Europejska lista dziesięciu najczęstszych przyczyn ciężkich zachorowań zawiera na drugim miejscu palenie tytoniu, uważa się je za czynnik rozwoju 12,3% chorób. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym wywołują szereg schorzeń.
Jakie choroby powoduje palenie tytoniu?
Do tak zwanych nienowotworowych chorób zależnych od tytoniu zaliczamy między innymi: Choroby płuc takie jak : POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), rozstrzenie oskrzeli, astma oskrzelowa. Z uwagi na fakt, że dym tytoniowy powoduje upośledzenie wydzielania śluzu wpływa na podatność na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze całego układu oddechowego.
Choroby układu naczyniowego – liczne badania wskazywały na silny związek pomiędzy paleniem papierosów a wzrostem liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia. Dzieje się to w mechanizmie zaburzeń gospodarki lipidowej: wzrostu stężenia trójglicerydów i LDL – cholesterolu, oraz spadku stężenia HDL-cholesterolu.
Nienowotworowe choroby układu pokarmowego wymieniane w kontekście palenia tytoniu to : choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba Leśniowskiego – Crohna . Palenie papierosów wpływa istotnie na osłabienie funkcjonowania narządów zmysłów: wzroku, węchu i smaku.
Częściej u kobiet palących papierosy niż u niepalących występują: osteoporoza, zaburzenia owulacji co z kolei wpływa na płodność oraz przyspieszenie menopauzy. U palących mężczyzn nastepuje pogorszenie jakosci nasienia.
Fot.:©oscurecido - Fotolia.com
Źródło: dr hab. n. med. Ewa Rudnicka-Drożak, Zakład Kwalifikowanej Pomocy Medycznej z Pracownią Ratownictwa Medycznego , Uniwersytet Medyczny w Lublinie - www.zdrowiewciazy.pl
Mentol jest naturalną substancją roślinną dającą produktom je zawierającym smak przynoszący odczucie świeżości. Dodawany jest do papierosów, cygar, wyrobów tytoniowych nie przeznaczonych do palenia, czy nawet do papieru służącego do rolowania papierosów.
Na świecie toczy się obecnie dyskusja, czy rosnąca szybko w wielu krajach konsumpcja tzw. e-papierosów może zastąpić epidemię palenia tradycyjnych papierosów, czy pozwoli to zmniejszyć skutki zdrowotne palenia tytoniu oraz czy e-papierosy mogą być skutecznym środkiem stosowanym w zaprzestaniu palenia tytoniu.
Palenie tytoniu szczególnie papierosów, jest zjawiskiem rozpowszechnionym na całym świecie. W połowie dwudziestego wieku używanie tytoniu stało się plagą, która rocznie powoduje śmierć około 5 milionów osób na świecie, a za 20 lat wskaźnik umieralności z powodu chorób spowodowanych paleniem tytoniu może się podwoić.
Obecnie, ponad miliard ludzi na świecie pali lub używa tytoń w innej formie. Każdego roku ponad 5 milionów umiera przedwcześnie z tego powodu, w tym 600 tys. z powodu biernego narażenia na dym tytoniowy.
Najbardziej rozpowszechnioną metodą wsparcia psychologicznego w procesie rzucania palenia jest minimalna (krótka) interwencja lekarska.
Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne układy w organizmie.
Tytoń jest rośliną liściastą, hodowaną niemal na całym świecie. W 2007 roku, cztery kraje - Chiny, Brazylia, Indie i USA - wyprodukowały 2/3 całych, światowych zasobów tytoniu. Polska jest także jednym z głównych producentów tej rośliny.
Każdy wie, że rzucenie palenia może być i jest trudne. Pomijając całą resztę, nikotyna zawarta w papierosach jest silnie uzależniającym narkotykiem. Jednak z właściwym podejściem i nastawieniem, można pozbyć się nałogu.
Człowiek koncentruje się na tych elementach obrazu własnej osoby, które mówią o jego słabościach, a nie na tych, które dowodzą jego siły. Mówiąc inaczej: przywołuje negatywne, a nie pozytywne doświadczenia osobiste.
Całkowity zakaz reklamy, promocji i sponsorowania tytoniu jest jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania paleniu tytoniu przez dzieci i młodzież. Światowa Organizacja Zdrowia uważa go za kompleksowy, jeśli wprowadzony jest w telewizji, radio, w prasie, na bilbordach, a także w punktach sprzedaży wyrobów tytoniowych. Niestety, narzędzie to należy do najsłabiej wprowadzonych w życie i przestrzeganych na świecie.
Europejska lista dziesięciu najczęstszych przyczyn ciężkich zachorowań zawiera na drugim miejscu palenie tytoniu, uważa się je za czynnik rozwoju 12,3% chorób. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym wywołują szereg schorzeń.
Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne układy w organizmie.
Cały cykl produkcji i użycia papierosa ma wpływ na środowisko naturalne. Globalna produkcja papierosów wzrasta szczególnie w krajach rozwijających się. Staje się zatem konieczna wycinka lasów pod uprawę tytoniu. Proces ten odpowiada za zniknięcie ok 200 tys. hektarów lasów rocznie.
Każdego roku istotną informacją dla rzucających palenie i osób ich wspierających są daty ogólnopolskich akcji promujących zdrowy styl życia. Wśród nich najpopularniejsza jest akcja „Rzuć palenie razem z nami” organizowana w Polsce od 1991 roku.
Istnieje wiele mitów związanych z rzucaniem palenia i terapią związaną z tym procesem. Oto 6 najczęstszych mitów oraz prawdy na ich temat.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...