fot. https://pixabay.com/

Nazywana witaminą życia. Jej nazwa pochodzi z greki. „Bios” czyli życie. I myślę, że to bardzo dobrze oddaje jej zadania związane z naszym organizmem. Biotyna jest niezwykle istotna dla włosów i o tym oczywiście też będę dzisiaj pisał.

​Czym jest witamina B7?

To jej prawdziwa nazwa (spotkacie się też z określeniem witamina H). Generalnie rzecz biorąc witaminy z grupy B są niezwykle istotne dla funkcjonowania naszego organizmu. Nie będziemy się tutaj oczywiście na nich skupiać, tylko na samej biotynie. Ta między innymi związana jest z sporą liczba istotnych reakcji biochemicznych. Nie będę tutaj specjalnie wchodził w „kwestie naukowe”, bo i po co:). Biotyna bierze udział w procesie tworzenia glukozy, ale też w syntezie kwasów tłuszczowych.

To oczywiście nie wszystko. Biotyna wspomaga działanie tarczycy. W pewnym stopniu jest też współodpowiedzialna za przemianę dwutlenku węgla. Na pewno też trzeba wspomnieć o tym, że biotyna jest wraz z witamina K odpowiedzialna za krzepliwość krwi.

​Biotyna a włosy

Przechodzimy do tego co bardzo wiele osób na pewno zainteresuje. Biotyna wpływa nie tylko na same włosy, ale też i skórę i paznokcie. W zasadzie to nie do końca tak to powinno być napisane. Biotyna ma znaczenie dla skóry i jej przydatków (włosów i paznokci). Nie ona jedyna, bo na przykład cynk również jest ważny, ale my skupimy się tylko na niej.Gdyby z jakiegoś powodu doszło do niedoboru tego składnika, to odbije się to właśnie na skórze i na fryzurze.

​Jak na włosy wpływa brak biotyny?

Do takiej sytuacji nie jest prosto doprowadzić, ale można. Niedobór to na przykład efekt nieodpowiedniej diety, ale też nadużywania alkoholu. Stosowanie niektórych leków również może do tego prowadzić. Niedobór biotyny to po pierwsze gorszy stan skóry. Będą na niej widoczne różnego rodzaju zmiany. To może być np. łuszczenie. Problem będą stany zapalne, czyli pryszcze po prostu.

Efektem niedoboru biotyny będzie wypadanie włosów. Oczywiście mówię tutaj o sytuacji „radykalnej”. Gdy ten niedobór trwa przez dłuższy. Inna sprawa, że akurat wymienione przeze nas skutki niedoboru – uwierzcie nam – nie są najgorsze.

​Gdzie znaleźć biotynę?

Trzeba oczywiście zrobić coś, aby do niedoboru nie dopuścić. Można też profilaktycznie zadbać o ten składnik. Do nadmiaru nie doprowadzimy, a może się przydać. Zaczniemy nie od jedzenia, a od produktów, którego zadaniem jest powstrzymanie wypadania włosów. Jeśli zaczniecie z uwagą czytać ich etykiety, to bardzo szybko przekonacie się, że witamina B7 jest w nich obecna. Biotyna może nie jest w nich najbardziej istotnym elementem ( często ważniejsze są między innymi zioła: pokrzywa i skrzyp), ale trzeba wiedzieć, że ma ona w tego typu produktach spore znaczenie. To kilka składników, które razem mają mieć pewne działanie. W tym wypadku powstrzymanie wypadanie włosów.

A jedzenie jako źródło witaminy B7? Nie będzie większego problemu z dostarczeniem biotyny do organizmu w ten sposób. Witamina B7 jest obecna między innymi w niektórych warzywach. Do diety, kiedy jest sezon, warto włączyć kalafiora. W zasadzie przez cały rok możemy jeść banany. Biotyna to też brązowy ryż, jajka i orzechy włoskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here