Prosty sposób na przygotowanie ryżu do sushi w domu

Sushi jest potrawą coraz bardziej popularną w naszym kraju. Jest tradycyjne kojarzona z Japonią, ale w rzeczywistości pochodzi z południowo-wschodniego regionu Azji. Sushi ma wiele odmian, a w skład tego dania wchodzą, między innymi, surowe ryby, grzyby, warzywa oraz specjalny rodzaj ryżu. Jeśli chcemy przygotować sushi samodzielnie, trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Jak ugotować ryż do sushi, aby był smaczny i miał właściwą konsystencję?

Specjalny rodzaj ryżu

W restauracjach sushi jest zazwyczaj przygotowywane na bieżąco. Ma to związek z faktem, że potrawa ma bardzo krótki termin przydatności do spożycia. Japończycy używają specyficznego rodzaju zakwaszonego ryżu, który nazywają Shari. Różni się on od tradycyjnego ryżu, jaki jest stosowany w naszej kuchni. Jest przygotowywany z gatunku, którego ziarna osiągają długość około 5 milimetrów i przybierają lekko owalny kształt. Ten rodzaj ryżu po ugotowaniu bardzo łatwo się skleja, dzięki czemu przyrządzenie sushi jest szybsze i prostsze.

Jeśli chcemy samodzielnie przygotować japońskie danie, musimy wiedzieć, jaki ryż do sushi będzie najlepszy? Należy wybrać gatunek krótkoziarnisty. Jest on nazywany mlecznym i często używa się go do przygotowania deserów, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Poza samy ryżem powinniśmy zaopatrzyć się jeszcze w ocet ryżowy, który jest niezbędny do przygotowania Shari.

Właściwy sposób gotowania

Proces gotowania ryżu do sushi wygląda inaczej, niż robimy to podczas gotowania popularnych polskich potraw. Najpierw ryż musimy dokładnie wypłukać. Oznacza to płukanie w zimnej wodzie do czasu, aż woda nie będzie przezroczysta. Następnie zalewamy ryż wodą, ale trzeba stosować inne proporcje niż zwykle: na 1 szklankę ryżu wlewamy tylko nieco powyżej 1 szklanki wody — średnio około 20% więcej.

Zalany ryż należy odstawić na około 15 minut. Dopiero później przykrywamy garnek pokrywką i włączamy palnik. Po doprowadzeniu do wrzenia trzeba zmniejszyć płomień i gotować, aż ryż wchłonie wodę, a ziarna napęcznieją. Zwykle potrzeba na to od 10 do 15 minut. Potrwa to trochę dłużej, jeśli będziemy przygotowywać większą ilość ryżu na raz.

Ryż należy ugotować, a następnie nakryć przykrywką i odstawić na 10 do 15 minut. Dalej przesypujemy go do miski, dodajemy zaprawę octową i delikatnie mieszamy — najlepiej drewnianą łyżką. Zaprawa powinna zawierać 3 łyżki octu ryżowego, pół łyżeczki soli oraz 2 łyżeczki cukru w przeliczeniu na każdą szklankę suchego ryżu. Gotowy ryż należy mieszać, aż wszystkie składniki ulegną rozpuszczeniu. Na koniec ryż należy ostudzić.

Optymalny dobór składników

Podczas przygotowywania sushi bardzo ważny jest dobór składników. Proporcje zaprawy do ryżu zależą od indywidualnych preferencji i należy to wypracować metodą prób i błędów. Zmniejszamy lub zwiększamy ilość cukru i soli, aby uchwycić najlepszy smak. Niezmiernie istotne jest stosowanie ryżu o krótkich ziarnach. Jeśli użyjemy gatunku długoziarnistego lub wymieszamy różne rodzaje ryżu, przygotowanie sushi będzie utrudnione. Ponadto nie uzyskamy wtedy odpowiedniego smaku. Zawsze trzeba pamiętać, że sól dodajemy do zaprawy, a nie podczas mieszania lub podczas gotowania.

Przygotowanie sushi w domu jest nie tylko okazją do poznania nowych smaków. Można w ten sposób odbyć prawdziwą podróż kulinarną do dalekich zakątków świata. Sushi ma niepowtarzalny smak, a wiele rodzajów tego dania powoduje, że za każdym razem można rozkoszować się innym smakiem. Docenią to zarówno nasi najbliżsi, jak i zaproszeni goście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here