fot. https://pixabay.com/

Wiele osób próbujących pozbyć się nadmiaru kilogramów bardzo szybko rezygnuje z tego procesu. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Zwykle to brak efektów. Zebraliśmy dla Was w jednym miejscu kilka porad na skuteczne odchudzanie. Pomogą pozbyć się nadwagi.

Skuteczne odchudzanie – jak zacząć?

Próba zrzucenia kilogramów bez planu i przygotowania zwykle kończy się brakiem efektów. A nierzadko pojawiają się też dodatkowy „nadbagaż”. Trzeba na początek zastanowić się się nad tym, dlaczego warto się odchudzić? Potrzebna jest motywacja. To może być oczywiście wygląd, ale skutecznie do walki z kilogramami „namawia” zdrowie.

Zanim przejdziecie do odchudzania przyda się przygotowanie. Parę dni przed przejściem na nowy jadłospis, dobrze będzie zrezygnować ze słodyczy i ciężko strawnych potraw. Pić za to sporo wody. To pozwoli wspomóc oczyszczenie organizm i ułatwi skuteczne odchudzanie. To pierwsza porada, którą warto zapamiętać.

1. Jedz tylko, gdy jesteś głodny

Ta wskazówka wydaje się być na pierwszy rzut oka pozbawiona sensu. To jednak właśnie takie podejście pozwoli skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oczywiście stwierdzenie „jedz tylko, gdy jesteś głodny” nie oznacza podjadania w nocy. W ciągu dnia powinniście jeść od 4 do 5 posiłków o stałych porach. Te ostatnie po pewnym czasie wyznaczą cykl żywieniowy. Wasz organizm będzie dawał znać, kiedy potrzebuje energii. Jeśli będziecie go słuchać uda się Wam odchudzić.

2. Postaw na dietę niskowęglowodanową

To zasada, która przewija się w przez wiele sposobów na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Najbardziej „ekstremalnym przykładem jest dieta ketogeniczna. W jej przypadku węglowodany redukowane są do kilku procent jadłospisu w ciągu dnia. Natomiast można schudnąć w nieco mniej radykalny sposób.

Z menu powinniście w jak największym stopniu wyeliminować cukry proste. To oznacza nie tylko brak słodyczy i słonych przekąsek. Ostrożnie należy podejść również do owoców. Oczywiście nie oznacza to, że macie je całkowicie wyeliminować z menu (mają przecież witaminy istotne przy skutecznym odchudzaniu). W jadłospisie powinny się znaleźć węglowodany złożone. I tak – zamiast produktów z białej mąki (np. makaron), ta ostatnia powinna być z pełnego przemiału.

3. Zadbaj o sen

W czasie diety dobre samopoczucie jest niezwykle ważne. Jeśli wciąż będziecie chodzić zdenerwowani i zestresowani możecie zapomnieć o skutecznym odchudzaniu. W takiej sytuacji dochodzi do nadmiernej produkcji kortyzolu. Czyli hormonu stresu. On z kolei zwykle powoduje niekontrolowane podjadanie.

Problemy ze snem „wzmacniają” stres i pogarszają samopoczucie. Ale to nie wszystko. Niewyspany (źle zregenerowany) organizm pracuje znacznie gorzej. Dotyczy to między innymi układu pokarmowego i metabolizmu. Dlatego właśnie musicie zadbać o jakość snu.

4. Postaw na racjonalną aktywność fizyczną

Bez ruchu skuteczne odchudzanie jest praktycznie niemożliwe. Co oznacza pojęcie „racjonalna aktywność fizyczna”? Dostosowana do Waszych możliwości i kondycji. Jeśli rzucicie się od razu na głęboką wodę, to z dużym prawdopodobieństwem szybko się zniechęcicie. A do tego istnieje sporo ryzyko kontuzji. Ta ostatnia może Was unieruchomić i bardzo skutecznie przerwać proces odchudzania.

Tak naprawdę na początek wystarczy regularny spacer. Ale może być też bieganie, czy jazda na rowerze. Zacznijcie od niewielkich odległości.

5. Unikaj wagi

I ciągłego przeglądania się w lustrze. To naprawdę nie pomaga w skutecznym odchudzaniu. A może je utrudnić. Efekty nie pojawiają się z dnia na dzień. A może się zdarzyć, że wchodząc na wagę, będzie przez kilka dni obserwować taki sam wynik. A to skutecznie zniechęcić do dalszej walki. Dojdzie do poluzowania zasad jadłospisu. I koniec diety.

Lepiej ustalić sobie, że ważyć będziecie się raz na tydzień. Po 7 dniach będzie można zobaczyć efekt. A ten – przy założeniu, że się pilnowaliście – zmobilizuje do dalszej wagi z nadmiarem kilogramów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here