fot. https://pixabay.com/

Zaczerwienienie, podrażnienia, ból – to tylko kilka z symptomów problemów ze wzrokiem. Na szczęście można sobie z nimi poradzić w domowym zaciszu. Przed Wami skuteczne sposoby na zmęczone oczy. Pozwolą one zregenerować wzrok i poprawić wygląd skóry w okolicach narządu wzroku.

Przyczyny i objawy zmęczonych oczu

Te pierwsze są nam dość dobrze znane. Przede wszystkim długie siedzenie przed ekranem komputera. Często nasz dzień wygląda właśnie w taki sposób. Najpierw praca przy laptopie, a potem wieczorny relaks również przed nim. Ma to bardzo negatywny wpływ na wzrok.

Zmęczone oczy można mieć też po nieprzespanej nocy. I to niezależnie od tego, czy powodem była „zwykła” impreza, czy przyczyna jest bardziej złożona. Problemy ze snem mogą być efektem przedłużającego się stresu. Kolejnym powodem opisywanej sytuacji jest praca w warunkach, które zagrażają oczom. Mamy tutaj na myśli na przykład nadmierną ilość pyłu, czy innych substancji drażniących.

Objawy zmęczonych oczu:

  • Opuchlizna

  • Zaczerwienia

  • Obrzęk powiek

  • Pieczenie

  • Podrażnienia

  • Łzawienie

  • Nadwrażliwość na światło

  • Suchość

Skuteczne sposoby na zmęczone oczy

Takich naturalnych i domowych rozwiązań jest wiele, ale skupimy się na tych, które są najbardziej efektywne. Do ich przygotowania nie potrzeba drogich składników i skomplikowanych receptur. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli na dłuższą metę nie przyniosą one ulgi, konieczna może się okazać wizyta u lekarza.

Okłady na powieki

W tej grupie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ogórek. Wystarczy dwa jego plasterki na kilkanaście minut nałożyć na powieki. Zadaniem tego okładu jest przede wszystkim rozjaśnienie nieco skóry wokół oczu. Dzięki temu wyglądają one na mniej zmęczone. Aby dodatkowo uzyskać pozytywny skutek korzystania z ogórka, warto wcześniej jego plasterki schłodzić.

Okład można również przygotować z ziemniaków. Podobnie jak w przypadku ogórka wykorzystujemy się plastry. Czas ich trzymania na powiekach to 15 minut. Taki okład z ziemniaków nie tylko pozwoli dać odpocząć zmęczonym oczom. Dodatkowo nawilża on skórę wokół nich. Dzięki temu można się odmłodzić. Odpowiednia pielęgnacja skóry nie tylko wokół oczu – może odjąć nam kilka lat.

Opisując skuteczne sposoby na zmęczone oczy nie można pominąć okładów z herbaty i rumianku. Zacznijmy od tej pierwszej. Dwie torebki zaparzonej herbaty. Nie mogą być oczywiście gorące. Ale ciepłe – jak najbardziej. Najlepiej, aby była to zwykłą czarna herbata. Nie owocowa, a tym bardziej niearomatyzowana. Torebki herbaty należy trzymać około piętnastu minut.

Rumianek przyniesie ulgę zmęczonym oczom. Ma również lekkie działanie rozjaśniające i nawilżające. Stosuje się go w taki sam sposób jak czarną herbatą. Warto mieć jednak świadomość, że rumianek może wywołać reakcję alergiczną. Zanim nałożycie go na oczy, sprawdźcie – na przykład na wewnętrznej skórze dłoni – czy jest w Waszym przypadku bezpieczny.

Mleko na oczy

Najlepiej kozie. Ale równie dobrze może być krowie. Okłady z mleka nie tylko dadzą „wytchnienie” oczom. Mają one ciekawą właściwości. Mleko powoduje zwężanie naczyń krwionośnych. To po pierwsze. Mleko łagodzi również takie objawy jako podrażnienia i suchość.

Masaż okolic oczu

Kolejny prosty i skuteczny sposób na zmęczony wzrok. Taki masaż powinien być wykonywany regularnie. Najlepiej 2 razy dziennie. Wystarczy 5 minut. Sam masaż nie wymaga skomplikowanej wiedzy. Wystarczy delikatnie uciskać okolice oczu. A także je masować okrężnymi ruchami. I to wszystko.

To oczywiście nie wszystko co można zrobić dla swoich zmęczonych oczu. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych odpoczynku. Jeśli pracujecie przed ekranem komputera, to co jakiś czas powinniście od niego wstać. Zrobić chwilę przerwy. Jeśli chcecie wspomóc regenerację wzroku musicie pamiętać o regularnym śnie.

I na koniec jeszcze jedna porada. Chcecie wspomóc swój narząd wzroku? Musicie… często mrugać. W ten sposób nawilżacie gałkę oczną. Unikniecie dzięki temu między innymi jej przesuszenia, a także zaczerwienienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here