fot. https://pixabay.com/

Można na niej „zobaczyć” problemy zdrowotne, które mają ogromny wpływ na organizm. To co się z nim dzieje. Dzięki temu będzie można szybko zareagować. Warto więc wiedzieć co oznacza sytuacja w której swędzi Cie skóra głowy.

Czym jest skóra?

To oczywiście tylko jeden z symptomów, które mogą się na niej pojawić. Pieczenie, łuszczenie czy widoczne podrażnienie – to kolejne objawy. Skupmy się najpierw na odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest skóra? Określana jest jako narząd powłoki wspólnej. W przypadku dorosłego człowieka jej ogólna powierzchnia wynosi do 2 metrów kwadratowych. Tworzą ją trzy warstwy: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Zwykle problem dotyczy dwóch pierwszych.

Podstawowe funkcje skóry:

  • Termoregulacja

  • Izolacja naszego „wnętrza” od czynników z zewnątrz

  • Gospodarka tłuszczowa

  • Gospodarka witaminowa (synteza D3)

  • Gospodarka wodno – elektrolitowa

To najważniejsze zadania skóry. W momencie, gdy pojawia się jej swędzenie może to oznaczać problemy z ich wykonywaniem. W części organizmu (na przykład na głowie) lub jego całości.

Co oznacza swędzenie skóry?

Problemy zdrowotne, które mogą mieć bardzo różne źródło. O czym zaraz się przekonacie. Z częścią z nich można sobie poradzić w dość łatwy sposób. W przypadku innych dolegliwości zdrowotnych już tak prosto nie będzie.

​Po pierwsze – łupież

Ta jedna z bardziej pospolitych dolegliwości, która może się objawiać właśnie w taki sposób. Oczywiście biały „śnieżek” na ubraniach będzie o niej świadczył najdobitniej. Łupież może być pospolity (to zdecydowanie lepsza informacja), albo tłusty (określany mianem łojotokowego). Ten drugi problem może mieć poważniejsze konsekwencje. W tym wypadku istnieje nawet możliwość zwiększonej ilości wypadających włosów. Z łupieżem zwykle dość szybko można sobie poradzić.

W leczeniu tego problemu wykorzystuje profesjonalne rozwiązania, jak i domowe sposoby.

​Po drugie – tarczyca

To już dużo bardziej złożony problem. Istnieje wiele objawów świadczących o tym, że gruczoł ten nie pracuje w prawidłowy sposób. Sucha i swędząca skóra to symptom wskazujący na niedoczynność. Pojawia się obniżona temperatura ciała. To również ciągłe zmęczenie i senność. Wypadnie włosów to kolejny symptom występujący przy tym problemie. Jeśli masz któryś z tych objawów, to najlepiej udać się do lekarza i sprawdzić poziom hormonów związanych z tarczycą. I to właśnie z doktorem ocenić możliwości dotyczące ewentualnych rozwiązania problemu z funkcjonowaniem tego gruczołu.

​Po trzecie – AZS

AZS to Atopowe zapalenie skóry. To niestety choroba o charakterze przewlekłym. Nazywana bywa również egzemą i wypryskiem alergicznym. Choroba ta pojawia się w dzieciństwie. Jest ona wywoływana genetycznie uwarunkowaną nieprawidłowa reakcją układu odpornościowego. Pojawia się zmiany skórne. Mogą one być zlokalizowane tak naprawdę na całym ciele. Zwykle jednak występują na zgięciach łokci i kolan oraz szyi i twarzy. Swędzenie i zmiany zalicza się do tzw kryteriów większych rozpoznania AZS. Oprócz nich występują też inne objawy. To między innymi zapalenie spojówek, nietolerancja niektórych potraw i suchość skóry. Ten ostatni problem można próbować rozwiązać przy pomocy domowych sposobów.

Inne przyczyny swędzenia skóry

Taki symptom może się pojawić w przebiegu chorób wątroby. Swędzenie skóry występuje również w przypadku reakcji alergicznej. Tutaj przede wszystkim priorytetem jest ustalanie co ją wywołuje. Na symptomach alergii skupia się przede wszystkim, jeśli są one bardzo dokuczliwe (np. katar sienny).

Swędzenie skóry może być efektem jej nieprawidłowej pielęgnacji połączonej z jej przesuszeniem. To problem bardzo często pojawiający się zimą. W naszych przegrzewanych mieszkaniach powietrze jest bardzo suche. Dodatkowo zapominamy o prawidłowym nawilżaniu skóry. I to nie tylko od zewnątrz. Czy to stosując kremy, albo domowe preparaty. W tym drugim często wykorzystuje się nawilżające właściwości aloesu. Bardzo ważne jest również nawilżanie od wewnątrz. Mowa oczywiście o piciu wody. Około półtora litra dziennie powinno wystarczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here