refluks żołądka

Refluks żołądkowo-przełykowy jest częstą dolegliwością. W jego przypadku mówimy raczej o pojawianiu się szeregu objawów, które występują na skutek tego, że treść z żołądka jest zarzucana do przełyku. Jest to dość uciążliwe, a pojawiające się dolegliwości dokuczliwe. Refluks żołądkowy wynika z tego, że u pacjentów pojawia się problem niedomykania się dolnego zwieracza żołądka. Jest to mięsień, który się rozluźnia i „wpuszcza” pokarm do żołądka, następnie powinien się znowu skurczyć, jeśli tak się nie dzieje, to co zjedliśmy, będzie się cofać. Inną przyczyną może być występowanie przepukliny.

Jak może objawiać się refluks?

Najpowszechniejszym objawem pojawiającym się przy refluksie jest zgaga. W związku z nią może wystąpić pieczenie w przełyku, nadkwasota, czy kwaśne odbijanie. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy u siebie, to warto sięgnąć po lek na zgagę Rennie. Często pacjenci skarżą się również na ból za mostkiem, który przypomina dolegliwości sercowe, uczucie cofania się jedzenia do przełyku jest bardzo powszechne w tej dolegliwości. Spotkać się można również z określeniem, że ktoś posiada „kluskę” w gardle.

Pojawiają się również bardziej nietypowe objawy. W przypadku tych powyższych z pewnością jednak warto sięgnąć po preparat, bo może on nam przynieść znaczącą ulgę. Dolegliwości mniej charakterystyczne to chociażby kaszel po posiłku, nieprzyjemny zapach z ust, występowanie próchnicy, zapalenie gardła, krtani, zatok, czy też pojawienie się trudności w przełykaniu.

Czy choroba refluksowa wiąże się z określonymi następstwami?

Wskazane powyżej objawy mogą występować okresowo lub nasilać się w określonych okolicznościach. Jeśli jednak nie ustępują po lekach dostępnych bez recepty, konieczna będzie wizyta u lekarza. Przeprowadzi on wywiad, ewentualnie zleci dodatkowe badania i przekaże nam zalecenia odnośnie do odpowiedniego leczenia. W wielu przypadkach okazuje się to bardzo ważne, gdyż choroba refluksowa zwiększa ryzyko rozwinięcia się choroby nowotworowej w okolicy przełyku.

Jak wygląda leczenie choroby refluksowej?

Przy nasilonych objawach stosuje się zwykle leczenie farmakologiczne. Preparaty powinien dobrać lekarz. Mogą to być np. inhibitory pompy protonowej, które przyjmuje się przez co najmniej dwa tygodnie rano, na około pół godziny przed śniadaniem. Jednak równie kluczowa będzie zmiana stylu życia i żywienia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Ogromne znaczenie ma masa ciała, jeśli mamy nadwagę lub jesteśmy otyli, koniecznie powinniśmy zrzucić zbędne kilogramy. Dzięki temu doprowadzimy do zmniejszenia ciśnienia w jamie brzusznej. Ponadto w naszej codzienności powinny pojawić się niewielkie zmiany, przykładowo układając się do snu, ułóżmy poduszki wyżej i śpijmy w pozycji półsiedzącej. Bardzo ważne jest odpowiednie żywienie, unikamy produktów wzdymających, ostrych czy ciężkostrawnych. Istnieją listy produktów zalecanych i przeciwwskazanych przy refluksie i z pewnością warto z nich korzystać, układając sobie jadłospis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here