Chirurgia ręki jest dziedziną medycyny zajmującą się problemami związanymi dłonią i nadgarstkiem, zarówno zmianami wrodzonymi, urazowymi, zwyrodnieniowymi, zapalnymi, jak i nowotworowymi. Ręka (potocznie dłoń) jest kluczowym, jednocześnie niezwykle skomplikowanym narządem, umożliwiającym dotykanie i chwytanie przedmiotów, a co za tym idzie odbieranie bodźców z otaczającego nas świata, a każda jej dysfunkcja jest szczególnie dokuczliwa. Chirurgia ręki jest specyficzną dziedziną medycyny leżącą na pograniczu ortopedii, medycyny plastycznej i chirurgii naczyniowej, obejmującą zabiegi i procedury medyczne w obrębie palców, śródręcza, nadgarstka, przedramienia i łokcia. Zakres leczenia schorzeń ręki jest szeroki. Chirurg ręki nie tylko leczy zachowawczo, czyli np. wkłada rękę w gips, ale także wykonuje różne procedury zarówno na bloku operacyjnym (np. artroskopia nadgarstka), jak i w gabinecie zabiegowym, w znieczuleniu WALANT (np. operacje mini-open zespołu cieśni nadgarstka).
Kiedy wskazana jest konsultacja u chirurga ręki?
Konsultacja z chirurgiem ręki najczęściej jest wskazana w przypadkach, gdy występują problemy z ręką, nadgarstkiem lub palcami. Sytuacje, w których warto rozważyć wizytę u tego specjalisty to:
- urazy i kontuzje, złamania kości ręki, nadgarstka lub palców, skręcenia, zwichnięcia lub urazy więzadeł i ścięgien, urazy nerwów, powodujące drętwienie, osłabienie lub paraliż w dłoni.
- choroby przewlekłe i stany zapalne jak zespół cieśni nadgarstka powodujący ból, drętwienie i mrowienie w palcach, zapalenie ścięgien lub zapalenie kaletki maziowej, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby autoimmunologiczne wpływające na stawy ręki.
- Problemy strukturalne i deformacje wrodzone, np. Przykurcz Dupuytrena (jest to choroba prowadząca do zgięcia palców w kierunku wnętrza dłoni).
- Guzy i zmiany skórne, cysty lub narośla na ręce, podejrzenie nowotworu.
- Problemy funkcjonalne, trudności z wykonywaniem codziennych czynności, ból, sztywność.
- Decyzja o wizycie u chirurga ręki powinna być podjęta w porozumieniu z lekarzem pierwszego kontaktu lub ortopedą, którzy mogą ocenić, czy specjalistyczna konsultacja jest konieczna.
Gdzie można skorzystać z pomocy Chirurga ręki?
W Warszawie z pomocy specjalistów z zakresu chirurgii ręki można skorzystać w Szpitalu Carolina. Klinika oferuje konsultacje u chirurgów ręki, specjalizujących się w ortopedii i chirurgii urazowej, którzy mają wieloletnie doświadczenie zabiegowe oraz u chirurgów plastycznych z doświadczeniem w rekonstrukcjach naczyniowych. W klinice chirurgii ręki wykorzystywane są nowoczesne techniki artroskopowe umożliwiające rekonstrukcję uszkodzonych tkanek bez konieczności otwierania stawu. W celu wspomagania procesu leczenia przy zmianach zwyrodnieniowych stawów stosuje się czynniki wzrostu, kwas hialuronowy, a nawet komórki macierzyste pomagające zmniejszyć dolegliwości bólowe i przyspieszające regenerację uszkodzonych tkanek. Chirurdzy ręki często wykonują zabiegi w gabinecie.