fot. https://pixabay.com/

To co jemy ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. To oczywiście banalne (aczkolwiek jak najbardziej prawdziwe) stwierdzenie, ale często o nim zapominamy. Warto sobie przypomnieć o tym w sytuacji, kiedy zaczną nam w nadmiarze wypadać włosy.

​Dlaczego włosy wypadają?

Załóżmy przez chwilę sytuację, że tracimy włosy właśnie przez nieodpowiednią dietę (wcale nie tak rzadki przypadek). Zastanówmy się przez co dokładnie. Być może nasz jadłospis jest mówiąc delikatnie niezbilansowany? Może brakuje w nim konkretnych składników, dość istotnych z perspektywy włosów? A może ostatnio podjęliśmy decyzję o odchudzaniu wybierając sposób szybki, ale radykalny? To wszystko może powodować przerzedzenie fryzury

Najczęstsze przyczyny wypadanie włosów:

  • Zaburzenia hormonalne

  • Radykalna głodówka

  • Nadmierna stylizacja włosów

  • Nieprawidłowa pielęgnacja

  • Niektóre choroby

  • Leki

  • Przewlekły stres

​Zdrowe odżywianie dla włosów

Po pierwsze, musimy zadbać o wszystkie składniki odżywcze. Szczególną uwagę należy zwrócić jednak na białko. Jeśli będzie ono obecne w zbyt małych ilościach, zwiększy się ryzyko wypadania włosów. Najlepiej postawić na różne źródła białka (mięso, ryby, chudy twaróg, soja).

Dieta musi być też bogata w konkretne witaminy. Po pierwsze, stawiamy na tę oznaczoną literą A. Ma ona znaczenie dla produkcji sebum. Zwiększa ją, a to powoduje ochronę skóry głowy. Dzięki temu nie będą nam też wypadać włosy. Szukajmy tego składnika między innymi w czerwonych warzywach. Dieta powstrzymująca wypadanie włosów nie obędzie się bez witamin z grupy B. Znajdziemy je przede wszystkim w produktach zbożowych, jajkach i drożdżach.

Do jadłospisuwłączamy ryż (niekoniecznie musi być od razu brązowy) i warzywa strączkowe. Dieta mająca chronić nasze włosy potrzebuje też witaminy D. Odpowiada ona między innymi za wzrost, ale i regenerację komórek. Niedobór tego składnika pojawia się zwykle zimą, kiedy mamy mało słońca, biorącego czynny udział przy jego produkcji. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na chociażby tłuste ryby.

Dieta przy wypadających włosach nie obędzie się oczywiście bez pierwiastków. Stawiamy między innymi na cynk, magnez i krzem. Ten pierwszy w pośredni sposób odpowiada za wzrost włosów. Cynk, to m.in. ciecierzyca. Minerał ten wpływ na wiele aspektów funkcjonowania organizmu. Dość powiedzieć, że niedobór tego pierwiastka powoduje między innymi znaczące osłabienie układu odpornościowego, problem z pracą trzustki, pogorszenie smaku (nawet brak jego odczuwania) i gorszy stan skóry. Cynk poleca się w walce z trądzikiem. Symptomem niedoboru tego minerału będzie też wypadanie włosów. Wspomniana została ciecierzyca jako źródło cynku. Natomiast zdecydowania najlepszym rozwiązaniem byłoby włączenie do menu owoców morza. Niestety w wielu przypadkach wywołuję one reakcję alergiczną.

Aby dostarczyć do organizmu krzem musimy postawić na banany, marchewkę, buraki i pietruszkę. Aczkolwiek to nie one są najlepszym źródłami. O czym poniżej.

Każdy z wymienionych minerałów ma bezpośredni wpływ na stan fryzury. Krzem wzmacnia strukturę włosów. Wspomaga również ukrwienie i pracę mieszków. Pierwiastek ten zwykle jest dostarczany przy domowych sposobów. Najczęściej przy udziale pokrzywy i skrzypu. I To właśnie najlepsze źródła krzemu.

Kolejnym niezwykle istotnym pierwiastkiem dla włosów jest siarka. Zawiera ona w sobie aminokwasy, które de facto składają się na pojedynczego włosa. To właśnie dzięki siarce fryzura staje się mocniejsza. Częściowo już ją dostarczyliście do organizmu. Siarka to między innymi jajka, produkty mleczne i mięso. Do jadłospisu warto również włączyć rzodkiewki, kalafiora i kapustę.

Jednym z aspektów działania magnezu jest bezpośredni wpływ na działanie układu nerwowego. Jego niedobór powoduje między innymi wystąpienie stresu. Czyli jednej z przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Magnez to przede wszystkim kasza gryczana i pestki z dyni. Ale pierwiastek ten ma również bezpośrednie przełożenie na stan fryzury. Niedobór magnezu sam z siebie powoduje nadmierne wypadanie włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here