fot. https://pixabay.com/

Okres jesieni i zimy to czas w którym nasz organizm jest wystawiony na wiele infekcji górnych dróg oddechowym. Nie można ich bagatelizować. Bo nieleczona – zwykle kilkudniowa – choroba może zamienić się w zapalenie zatok. Problem, który może mieć duże konsekwencje.

Czym jest zapalenie zatok?

Zapalenie zatok to problem zdrowotny, którego symptomami są między innymi nawracający katar i ból głowy przy pochylaniu tej ostatniej. Jak zostało wspomniane choroba pozostawiona sama sobie może mieć poważne skutki zdrowotne. O nich nieco później.

Czym są zatoki? To puste przestrzenie w kościach czaszki. Wypełnione są one powietrzem. Od wewnątrz zatoki pokrywa błona śluzowa. Jest ona zbudowana z położonych na sobie warstw komórek nabłonka). Zatoki spełniają kilka ważnych funkcji. Odpowiadają między innymi zmniejszenie ciężaru czaszki, ogrzewanie oraz nawilżanie powietrza, a także wpływ na odbiór zapachów. No i oczywiście zatoki mają związek z naszym głosem.

Co powoduje zapalenie zatok?

Zaczniemy od pewnych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Pierwszym z nich jest krzywa przegroda nosowa. Kolejnym czynnikiem jest nałogowe palenie papierosów. To efekt szkodliwego działania toksyna na nabłonek w zatokach. Ostatnim z czynników jest długotrwałe oddychanie suchym powietrzem.

Do bezpośrednich przyczyn zapalenia zatok zalicza się grzyby, bakterie i wirusy. Mogą one przenikać do zatok i tam się namnażać. To z kolei powoduje wystąpienie pewnych symptomów.

Objawy zapalenia zatok

Te w pewnym stopniu – a dokładniej ich nasilenie – zależne są od rodzaju dolegliwości. Zapalenie zatok może być ostre, przewlekłe i nawracające. Skupmy się na tym pierwszym.

Symptomy ostrego zapalenia zatok:

  • Ból głowy i twarzy – nasila się on w momencie gdy się pochylamy

  • Wysoka gorączka i ogólne osłabienie (po dwóch dniach symptomy te tracą na sile)

  • Osłabienie węchu

  • Uczucie ciągle zatkanego nosa

  • Pojawia się wydzielina spływająca po tylnej części gardła

To typowe objawy ostrego zapalenia zatok. Zwykle trwają one około 4 tygodni. Po tym czasie znikają. Jeśli mamy do czynienia z przewlekłą formą opisywanej dolegliwości objawy męczą nas przez czas dłuższy niż 12 tygodni. Co ważne – symptomy mają mniejsze nasilenie. Zdecydowanie rzadziej w przebiegu przewlekłej formy występuje gorączka.

Kiedy można mówić o nawracającym zapaleniu zatok? i. Jeśli w ciągu 12 miesięcy wystąpią co najmniej 4 epizody ostrej postaci.

Skutki nieleczonego zapalenia zatok:

  • Nasilenia objawów w kolejnym epizodach choroby

  • Zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych

  • Zapalny obrzęk powiek

  • Ropień oczodołu

  • Zakrzepowe zapalenie zatok żylnych opony twardej

Jak wygląda leczenie zapalenia zatok?

Można próbować to robić domowymi sposobami. Natomiast w sytuacji w której nie widać żadnej poprawy konieczna będzie wizyta u lekarza. Można się udać do doktora pierwszego kontaktu i laryngologa. Najczęściej w przebiegu leczenia stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. A także preparaty, których głównym zadaniem jest obkurczanie błony śluzowej. Czasem stosuje się również antybiotyki.

Wróćmy na koniec do domowych sposobów na zatoki. Jednym z częściej polecanych są inhalacje. Skutecznie przynoszą one ulgę w przebiegu choroby. Do inhalacji można wykorzystać zwykłą sól. Polecane są również niektóre zioła. To między innymi mięta i rumianek. Ten ostatni zresztą ma wiele ciekawych właściwości. Bo pomaga przy zapaleniu zatok i jednocześnie zaliczany jest do domowych sposobów na problemy skórne. W inhalacji można także wykorzystać moc olejków eterycznych. Najczęściej poleca się: eukaliptusowy i sosnowy.

Kolejnym domowym sposobem jest zadbanie o nawilżenie śluzówki nosa. Po pierwsze należy w czasie zapalenia zatok pić sporo wody (nawet do 2 litrów). Natomiast unikać należy dużych ilości kawy, jak i również alkoholu.

Jeśli zapalenie zatok pojawia się zimą, koniecznością będzie zadbanie o nawilżenie powietrze w mieszkaniu. To zapobiegnie wysuszeniu śluzówki nosa i pogłębieniu się objawów choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here