fot. https://pixabay.com/

To bardzo często występująca przypadłość. Od łysienia androgenowego (tzw. typ męski) odróżnia ją co najmniej kilka rzeczy. Warto wiedzieć czym się ono charakteryzuje. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie postawione w tytule.

Zaczniemy od tego, że łysienie telogenowe to jeden z najczęściej występujących powodów wypadania włosów. I to zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Wynika to z tego, że przyczyn tego typu łysienia szukać należy zarówno w czynnikach środowiskowych jak i dziedziczeniu. Istotne jest również to, że bezpośredniego powodu do tej pory nie poznaliśmy.

​Czynniki prowadzące do łysienia telogenowego

Zaczniemy od problemów hormonalnych (określanych jako „napięcie). Kolejny czynnik jest związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem metabolizmu. Do łysienia telogenowego prowadzą choroby w przypadku których występuje bardzo wysoka i gwałtowna gorączka. Zwykle symptomy pojawiają się po trzech miesiącach od takiego problemu zdrowotnego.

Do czynników powodujących łysienie telogenowe zalicza się też:

  • Stres (niekoniecznie długotrwały),

  • Choroby przewlekłe (np. toczeń rumieniowaty),

  • Niedobory pokarmowe,

  • Zatrucie metalami ciężkimi,

  • Przyjmowanie niektórych lekarstw,

  • Choroby skóry

Jak więc widać powodów może być naprawdę sporo. Do tego część z nich jest dość powszechna. I też z wieloma można sobie poradzić. Za przykład posłuży tutaj stres. Po pierwsze należy w jak największym stopniu ograniczyć czynniki, które go powodują. To może być praca, ale też na przykład konflikty na tle rodzinnym. W walce ze stresem pomaga również jadłospis. Skomponowany w taki sposób, aby zawierał najważniejsze dla układu nerwowego pierwiastki i witaminy. To między innymi magnez i żelazo. W przypadku witamin – spora część grupy B.

​Czy mam łysienie telogenowe?

Przede wszystkim zwróć uwagę, czy wypada Ci więcej włosów niż zwykle. Jeśli tak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy któryś z czynników mógł się pojawić. Łysienie telogenowe polega na tym, że zbyt duża ilość włosów przechodzi w ostatnią fazę cyklu. Zwykle – w normalnej sytuacji – jest ich kilka procent (chociaż różne są w tej kwestii dane). Ostatnia faza czyli telogen. Opisywany problem trwa zwykle co najmniej 6 miesięcy.

Pozostałe dwie fazy rozwoju włosów to: anagen i katogen. Pierwsza nich to czas w którym dochodzi do wzrostu włosów. Tempo jest uzależnione od wielu czynników. Faza katogenowa to czas w którym dochodzi do „uśpienia”. Włos nie rośnie, ale jeszcze nie wypada.

​Jak leczyć łysienie telogenowe?

Zacznij od rozpoznania. Najlepiej wykonać biopsję skóry głowy. Generalnie rzecz biorąc samemu będzie nam to trudno rozpoznać. Jeśli już zostanie potwierdzone, że to faktycznie łysienie tego typu, nie musisz robić nic. To choroba, która w zasadzie ustępuje sama. Nieco większy problem jest w przypadku, gdy czynnikiem są przewlekłe choroby. Na pewno warto nieco zadbać o kwestie pokarmowe. Mówiąc prościej o składniki, które są fryzurze potrzebne.

Dieta dla włosów to temat złożony. W jadłospisie z jednej strony muszą się znajdować produkty wspomagające funkcjonowanie całego organizmu. Oraz takie, które mają bezpośredni wpływ na stan skóry i włosów. Zawierają one pewne witaminy i pierwiastki działające na fryzurę. W grupie minerałów znajdują się między innymi siarka, cynk i miedź. Pierwszy z wymienionych pierwiastków jest obecny w produktach mlecznych i niektórych warzywach (kalafior, kapusta, czosnek, brukselka).

Cynk to przede wszystkim owoce morza, ale też kasza gryczana i pestki z dyni. Najprościej jest z miedzią. Pierwiastek ten występuje praktycznie w każdym produkcie, który rósł w ziemi.

Jeśli chodzi o witaminy, to najważniejsza jest grupa B (m.in. Biotyna, Tiamina). O ich źródła również nie będzie trudno. To rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste i kasze.

Wracając do procesu leczenia łysienia telogenowego. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację fryzury. Po pierwsze nie można jej szkodzić. Na czas trwania łysienia telogenowego należy zrezygnować z nadmiernej stylizacji. Lepiej również unikać preparatów (np. odżywek) obciążających włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here