Czym są nootropy
Suplementy nootropowe, to takie, które działają na funkcje poznawcze mózgu, przynosząc jednocześnie korzyści zdrowotne. Szczególnie mają poprawiać pamięć, wzmagać kreatywność i motywację. Mają za zadanie stymulować pracę mózgu, ułatwiając koncentrację i ogólne zdolności umysłowe. Nootropy mają też zastosowanie nielecznicze. Stosują je wszyscy, którzy potrzebują dużej sprawności umysłu, lub motywacji, naukowcy, biznesmeni, studenci, sportowcy.
Historia
Nazwy nootropy, po raz pierwszy użył rumuński chemik Corneliu E. Giurgea.
Termin ten składa się z dwóch greckich słów: „nous”-rozum i „trepein”-skręcać lub nagiąć. Według jego ustaleń nootropy powinny zawierać następujące cechy:
- Skutecznie powinny wspierać pamięć i efektywność nauki.
- Powinny poprawiać koncentrację w warunkach powodujących rozproszenie.
- Muszą działać ochronnie na mózg.
- Nie mogą działać toksycznie i nie powinny powodować skutków ubocznych, lub znikome.
Nootropy, jakie są substancje
Kofeina
Jej działanie polega na pobudzeniu ośrodkowego układu nerwowego, mającego wpływ na wzrost koncentracji, przyspiesza czynność serca, podwyższa przemianę materii i poprawia nastrój.
I-teanina
Jest między innymi składnikiem zielonej herbaty. Ma właściwości kojące, zwalcza uczucie przemęczenia, łagodzi stany napięcia, niepokoju i stresu.
Żeń-szeń
Wykazuje działanie uspokajające, wyciszające, przeciwlękowe i uspokajające. Składniki aktywne wpływają stymulująco na układ nerwowy polepszając pamięć, koncentrację i zdolność zapamiętywania.
Witaminy B6 i B12
Witaminy z grupy B odpowiedzialne są za wykorzystywanie energii z pożywienia, oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Hupercyna
Jest alkaloidem pochodzenia roślinnego, od dawna wykorzystywanym w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jej stosowanie poprawia zdolności kognitywne, poprawia pamięć i utrzymuje właściwą kondycję mózgu.
Lecytyna
Grupa organicznych związków chemicznych zaliczanych do fosfolipidów, pełniąca wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Stanowi element budulcowy mózgu i komórek nerwowych. Pobudza układ nerwowy, pozytywnie wpływa na koncentrację i procesy zapamiętywania.
Gotu kola
Wąkrotka azjatycka, wieloletnia roślina strefy tropikalnej, od dawna stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Działa pobudzająco na czynnik wzrostu nerwów. Ochrania mózg przed neurotoksynami i wolnymi rodnikami. Oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, wpływając kojąco, uspokajająco i antydepresyjnie.
Miłorząb japoński
W skład miłorzębu wchodzą glikozydy, flawonole, kwasy, biflawony fitosterole i cyklitole. Doskonale wspiera ukrwienie mózgu i mięśni, co zwiększa wydolność fizyczną i intelektualną.
Bakopa drobnolistna
W medycynie ludowej stosowana jest od wielu stuleci. Korzystnie wpływa na pamięć, pomaga radzić sobie ze stresem.
Jakie są leki nootropowe
Pod nazwą nootropy, kryje się wiele substancji pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznych. Substancje te można podzielić na dwie grupy:
- Leki przepisywane przez lekarza.
- Suplementy diety, dostępne bez recepty
Leki przepisywane przez lekarza są środkami stymulującymi i stosowane są w leczeniu różnych zaburzeń. Są nimi: choroba Alzheimera, Parkinsona, Hutingtona, ADHD czy narkolepsja. Leczone są głównie nieprawidłowości poznawcze i trudności ruchowe spowodowane zaburzeniami neurologicznymi.
Środki te muszą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza.
Natomiast po suplementy dostępne bez recepty, sięgają wszyscy ci, którzy z jakichkolwiek względów chcą poprawić sprawność intelektualną mózgu. Są między nimi studenci, naukowcy, artyści, biznesmeni i wszyscy inni pracownicy umysłowi. Te osoby zwykle są zdrowe i nie są dotknięte żadnymi schorzeniami. Te preparaty są suplementami i produkowane są głównie na bazie roślin.
Skuteczność nootropów
Preparaty te są grupą medykamentów stosunkowo młodą, nie zawsze dostatecznie przebadaną i jeszcze bez udokumentowanego wpływu ich działania w przypadku długotrwałego przyjmowania. Skuteczność nootropów zależy od kilku czynników. Mamy różną przemianę materii, pulę genów, osobowość, a także różnimy się biologicznie. Na jednych nootropy działają, inni nie odczuwają żadnych korzystnych zmian. Może także zaistnieć efekt placebo, kiedy pacjent wierzy w efekt działania preparatu i faktycznie doznaje odczuwalnych zmian.
O wsparciu Twojego umysłu dowiesz się też ze strony: cognitiv.pro