fot. https://pixabay.com/

To jeden z najpopularniejszych sposobów na odchudzanie. Początkowo dieta ketogeniczna miała zupełnie inne zadanie. Była polecana dla osób cierpiących na padaczkę i stwardnienie guzowate. Jakie są jej zasady? Na co należy zwrócić szczególną uwagę w jadłospisie? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Można ją opisać jednym zdaniem. „Chcesz spalić tkankę tłuszczową, jedz więcej tłuszczu”. Warto zaznaczyć, że w kontekście odchudzania, dieta ketogeniczna ma tak wielu zwolenników, jak przeciwników. Ci ostatni wskazują między innymi skutki uboczne, jakie mogą wystąpić w czasie jej stosowanie. O nich nieco później.

Najważniejsze zasady diety ketogenicznej

Jej głównym założeniem jest zwiększenie ilości tłuszczu w codziennej diecie. Kosztem węglowodanów i białka. Mają one zdecydowanie inny udział, niż w „zwykłym” jadłospisie. Na początku tej diety powinien on wynosić: Tłuszcze (80/90%), węglowodany i białko (20/10%). Celem jest wejście w tak zwaną ketozę. To proces dotyczący rozpadu tłuszczy.

W tym momencie dochodzi do sytuacji w której stężenie ciał ketonowych jest dużo wyższe niż glukozy. To efekt między innymi radykalnego obniżenia ilości węglowodanów w codziennym jadłospisie. W czasie trwania diety ketogenicznej należy spożywać między innymi tłuste mięsa, ryby, orzechy i oleje. Praktycznie wyłączone z menu są produkty zawierające cukier. W menu powinny być obecne pewne warzywa. Mowa tutaj między innymi o brokułach, papryce, pomidorach i ogórkach. Z owoców można jeść awokado.

Produkty zakazane na diecie ketogenicznej:

  • Owoce (m.in. banany, pomarańcze, arbuz, gruszki, grejpfrut)

  • Warzywa (m.in. ziemniaki, marchewka, buraki)

  • Rośliny strączkowe

  • Produkty zbożowe (płatki, makaron, chleb)

  • Słodycze

  • Alkohol

Zalety diety ketogenicznej

Jedną z najczęściej wymienianych jest to jak czujemy się przez pierwsze 2 do 3 miesięcy jej stosowania. I przy okazji jakie efekty przynosi dieta ketogeniczna w tym czasie. Na początek samopoczucie. Przez pierwsze miesiące stosowania nowego menu przede wszystkim jesteśmy pełni energii. Pojawia się też uczucie lekkości. To efekt – między innymi oczywiście – unikania cukru. Dodatkowo, jeśli przestrzegane są wytyczne diety, pojawia się spadek wagi. I w pierwszej fazie dochodzi do efektywnego ubytku. To nawet kilka kilogramów. Chociaż warto zaznaczyć, że w początkowych etapie, kiedy organizm dopiero wchodzi w ketozę, wspomniana utrata w małym stopniu dotyczy tkanki tłuszczowej.

Wady diety ketogenicznej

Najważniejsza wada tego sposobu odchudzania pojawia się po 2 do 3 miesięcy. Mija wtedy opisany wyżej efekt. Zaczyna się pojawiać problem z nagłym spadkiem energii. Występuje ciągłe zmęczenie. To skutkuje pogorszeniem samopoczucia. Ale to nie wszystkie wady opisywanego sposobu na odchudzanie.

Nadmierna ilość tłuszczu w diecie (przez dłuższy czas) prowadzi między innymi do problemów z pracą układu pokarmowego. Efektem jest gorsze trawienie. A to niesie za sobą chociażby częste zaparcia lub biegunki. Nadmiar tłuszczu to również sporo ryzyko przedłużającego się bólu brzucha. Po 2 od 3 miesięcy trwania diety ketogenicznej pojawią się również poważne problemy z koncentracją. To znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

To jednak nie wszystkie problemy. Jednym ze skutków ubocznych stosowania diety ketogenicznej może być rozwinięcie się kamicy moczanowej. Wśród jej wad wskazuje się także negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu.

Przed rozpoczęciem diety keto skonsultuj się z lekarzem

Nie każdy powinien decydować się na taki sposób walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jednym z przeciwwskazań jest choroba nerek. Problemy z prawidłową pracą wątroby i trzustki również eliminują z diety ketogenicznej.

Generalnie rzecz biorąc, każda dieta niesie za sobą pewne ryzyko. I warto mieć tego świadomość, zanim zapadnie decyzja o jej zastosowaniu. Oczywiście większe ryzyko niesie za sobą nieracjonalne odchudzanie. Mamy tutaj na myśli głodówki. Sztandarowym przykładem tej ostatniej jest 13 dniowa dieta kopenhaska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here