Inhalator

Inhalacje stanowią jedną z najpopularniejszych metod wspomagania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, a także przeziębienia. Zabieg ten znany jest od setek lat, jednak w ostatnim czasie zmieniły się sposoby jego przeprowadzania. Jeszcze do niedawna stosowano naczynie z gorącą wodą, jednak obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne inhalatory do użytku domowego. Jak działają i dlaczego warto w nie inwestować? Podpowiadamy.

Inhalator – jak działa?

Inhalator jest urządzeniem, którego podstawowym zadaniem jest wytwarzanie pary ze środków leczniczych bądź olejków eterycznych w postaci roztworu lub aerozolu. Zmiana formy podania leku pacjentowi przyspiesza proces leczenia dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Stosowanie inhalatora pomaga nie tylko w przypadku przeziębienia, ale również astmy, przewlekłego nieżytu nosa, kataru wywołanego przez alergię, zapalenia oskrzeli, jak również niedrożności zatok.

Inhalator i nebulizator – czym się różnią?

Pojęcie nebulizatora często traktowane jest jako synonim dla inhalatora. Jest to błąd z uwagi na fakt, że każdy nebulizator jest inhalatorem, ale nie odwrotnie. Nebulizator służy bowiem do wytwarzania mgiełki zawierającej środki lecznicze, której wdychanie nie musi pokrywać się z nabieraniem wdechu. Na rynku znajdziemy różne rodzaje inhalatorów, w tym proszkowe i ciśnieniowe, które wymagają synchronizacji wdechu z wyrzutem dawki aplikowanego preparatu. Z uwagi na bardziej skomplikowany sposób działania nie są polecane dla małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

Inhalator – dlaczego warto go mieć?

Zakup inhalatora to dobra inwestycja dla osób, które często zmagają się z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Pozwala podnieść jakość życia osobom cierpiącym m.in. na astmę, alergie czy też przewlekłe choroby nieżytowe krtani, nosa, gardła. Urządzenie pozwala dużo szybciej uporać się z nieprzyjemnymi objawami choroby, jak również uniknąć przygotowywania tradycyjnych inhalacji. Zabieg z użyciem inhalatora jest bardzo prosty w wykonaniu i jest polecany zarówno dzieciom, jak również dorosłym.

Przy wyborze konkretnego modelu należy jednak kierować się indywidualnymi potrzebami oraz wiekiem. Ten przeznaczony do użytku dla najmłodszych powinien być wyposażony np. w smoczek, czyli ustnik, który jest konieczny do inhalacji noworodków i malutkich dzieci z uwagi na ich odruch ssania. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór sprzętu do rodzaju lekarstw – nie wszystkie są przystosowane do stosowania w danym modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here