Kondycja fryzury w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania. Jeśli wraz z pożywieniem nie dostarczasz odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin, musisz liczyć się z pogorszeniem ich stanu.
To wyjaśnia dlaczego osoby odchudzające się tracą w nadmiarze włosy. Jeżeli więc borykasz się z przerzedzającą czupryną, sprawdźcie czy przypadkiem nie są odpowiedzialne na to niedobory witaminowe.
Witaminy powstrzymujące wypadanie włosów
Jest ich kilka. Opis i właściwości znajdziecie poniżej. Na początek jednak ważna sprawa. Witaminy, których zadaniem jest, powstrzymanie wypadania włosów to jedno. Ale koniecznie trzeba będzie zadbać o też o pewne minerały. Tylko pełna dieta na włosy ma sens.
-
Witamina A
Uważana jest za silny przeciwutleniacz. Odpowiada za neutralizowanie szkodliwego działania wolnych rodników. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu nie dopuszcza do nadmiaru wydzielania się sebum. Łojotok sprzyja bowiem nie tylko szybszemu przetłuszczaniu się czupryny, ale i powstawaniu łupieżu oraz wypadaniu włosów.
W przypadku pojawienia się niedoboru tego składnika może się skończyć przerzedzeniem fryzury (określany też mianem łysienia telogenowego). Dobra informacja – taką sytuację trudno wywołać. Może się ona pojawić po długim czasie nadużywania alkoholu. Źródeł witaminy A w pożywieniu jest mnóstwo. To między innymi pomarańczowe i czerwone warzywa, ale też owoce.
-
Witamina C
Podobnie jak witamina A, należy do grupy silnych przeciwutleniaczy. Jest niezbędna przy produkcji białek keratynowych, stanowiących najważniejszy budulec łodygi włosa. Tylko pod jej obecnością zachodzą prawidłowe procesy syntezy kolagenu. Niedobory witaminy C mogą powodować zaburzenie produkcji białek keratynowych, co skutkuje osłabieniem mechanicznym zrogowaciałego budulca włosa. W konsekwencji włosy stają się łamliwe i bardziej podatne na rozdwajanie.
Podobnie jak w przypadku beta-karotenu tak i tutaj nie trudno o źródła. Witaminę C można znaleźć w wielu warzywach i owocach.
-
Witamina B6
Ma ogromne znaczenie dla kondycji włosów. Odpowiadając za przemianę glikogenu w glukozę, dostarcza energii do energochłonnego procesu budowy łodygi włosa. Bierze także udział w powstawaniu hemoglobiny – tym samym dostarcza tlen zasilający proces wzrostu włosów.
Witamina B6 w połączeniu z cynkiem stanowi skuteczny inhibitor 5AR- enzymu odpowiadającego za łysienie androgenowe. Jakie produkty zawierające witaminę B6 warto włączyć do diety? Świetnym źródłem tego składnika jest kasza gryczana. Oprócz tego w jadłospisie mogą się znaleźć takie produkty jak kurczak i indyk, a z warzyw: brokuły i ziemniaki.
-
Witamina E
Wypadanie włosów witaminy E dostarczenie może zatrzymać. Należy ona do silnych antyoksydantów, hamując szkodliwe właściwości wolnych rodników oddziałujących na delikatne cebulki włosowe. Ponadto odpowiada za przyspieszenie podziałów komórek macierzy włosa, co pozwala na przyspieszenie porostu włosów. Ale to nie wszystkie właściwości witaminy E. Ma ona bowiem ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wiąże się ją przykład z profilaktyką chorób narządu wzroku. W tym jednej z najczęściej występujących – zaćmie.
Gdzie znajdziecie witaminę E? Jest ona obecna między innymi w oliwie z oliwek a także morskich rybach. Do diety można także dołączyć orzechy (m.in. włoskie). Chociaż z tymi ostatnimi należy uważać, bo mogą wywołać reakcję alergiczną.
-
Witamina F
To właściwie zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego oraz arachidowego. Ponieważ organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, należy dostarczać je w postaci suplementów. To ważne, gdyż niedobory mogą powodować powstawanie łupieżu, większą podatność na łamliwość i rozdwajanie.
Jeżeli chcesz pokonać łysienie, sprawdź jakie witaminy włosów są niezbędne Twojemu organizmowi. Następnie wprowadź odpowiednie produkty spożywcze do swojej diety oraz wspomóż się odpowiednimi preparatami – najlepiej takimi, które powstały z myślą o wypadaniu włosów. Taka kuracja na wielu płaszczyznach z pewnością da satysfakcjonujące efekty.