kaszel

Kaszel zostaje najczęściej wywołany poprzez podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Jest objawem infekcji wirusowych, bakteryjnych czy tych o podłożu alergicznym. Chociaż najczęściej nie jest groźny i udaje się go szybko zniwelować, to w licznych przypadkach może być zwiastunem groźnych chorób zagrażających życiu. Kiedy warto skontrolować kaszel u specjalisty? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Przedłużający się kaszel

Kaszel, który musi być zdiagnozowany to przede wszystkim ten, który trwa od co najmniej 8 tygodni i jest odporny na zastosowaną terapię. Oczywiście, do lekarza tzw. pierwszego kontaktu pacjent powinien udać się zawsze w przypadku kaszlu nasilonego, który utrudnia komfortowe oddychanie, natomiast mowa tu o objawach, które są najczęściej bagatelizowane, a mogą zwiastować naprawdę poważne schorzenia zagrażające życiu.

Przedłużający się kaszel najczęściej wiązany jest z chorobami układu pokarmowego, jak astma czy zapalenie oskrzeli. Przewlekły kaszel męczy również nałogowych palaczy. Jak potwierdza pulmonolog w DP Med, nigdy nie powinien być bagatelizowany, ponieważ w skrajnych przypadkach może być objawem złośliwego raka płuc albo zatorowości płucnej.

Jak ustalić przyczynę kaszlu?

Przedłużający się kaszel powinien być poddany szczegółowej diagnostyce. Taką zajmuje się pulmonolog, który jednocześnie zaleca dopasowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta leczenie oraz kontroluje przebieg terapii.

W poradni pulmonologicznej do najczęściej stosowanych badań zalicza się:

  • spirometrię,
  • gazometrię,
  • badanie radiologiczne klatki piersiowej,
  • testy alergologiczne oraz wysiłkowe.

Kiedy warto wybrać się do pulmonologa?

Regularnej kontroli lekarskiej powinny być poddawane osoby, które są szczególnie narażone na choroby układu oddechowego. Do takich zalicza się pracowników, którzy w czasie wykonywania zawodowych obowiązków mają kontakt z zanieczyszczeniami wziewnymi, jak pyły czy toksyny. Badania kontrolne powinny przechodzić również osoby, które uskarżają się na tzw. kaszel palacza.

Niestety, Polacy najczęściej zgłaszają się do lekarza w zaawansowanych stadiach choroby, kiedy ta uniemożliwia już normalne funkcjonowanie. W licznych przypadkach jest już wtedy za późno na całkowite wyleczenie, a terapie nie dają najlepszych rokowań. Ponieważ przedłużający się kaszel może być zwiastunem choroby nowotworowej, astmy oskrzelowej, rozedmy płuc, gruźlicy, pylicy, zatorowości płucnej czy mukowiscydozy, chorzy powinni zgłaszać się do specjalisty jak najszybciej. Objawy, które powinny skłonić do odbycia konsultacji pulmonologicznej, to między innymi:

  • długotrwały suchy, duszący kaszel,
  • długotrwały mokry kaszel,
  • ból w klatce piersiowej,
  • chrapanie,
  • szybkie męczenie i zadyszka nawet po niewielkiej aktywności fizycznej,
  • ogólne zmęczenie organizmu.

Tylko profesjonalna opieka medyczna pozwoli zdiagnozować lub wykluczyć poważne schorzenia układu oddechowego, dzięki czemu udaje się szybko zniwelować męczące objawy i zapobiec przykrym skutkom utrzymującego się kaszlu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here