Taki sposób walki z nadmiarem kilogramów bez wątpienia kusi efektami. Radykalne odchudzanie niesie jednak za sobą wiele zagrożeń. Z poniższego poradnika dowiecie się dlaczego trzeba go unikać.
Radykalne odchudzanie – na czym polega?
To nic innego jak drastyczne obniżenie ilości codziennie dostarczanych kcal. Bardzo istotne jest to, że nie bierze ono pod uwagę formy i trybu naszego funkcjonowania. W przypadku większości głodówek wymagają one takiego samego obniżenia ilości kcal dla osób pracujących fizycznie i tych, które nie są zbyt aktywne.
Radykalne odchudzanie zwykle wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem zasad danej głodówki. Niech za przykład posłuży dieta kopenhaska. Ma ona opracowany jadłospis na 13 dni. Zjedzenie czegoś innego lub zwiększenie ilości danego produktu powoduje, że dieta staje się „nieważna”. W trakcie jej trwania mogą się pojawić niepożądane efekty (np. omdlenia).
Kolejnym przykładem radykalnej walki z nadmiarem kilogramów jest tak zwana dieta baletnicy. Na czym ona polega? Trwa ona „tylko” 10 dni. Patrząc jednak na jej zasady, to bardziej „aż”. To monotonny jadłospis. Oparty jest on przede wszystkim o płyny i produkty, które nie mają zbyt dużych wartości odżywczych. Stosowanie tej diety jest bardzo szkodliwe dla organizmu.
Czym grozi radykalne odchudzanie?
Zaczniemy od dwóch kwestii, które są podnoszone przez zwolenników głodówek. Pierwsza z nich to strata kilogramów. Druga – detoksykacja organizmu. Jeśli głodówka byłaby jedynie kilkudniowa (tak zwana monodieta), to faktycznie można się pozbyć z organizmu szkodliwych substancji. Natomiast ten pozytywny efekt radykalnego odchudzania „ginie” wśród negatywnych skutków. Warto też wspomnieć, że wspomniana utrata kilogramów często tak naprawdę jest związana nie z pozbyciem się tkanki tłuszczowej, tylko mięśni. Przedłużające się odchudzanie w taki sposób powoduje bowiem wejście organizmu w tryb oszczędnościowy.
Negatywny wpływ głodówki na organizm:
-
Wyniszczenie i niedożywienie
-
Niedobory pierwiastków i witamin
-
Niedobory białek, węglowodanów i tłuszczy
-
Utrata masy mięśniowej
-
Nadmierne wypadanie włosów
-
Łamliwe paznokcie
-
Przesuszona skóra
-
Trądzik
-
Efekt jo-jo
-
Spowolniony metabolizm
To tylko kilka z skutków stosowania radykalnego odchudzania. Warto również wspomnieć o długotrwałych efektach często stosowanych głodówek. Bo te ostatnie mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jedną z częściej wymienianych dolegliwości w kontekście radykalnego odchudzania jest kamica nerkowa. Taka forma walki z nadmiarem kilogramów może też w dłuższej perspektywie prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Negatywnym skutkiem stosowania głodówki przez młode osoby może być zaburzenie ich rozwoju. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym efektem radykalnego odchudzania jest wpływ na kwestie mentalne. Łańcuch zdarzeń jest zwykle bardzo podobny. Niechęć do własnego ciała – głodówka – chwilowy spadek kilogramów – powrót do starej wagi. Ciągłe powtarzanie takiego procesu prowadzi do bardzo poważnych problemów z samooceną. Nierzadko pojawiają się również zaburzenia na tle depresyjnym.
Jak wygląda racjonalne odchudzanie?
Po pierwsze zapomnijcie o głodowym jadłospisie. Warto też wiedzieć, kiedy zacząć się odchudzać. Oczywiście jadłospis musi mieć mniej kcal. Natomiast pod uwagę bierze się rodzaj i formę aktywności fizycznej. Po drugie w codziennym menu muszą znaleźć najbardziej istotne z punktu widzenia organizmu składniki. Pozbywacie się za tych, które są niezdrowe, a do tego – w nadmiarze – powodują tycie. Zwykle w tym kontekście pojawiają się cukry proste i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
Racjonalne odchudzanie to również dostarczanie witamin i pierwiastków istotnych z punktu widzenia organizmu. Bardzo często zapominamy o tym, że ten ostatni ma do wykonania wiele zadań, które nie zostają zawieszone na czas diety. Dodatkowo organizm jest w pewien sposób obciążony w trakcie diety. I również dlatego trzeba o niego zadbać.
Jeśli racjonalne odchudzanie, to oczywiście i aktywność fizyczna. Tutaj zasada jest prosta. Ruch musi być regularny i dostosowany do Waszych możliwości i kondycji.