fot. https://pixabay.com/

Witamina E to składnik, który zwykle wymienia się w kontekście urody. Jest określany jako elikisir młodości. Nieco w tym przesady, ale faktem jest, że witamina E ma i takie właściwości. Ale posiada ich zdecydowanie więcej

Czym jest witamina E?

To w zasadzie grupa organiczych związków chemicznych. W jej skład wchodzą między innymi tokoferole. Razem stanowią one witaminę. Jako ciekawostkę można dodać, że jest ona stosowana jako dodatek do żywności. Można ją znaleźć na etykietach produktów pod symbolem E306.

Skutki niedoboru witaminy E w organizmie:

  • Paraliż mięśniowy

  • Zaburzenia dotyczące płodności

  • Zaburzenia wrostu

  • Dystorfie mięśni

  • Uszkodzenia nerwów

Jak widać niedobór tego składnika może być naprawdę groźny w skutkach. Poza tym, że jest on dodawany do żywności, występuje on w niej też naturalnie. Do menu warto włączyć nasiona słonecznika, orzechy, oliwki i migdały.

Nadmiar witaminy E zwykle jest bez większych problemów usuwany z organizmu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu tak się nie dzieje, ten ostatni daje o tym znać. Do symptomów nadmiaru tego składnika zalicza się: ogólne zmęczenie (bez wyraźnego powodu), problemy z układem pokarmowym (dokładnie z gospodarką jelitową), ból głowy i osłabienie siły mięśniowej.

Najważniejsze właściwości witaminy E

​Wpływ na krew

Dokładniej rzecz biorąc witamina E bierze udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych. Zmniejsza też „szansę” na zlepianie się płytek krwi. To z kolei oznacza, że może zapobiegać zawałom serca. Chroni również przed żylną chorobą zakrzepową. Witamina ta związana jest także z błonami komórkowymi. Utrzymuje ich odpowiednią przepuszczalność.

​Witamina ważna dla mężczyzn

I to nie tylko ze względu wpływania na włosy – o tym poniżej. Składnik ten odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie spermatogenezy. Czyli tworzeniu i dojrzewaniu plemników. Proces ten odbywa się w jądrach. Nasza dzisiejsza bohaterka jest wręcz niezbędna dla męskiej potencji. Nie jest ona oczywiście jedynym składnikiem mającym znaczenie w tej sytuacji. Dla męskiego libido ważna jest obecność między innymi cynku, selenu i magnezu. Każdy z wymienionych minerałów na pewnym poziomie działa na libido.

Witamina E – dla urody

Skupmy się na najczęściej wymienianej właściwości witaminy E. Składnik ten zalicza się do grupy silnych przeciwutleniaczy. To one chronią nasz organizm przed tak zwanym stresem oksydacyjnym. W największym skrócie ten ostatni przyspiesza on starzenie się. Najczęściej w tym kontekście mówi się o skórze. Jest ona najbardziej widoczna, ale wspomniany stres dotyczy całego organizmu. Wracając do tematu, czyli wpływu na urodę, to witamina E opóźnia proces starzenia się skóry. Dlatego jest tak chętnie wykorzystywana w kosmetykach. Dzięki niej skóra jest bardziej elastyczna. Wygląda przez to młodziej.

Witaminę E można również znaleźć w domowych sposobach na choroby skóry. Od zewnątrz pozwala wspomóc w ich leczenie.

​Witamina E a łysienie

Dzięki niej sprawnie działają naczynia krwionośne. To oznacza lepsze funkcjonowanie mieszków włosowych (w dużym skrócie). Nasz bohaterka działa również na skórę głowy Witamina ta jest jednym ze składników, które chronią ją przed problemami. Mamy tutaj na myśli między innymi jej przesuszenie, czy nadmierne wydzielanie sebum. Oba te problemy skórne mają przełożenie na stan włosów. Zwykle kończą się ich nadmiernym wypadaniem. Dlatego witamina E jest polecana w przypadku łysienia androgenowego. Natomiast nie jest ona cudownym lekiem na tę przypadłość.

Chroni przed zaburzeniami widzenia

Nie ona jedyna. Problemy ze wzrokiem mogą być również wynikiem niedoboru witaminy A. Do chorób z nimi związanych zalicza się między innymi zaćmę. To dolegliwość, której ryzyko wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się: pogorszenie ostrości widzenia, narastająca krótkowzroczność, szybkie męczenie oczu, przeszkadzające jasne światło.

Witamina E , jako silny przeciwutleniacz może być stosowany jako element profilaktyki. Nie tylko przed samą zaćmą, ale ogólnie pogarszającemu się wzrokowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here