one poważne konsekwencje.

Choroby wywołujące wypadanie włosów

Jest ich dużo, ale skupimy się na pięciu. Takich, które mogą mieć naprawdę groźne konsekwencje. Ale warto wiedzieć, że nadmierne wypadanie włosów może się pojawić, nawet po grypie. Jeśli miała ona dość gwałtowny przebieg. W takim wypadku wypadanie włosów jest efektem pewnego „stresu” na który został wystawiony organizm w wyniku grypy.

​1. Anemia

Zaczniemy właśnie od niej. W pewnym sensie jest ona połączona ze wspomnianym we wstępie niedoborem składników w diecie. Wypadanie włosów może się pojawić w przypadku, gdy anemia jest związana z niedostateczną ilością żelaza, lub witaminy B12. Straty we fryzurze to będzie tak naprawdę tylko jeden z objawów anemii. I wcale nie najgorszym.

  • Najczęstsze objawy anemii:

  • Ogólne osłabienie

  • Szybkie męczenie się

  • Ból i zawroty głowy

  • Problemy z koncentracją

  • Bladość i gorszy stan skóry

​2. Trichotillomania

To właściwie zaburzenie, które powoduje wyrywanie włosów, a więc ich utratę. To problem, który może pojawić się u dzieci. Zalicza się go do zaburzeń psychicznych. Polega na niekontrolowanych wyrywaniu włosów. Nie ogranicza się to tylko do skóry głowy. To dość poważny problem, który skutkuje między innymi problemami w kontaktach z ludźmi. Maleje też aktywność osoby cierpiącej na to zaburzenie.

Przyczyn wystąpienia tej choroby upatruje się zwykle w dwóch kwestiach. Jedna to czynniki społeczne. Do rozwoju Trichotillomanii może również prowadzić nieprawidłowa praca mózgu. Potrzeba jest konsultacja psychiatryczna – to po pierwsze. W leczeniu wykorzystuje się również leki, między innymi takie, których zadaniem jest regulacja ( w tym wypadku podniesienie) poziomu serotoniny. Co między innymi skutkuje poprawą nastroju.

​3. Łuszczyca

W tym wypadku – co warte podkreślenia – zdania są podzielone. Łuszczyca to przewlekła, nawracająca choroba powiązana z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Nie będę się zbytnio zagłębiał w jej opis. Dość powiedzieć, że objawia się ona występowaniem płaskich grudek. Pokryte są one srebrzystą łuską. Objawy mogą się nasilać poprzez dietę, czy alkohol. To jednak z często występujących chorób skóry.

Czy łuszczyca powoduje wypadanie włosów? Spotkacie się z opinią, że to efekt współwystępującego czasem łojotoku. Z drugiej strony łuska pokrywająca skórę głowy może powodować osłabienie włosów. W konsekwencji ich wypadanie.

​4. Schorzenie tarczycy

To chyba pierwsza choroba zwykle wymieniana, kiedy w nadmiernych ilościach wypadają włosy. Problem z tarczycą może faktycznie je powodować. Mamy tutaj na myśli niedoczynność tego gruczołu. Zwróć uwagę czy przypadkiem nie wysusza Ci się skóra na łokciach i kolanach. Natomiast podobnie jak w przypadku anemii utrata włosów jest najmniejszym problemem. Objawem są też niekontrolowany wzrost masy ciała i częste zaparcia. Odchudzanie w przypadku schorzeń tarczycy jest bardzo trudnym i wymagającym procesem.

Przy nadczynności tego gruczołu mogą się pojawić takie symptomy jak: drżenie rąk, zwiększona potliwość i częste biegunki. U kobiet może wystąpić zaburzenie miesiączkowania. Do symptomów nadczynności tarczycy zalicza się także bezsenność i często pojawiające się uczucie „kołatania” serca.

​5. Łojotokowe zapalenie skóry

To choroba, która zwykle rozpoczyna się w okolicach okresu dojrzewania. Nie zawsze dotyczy owłosionych części ciała. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, to prawie na pewno pojawi się przerzedzenie fryzury. To w jakim stopniu to kwestia indywidualna. Choroba ta związana jest z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi. Łojotokowe zapalenie skóry może wystąpić u osób cierpiących na cukrzycę. Uważać też powinny ludzie z depresją.

Istnieje grupa czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi tej choroby. Zalicza się do nich między innymi środowisko w jakim żyjemy (mamy tutaj na myśli na przykład stopień zanieczyszczenia powietrza) i niewłaściwa dieta (m.in. brak witamin z grupy B).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here