Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne narządy w organizmie.
Palenie jest szczególnie szkodliwe dla układu oddechowego. Kiedy palisz papierosa, wdychasz dym do płuc, oznacza to, że twoje płuca są bezpośrednio narażone na 4000 toksycznych substancji w dymie papierosowym. Substancje te mogą upośledzać zdolność płuc do funkcjonowania i zakłócać mechanizmy, które chronią przed chorobami płuc.
Etykiety ostrzegawcze na opakowaniach papierosów, nie wspominając nic o szkodliwości palenia na kości człowieka, a powinny. Palenie papierosów może powodować poważne schorzenia kości. Palenie osłabia kości, a to może doprowadzić w dojrzałym wieku do rozwoju choroby zwanej osteoporozą, która dotyka głównie kobiet ze względu na zaburzenia gospodarki i metabolizmu hormonów przez tytoń. Ale to nie wszystko, co dotyczy palenia i kości. Może również powodować problemy z kośćmi w teraźniejszości. W przypadku złamań, opóźniony jest zrost kości a w przypadku zabiegów z zakresu chirurgii kostnej, ich gojenie. Kościom mogą również szkodzi toksyczne substancje z dymu tytoniowego. Substancje te docierają do płuc a z płuc, za pośrednictwem krwi do wszystkich części ciała - łącznie z kośćmi. Dodatkowo substancje zawarte w dymie tytoniowym, tlenek węgla i cyjanowodór (dwa gazy trujące) zabierają z organizmu tlenu.
Kości w organizmie są połączone stawami, które pozwalają wykonywać człowiekowi ruchy. Choroby stawów, takich jak np. zapalenie stawów, mogą ruch utrudniać i przysparzać bólu. Palenie zwiększa ryzyko rozwoju chorób, które wpływają na stan stawów - reumatoidalne zapalenie stawów i tocznia. Chociaż układ mięśniowy, nie jest dotknięty bezpośrednio przez palenie, funkcja układu mięśniowego (w szczególności ruchu) zależy od innych warunków, takich jak np. zapalenie stawów, do którego może dochodzić częściej u palaczy papierosów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy ludzie palą - bez wąchania oddech lub ubrania - popatrz na paznokcie. Jednym z dowodów na nałogowe palenie jest to, że paznokcie mają brzydki żółto-brązowy kolor. Palce nie są jedynym miejscem, po którym można zauważyć skutki palenia na skórze. Palenie może również wpływać na skórę na innych częściach ciała, zwłaszcza twarzy, a to może zwiększyć możliwość zapadnięcia na pewne typy chorób skóry np. trądzik. Palacze szybciej wyglądają staro, pod wpływam palenia pojawiają się na twarzy zmarszczki, a kolor skóry ma siny odcień.
Uszy, oczy, nos, usta, gardło odgrywają ważną rolę w zdolności do postrzegania świata wokół Ciebie. Palenie zwiększa możliwość zapadania na różne typy chorób tych narządów. A dodatkową ma wpływ na sposób ich działania. Palenie może upośledzać zdolność do czucia zapachu, do słyszenia dźwięków i upośledza zmysł smaku. Ponadto może powodować obniżenie ostrości widzenia.
Palenie i zdrowie psychiczne są związane ze sobą w skomplikowany sposób. Palacze mają więcej problemów z zakresu zdrowia psychicznego - w tym depresji, lęku, schizofrenii i narkomanii - niż osoby niepalące. Papierosy pozornie „uspokajają”, faktycznie palacz reaguje zapaleniem papierosa na pewne stany emocjonalne, gdy się więc pojawia jakieś uczucie (najczęściej nieprzyjemne, choć niekoniecznie) – dostaje odpowiedź w postaci papierosa, pojawia się odruch: stan emocjonalny – papieros. Powstaje nawyk tłumienia uczuć poprzez zapalenie papierosa zamiast naturalnego rozładowywania emocji. Co może prowadzić do utraty kontaktu z własną emocjonalnością i zupełnej dezorientacji w tym, co się z nami dzieje w sferze uczuć.
Źródła:
Fot.: © vectomart - Fotolia.com
Na świecie toczy się obecnie dyskusja, czy rosnąca szybko w wielu krajach konsumpcja tzw. e-papierosów może zastąpić epidemię palenia tradycyjnych papierosów, czy pozwoli to zmniejszyć skutki zdrowotne palenia tytoniu oraz czy e-papierosy mogą być skutecznym środkiem stosowanym w zaprzestaniu palenia tytoniu.
Wiele osób choruje na choroby będące następstwem palenia tytoniu. Średnio, palacze umierają 13 do 14 lat wcześniej niż osoby nie palące. Główną przyczyną śmierci palaczy jest rak płuc – tak u kobiet, jak i u mężczyzn.
Zapewne masz w swoim domu różne rodzinne albumy fotograficzne, pełne zdjęć z osobami palącymi podczas wszelkiego rodzaju imprez: od urodzin do pikników. Działo się tak dlatego, że palenie było kiedyś wszędzie społecznie akceptowane - nawet w gabinetach lekarskich.
Rak pęcherza moczowego należy do najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych u mężczyzn na świecie, także w Polsce. A palenie tytoniu jest główną przyczyną umieralności na nowotwory złośliwe; w Polsce u mężczyzn odpowiada za ponad 50% zgonów nowotworowych.
Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne układy w organizmie.
Europejska lista dziesięciu najczęstszych przyczyn ciężkich zachorowań zawiera na drugim miejscu palenie tytoniu, uważa się je za czynnik rozwoju 12,3% chorób. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym wywołują szereg schorzeń.
Tytoń jest silną trucizną i narkotykiem. W dymie papierosowym znajduje się kilkadziesiąt silnych trucizn, kilkaset substancji toksycznych, nie mniej niż 40 substancji rakotwórczych.
Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne narządy w organizmie.
Istnieje wiele mitów związanych z rzucaniem palenia i terapią związaną z tym procesem. Oto 6 najczęstszych mitów oraz prawdy na ich temat.
W wielu krajach papierosy mentolowe stają się coraz bardziej popularne wśród młodych osób. Młodzież coraz częściej sięga po „mentola” jako pierwszego papierosa w życiu.
Każdego roku istotną informacją dla rzucających palenie i osób ich wspierających są daty ogólnopolskich akcji promujących zdrowy styl życia. Wśród nich najpopularniejsza jest akcja „Rzuć palenie razem z nami” organizowana w Polsce od 1991 roku.
Obecnie, ponad miliard ludzi na świecie pali lub używa tytoń w innej formie. Każdego roku ponad 5 milionów umiera przedwcześnie z tego powodu, w tym 600 tys. z powodu biernego narażenia na dym tytoniowy.
Mentol jest naturalną substancją roślinną dającą produktom je zawierającym smak przynoszący odczucie świeżości. Dodawany jest do papierosów, cygar, wyrobów tytoniowych nie przeznaczonych do palenia, czy nawet do papieru służącego do rolowania papierosów.
Jeżeli ktokolwiek w twoim domu pali ryzyko pożaru znacznie wzrasta. Każdy powinien zatem zadbać o bezpieczeństwo. Oto kilka podstawowych zasad.
Każdy wie, że rzucenie palenia może być i jest trudne. Pomijając całą resztę, nikotyna zawarta w papierosach jest silnie uzależniającym narkotykiem. Jednak z właściwym podejściem i nastawieniem, można pozbyć się nałogu.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...