Odchudzanie
fot. https://pixabay.com/

Na tak postawione pytanie wiele osób odpowie „dla smukłej sylwetki”. I nie jest to oczywiście zła przyczyna. Jednak odchudzanie warto zacząć przede wszystkim w kontekście ratowania zdrowia. Nadwyżka kilogramów może bowiem prowadzić do poważnych dolegliwości.

Odchudzanie – kiedy warto zacząć?

Rozpoczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Po pierwsze w sytuacji, gdy grozi nam otyłość. To, czy ma to miejsce, możemy sprawdzić. Oczywiście nadmiar kilogramów widać, ale otyłość to choroba, która ma swoje „wyznaczniki”. Jednym ze sposobów jest sprawdzenie wskaźnika masy ciała (określanego jako BMI).

Jest to bardzo proste. Wartość BMI to współczynnik, który powstaje w wyniku podzielenie masy ciała (wyrażona w kilogramach) przez kwadrat naszego wzrostu (podany w metrach). Pierwszy stopień otyłości mają osoby u których wynosi on ponad 30. Natomiast warto zaznaczyć, że opisywany wskaźnik nie w każdym przypadku będzie wiarygodny. Tak jest u sportowców i osób z bardzo rozwiniętą masą mięśniową, seniorów i dzieci.

Dlaczego odchudzanie ma sens?

Skupimy się tutaj na wspominanym we wstępie zdrowiu. Warto zaznaczyć, że cały czas jest mowa o racjonalnych odchudzaniu. Wykorzystanie na przykład głodówek przynosi więcej negatywnych skutków dla organizmu, niż pozytywnych. Jednym z nich może być skrajne wycieńczenie.

Racjonalne odchudzanie prowadzi do poprawy kondycji. Nie tylko dlatego, że w całym procesie bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Nadmierne kilogramy to dodatkowy bagaż, które nasz organizm musi „dźwigać”. To powoduje szybkie przemęczenie. I też to, że tryb życia w takiej sytuacji staje siedzący. Jednym z efektów jest pogarszająca się kondycja organizmu.

Kolejna sprawa z tym związana to stan układu kostnego. Nadwaga bardzo szybko prowadzi do jego pogorszenia. Przede wszystkim ze względu na obciążenia jakim jest on poddawany. Może dochodzić do różnego rodzaju zwyrodnień.

Odchudzanie warto zacząć jednak przede wszystkim dla dobra swojego serca. Nadwaga to ogromne ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego. To niejedyny problem. Nadmiar kilogramów może prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu. Konsekwencją jest nie tylko wspominany zawał serca, ale również choroba wieńcowa i miażdżyca.

Dzięki racjonalnemu odchudzaniu można poprawić jakość swojego życia seksualne. Jest to związane nie tylko z bardziej smukłą i sylwetką i lepszym wyglądem po pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dodatkowe kilogramy mają bardzo negatywny wpływ na poziom libido. Spada również jakość życia seksualnego. To jednak nie wszystko. U mężczyzn nadwaga może skutkować problemy z erekcją. To efekt tego, że nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje spadek poziomu testosteronu. A hormon ten – między innymi oczywiście – jest odpowiedzialny za męskie życie seksualne.

Kolejnym bardzo ważnym powodem do odchudzania jest nastrój. Duża nadwaga może prowadzić do poważnych problemów z samooceną i akceptacją własnej osoby. Nierzadko też pojawiają się zaburzenia depresyjne. To bardzo wysoka cena za nadmierne kilogramy.

Ale te ostatnie działają też na innym, nieco „niższym poziomie”. Nadwaga powoduje problemy ze snem. Nie tylko z tym, że nie można zmrużyć oka. Bardzo często u osób otyłych pojawia się problem z wysypianiem i regeneracją organizmu. Utrudnia to między chrapanie. Częsty problem przy nadwadze. Regularne niewysypianie się powoduje obniżony nastrój. Nierzadko łączy się to z wyższym poziomem kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Ostatni, ale wcale nie najmniej istotny powód dla którego warto się odchudzić, to zdrowy jadłospis. Zwykle wygląda to w taki sposób, że nie zwracamy uwagi na to co ląduje na naszych talerzach. Do nadwagi przyczyniają się niezdrowe rzeczy, takie jak produkty wysoko przetworzone. W tej grupie znajdują się między innymi: fast food, słone przekąski i napoje gazowane itd. Umieszczając je w swoim jadłospisie, robimy z organizmu swoistego rodzaju śmietnik. Co też bardzo szybko odbije się na zdrowiu.

W czasie odchudzania w menu lądują warzywa, pełnowartościowe produkty, ryby, kasze i chude mięso. Organizm będzie Wam za to wdzięczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here