Ataki paniki

Atak paniki to trudne doświadczenie, które zwykle przychodzi w najmniej spodziewanym momencie. Szacuje się, że napady występują u ok. 9% populacji, a pierwszy z nich przypada na okres młodości (między 10 a 28 rokiem życia, chociaż pojawiają się też później). Czym objawiają się ataki paniki? Gdzie leży ich przyczyna? I jak z nimi walczyć?

Czym jest atak paniki?

Atakiem paniki nazywany nagły epizod intensywnego, obezwładniającego lęku, który pojawia się bez konkretnego powodu lub jako odpowiedź na mniej lub bardziej realne zagrożenie. Podczas napadu współczulny układ nerwowy pobudza nadnercza, które uwalniają duże ilości adrenaliny. Jej nadmiar prowadzi do pojawienia się różnych symptomów fizycznych. Jakich?

Objawy ataku paniki

Objawy ataku paniki pojawiają się nagle i osiągają swój szczyt w ciągu 10 minut. Po tym czasie zwykle ustają. Czasem jednak czas trwania ataku wydłuża się – nawet do 2 godzin. 

Do najczęściej występujących objawów zaliczymy:

  • kołatanie i przyspieszone bicie serca,
  • problemy z oddychaniem, tzw. hiperwentylację,
  • nadmierne pocenie się,
  • drżenie całego ciała lub określonej grupy mięśni,
  • nudności,
  • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej,
  • mrowienie różnych części ciała,
  • zawroty i ból głowy.

Co więcej, w trakcie ataku często pojawia się obawa utraty kontroli nad sobą, obawa przed śmiercią czy paraliż kończyn. Wszystkiemu towarzyszą różne symptomy psychiczne, a w tym silny lęk, niepokój, dyskomfort i katastroficzne myśli. 

Dlaczego doświadczamy ataków paniki?

Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do ataku paniki. Wymienia się czynniki temperamentalne (tj. neurotyczność, wrażliwość na lęk), środowiskowe (tj.zmęczenie, silny stres, choroba, wypadek), genetyczne i fizjologiczne. Dokładne przyczyny występowania ataków nie są znane. Bodźcem może być nawet drobna myśl, która wywoła niepokój. Napady paniki łączy się również z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe, depresje czy psychozy, a także ze schorzeniami somatycznymi, tj. zawał serca, zaburzenia endokrynologiczne czy hipoglikemia. 

Jak leczyć ataki paniki?

Czasem atak paniki jest jednorazowym doświadczeniem, które pojawia się jako konsekwencja silnie stresującego wydarzenia czy przeżycia. Jeśli jednak sytuacja powtarza się, warto poszukać pomocy. Klinika PsychoMedic oferuje kompleksową psychoterapię dla osób borykających się z nawracającymi atakami paniki. Terapię rozpoczyna kompleksowy wywiad z pacjentem, podczas którego specjalista stara się ustalić podłoże dolegliwości, postawić diagnozę i dobrać najlepszą formę leczenia. W razie potrzeby psychoterapia łączona jest z leczeniem farmakologicznym.

Terapia to skuteczny sposób walki z atakami paniki. To szansa na lepsze jutro, spokój na co dzień i pełną satysfakcję z życia. Nie warto się jej bać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here