fot. https://pixabay.com/

Określany mianem jednej z chorób cywilizacyjnych (tuż obok otyłości). Przewlekły potrafi bardzo zaszkodzić naszemu organizmowi. Jak radzić sobie ze stresem? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest stres?

Stres to reakcja organizmu na pewne zdarzenia, które zakłócają jego równowagę. Może to dotyczyć na przykład wymogów przekraczających nasze zdolności skutecznego radzenia sobie z daną sytuacją. Czynnikiem wywołującym taką reakcją może być wiele rzeczy. Też warto zauważyć, że to co u jednej osoby wywoła poważne efekty (o których nieco niżej), u kogoś innego nie będzie miało żadnego przełożenia. Ze stresem można sobie radzić. Zarówno zmniejszać jego objawy, jak i zapobiegać mu.

Objawy stresu:

  • Nadmierna potliwość

  • Kołatanie serce

  • Problemy z koncentracją i racjonalną oceną sytuacji

  • Przyspieszone tętno

  • Ból brzucha

  • Biegunka

To tylko kilka z symptomów jakie mogą się pojawić. Przewlekły stres może mieć również długotrwałe efekty. To między innymi choroby układu krążenia, otyłość, zaburzenia na tle depresyjnym.

Jak radzić sobie ze stresem – domowe sposoby

Całkowite pozbycie się czynników, które mogą go powodować, jest praktycznie niemożliwe. Natomiast można nauczyć się na nie reagować, jak i wspomagać organizm, tak by nie pojawiły się długotrwałe efekty stresu.

Dieta – to jeden ze sposobów, które będą go wspierać. Stresujące sytuacje bardzo często prowadzą do dwóch radykalnych sytuacji: podjadania, albo unikania jedzenia. Obie – jeśli się przedłużają prowadzą do poważnych problemów. Zwłaszcza niedobór składników ważnych dla organizmu jest zły. Szczególnie warto mieć na uwadze pierwiastki i witaminy istotne dla układu nerwowego.

Jednym z najczęściej wymienianych jest magnez. O jego niedobór jest niezwykle prosto. Aby do tego nie dopuścić w codziennym menu powinny gościć: ciemne pieczywo, otręby, płatki owsiane, kasza gryczana, szpinak i warzywa strączkowe. Niezwykle ważna w kontekście pracy układu nerwowego jest grupa witamin B. Jeśli chodzi o jej źródła w pożywieniu, to mamy całkiem spory wybór. Do diety przeciw stresowi należy włączyć: jajka, nabiał, drób, orzechy, fasolę i ryby.

Aktywność fizyczna nie tylko pozwala radzić sobie z nerwowymi sytuacjami. Ma ona niebagatelny wpływ na poprawę samopoczucia. To ostatnie w czasie przewlekłego stresu jest w „złym” stanie. Co ma również przełożenie na radzenie sobie z opisywanym problemem. Dobór aktywności fizycznej to sprawa indywidualna. Warto jednak pamiętać o tym, aby dostosować ją do swoich możliwości i kondycji.

Muzyka – wachlarz emocji jakie potrafi ona wywołać jest ogromny. I zależnie od potrzeb powinniśmy korzystać z jej dobrodziejstwa. Niektórzy w stresie potrzebują dźwięków, które niosą ukojenie i spokój. Dla innych ważna muzyka energetyczna. Dająca kopa do działania, poradzenia sobie ze stresującą sytuacją. Muzyka może być skutecznym sposobem na problemy.

Zioła na stres

To oddzielna grupa domowych sposobów. Rośliny mają wiele właściwości. Od zwalczania objawów infekcji górnych dróg oddechowych po odchudzanie. Są też zioła, które pomagają zwalczać stres. Działają one zwykle na kilku płaszczyznach.

Melisa – to najbardziej znana roślina o działaniu uspokajającym. Herbata z melisy pozwoli nie tylko okiełznać stres. Wspomaga ona również regularny sen. A z tym ostatnim – w czasie przewlekłego stresu – może być spory problem. Z kolei niedobór snu przekłada się na większe nasilenie nerwów.

– Chmiel – ma właściwości uspokajające i nasenne. Działa więc podobnie jak melisa. Związki, które znajdują się w szyszkach chmielu, przede wszystkim działają na korę mózgową (zmniejszają jej aktywność). Roślina ta jest również wymieniana w kontekście walki z łagodną postacią depresji.

Dziurawiec – przypisuje mu się właściwości przeciwlękowe. Dziurawiec ma też działanie uspokajające. Łagodzi nerwy. Roślina ta ma jednak dużo więcej do zaoferowania. Dziurawiec wykazuje między innymi działanie przeciwbólowe i przeciwskurczowe. Ten ostatni aspekt ma niebagatelny wpływ na prawidłową pracę wątroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here