Trądzik - przyczyny
fot. https://pixabay.com/

To dolegliwość, która kojarzy się przede wszystkim z okresem dojrzewania. Trądzik ma jednak wiele różnych przyczyn. To problem występujący również u dorosłych. Ciekawostką może być to, że pojawia się on także u… niemowląt. Znajomość przyczyn trądziku pozwala w dużym stopniu przygotować odpowiednie działania zwalczające i problem.

Czym jest trądzik?

Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Większość z nas słysząc słowo „trądzik” przed oczami ma jego najbardziej charakterystyczny symptom, czyli pryszcze. Zmora nastolatków, ale też osób dorosłych. Trądzik to choroba skóry, której praprzyczyną są zaburzenia hormonalne. Występują one w okresie dojrzewania. Ale nie tylko, bo taka sytuacja może pojawić się u osób dorosłych. I mieć też różne przyczyny.

Do zachwiania gospodarki hormonalnej organizmu prowadzą między innymi: nieprawidłowa praca tarczycy (nadczynność, niedoczynność), ciąża, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, przyjmowanie preparatów na szybki przyrost masy mięśniowej. W opisanych przypadkach może zdarzyć się, że pojawiają się na skórze zmiany trądzikowe. Ich ilość i charakter to sprawa w dużej mierze indywidualna.

Przyczyny nasilenia się trądziku

Znamy już główny powód problemu, ale nie on jedyny wpływa na ilość pryszczy, jak również miejsce w którym się one pojawią. Zwykle trądzik kojarzy się ze zmianami skórnymi na twarzy. Wystąpić mogą one na szyi, plecach, udach i nogach. Co ciekawe w kontekście pryszczy na twarzy ich umiejscowienie może wskazywać na jakiś problem zdrowotny. Mowa tutaj o trądziku w przypadku osób dorosłych. Przykładowo – jeśli pryszcze są zlokalizowane w okolicach czoła, to wskazuje to zwykle na nieprawidłową pracę jelit. Przyczyną może być też niezdrowa dieta lub nadmiar białka w jadłospisie.

Co nasila trądzik:

  • Nieprawidłowa higiena skóry

  • Rozregulowana produkcja sebum

  • Niezdrowa dieta

  • Niektóre z produktów spożywczych (istotną rolę grają tutaj czynniki indywidualne)

  • Nadmierny makijaż

  • Nieprawidłowo robiony demakijaż

  • Preparaty wspomagające rozbudowę tkanki mięśniowej

  • Nadmiar ostrych przypraw w codziennej diecie

  • Nałogowe palenie papierosów

Jak widać większość przyczyn jest związanych z codziennym życiem. Warto również zaznaczyć, że w nie każdym przypadku spowodują one nasilenie trądziku. Tutaj za przykład posłużą wspomniane produkty. Zwykle w kontekście przyczyny trądziku wymienia się mleko, czekoladę i fast food. U jednej osoby faktycznie burgery, kebaby itp. spowodują nadmierną ilość pryszczy. U innej – zero reakcji skórnej. Ale z kolei ona będzie miała problem z produktami pochodzenia mlecznego.

W jaki sposób walczyć z trądzikiem

Wiele zależy od stopnia nasilenia problemu. Dość powiedzieć, że ciężka postać trądziku może wymagać wizyty u dermatologa. Może on przepisać lek na tę chorobę. Jeśli trądzik ma delikatną postać w zupełności wystarczą domowe sposoby.

Natomiast uogólniając leczenie trądziku dzieli się na dwie grupy sposobów: wewnętrzne i zewnętrzne. W tej pierwszej mieszczą się leki, ale też suplementy diety i niektóre z domowych sposobów. Przykładem tych ostatnich jest regularne picie drożdży. Zawierają one w sobie między innymi witaminy z grupy B. Są one niezwykle istotne dla stanu skóry.

Jeśli chodzi o zewnętrzne sposoby walki z trądzikiem to tutaj prym wiodą dwie gałęzie. Na pierwszej z nich znajdziecie różnego rodzaju maści, które można kupić w aptekach i drogeriach. Ich działanie przede wszystkim jest skupione na pozbyciu się objaw trądziku, czyli zmian skórnych. Natomiast część z nich eliminuje też pewne przyczyny. Tutaj najlepszym przykładem będzie wspomniana nadmierna produkcja sebum.

W największy skrócie – skóra, która staje się zbyt tłusta, bardzo „chętnie” zbiera brud. To powoduje zatykanie porów. Efektem jest pojawianie się na skórze pryszczy. I właśnie temu należy zapobiegać.

Drugą grupą zewnętrznych sposobów na trądzik są te, które można przygotować w domowym zaciszu. Wykorzystuje się w tym wypadku to co da się znaleźć w kuchni i apteczce. Domowe sposoby na trądzik oprócz skuteczności charakteryzuje też brak skutków ubocznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here