Problem biernego palenia dotyczy zdecydowanej większości z nas i nie ochroni nas nawet zacisze własnego domu.
W miejscu zamieszkania narażonych na bierne palenie jest bowiem mniej więcej co piąty niepalący i ponad 80% palących. Mimo obowiązywania zakazu palenia w miejscach publicznym lokale gastronomiczne są miejscem, gdzie Polacy wciąż są narażeni na bierne palenie tytoniu. Najwięcej pali się w barach i pubach. Kontakt z dymem w tych miejscach miało ponad 20% mężczyzn i ok 15% kobiet.
Duża grupa obecnych palaczy przyznaje, że zdarzało im się palić w towarzystwie osób niepalących. Przede wszystkim robili to, gdy w pobliżu znajdowały się niepalące osoby dorosłe. Połowa palaczy paliła w obecności dzieci. Najbardziej szokujący jest fakt, iż palimy także w towarzystwie kobiety w ciąży. Przyznaje się do tego ponad 20 % palących. Jednocześnie Polacy w zdecydowanej większości zgadzają się z opinią o szkodliwości palenia.
Pogląd o tym, iż bierne palenie jest niebezpieczne dla dzieci, podziela ponad 75% Polaków. Mamy zatem świadomość, iż swoim postępowaniem możemy szkodzić często najbliższym nam osobom. Czy wobec tego nałóg jest silniejszy od rozsądku?
Fot.: © goce risteski - Fotolia.com
Opracowanie: Ewa Kawiak-Jawor, IMW Lublin
Na podstawie: Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu. 2011. www.gis.gov.pl
Najbardziej rozpowszechnioną metodą wsparcia psychologicznego w procesie rzucania palenia jest minimalna (krótka) interwencja lekarska.
Każdy wie, że rzucenie palenia może być i jest trudne. Pomijając całą resztę, nikotyna zawarta w papierosach jest silnie uzależniającym narkotykiem. Jednak z właściwym podejściem i nastawieniem, można pozbyć się nałogu.
Obecnie na świecie pali papierosy około 1,2 miliarda ludzi. Dane szacunkowe wskazują, że w ciągu roku wypalanych około 6 trylionów sztuk papierosów. Około 80% ludzi palących papierosy to mieszkańcy krajów rozwijających się w tym 360 milionów mieszka w Chinach. W Polsce pali około 9 milionów osób ( 29% dorosłej populacji). Pomimo stopniowego obniżania się liczby czynnych palaczy nadal pali 34% mężczyzn i 23% kobiet.
Nie palisz go. Nie połykasz. Wszystko co musisz zrobić to żuć i wypluć brązowy sok co kilka sekund. OK, to rzeczywiście jest dość obrzydliwe. Ale co z tego? Przecież w końcu nazywa się „bezdymny tytoń” lub tytoń do żucia.
Problem biernego palenia dotyczy zdecydowanej większości z nas i nie ochroni nas nawet zacisze własnego domu.
Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne układy w organizmie.
Cały cykl produkcji i użycia papierosa ma wpływ na środowisko naturalne. Globalna produkcja papierosów wzrasta szczególnie w krajach rozwijających się. Staje się zatem konieczna wycinka lasów pod uprawę tytoniu. Proces ten odpowiada za zniknięcie ok 200 tys. hektarów lasów rocznie.
Ryzyko zatrucia nikotyną występuje nie tylko u palaczy papierosów, ale także u tych, którzy stosują nikotynową terapię zastępczą (gumy, drażetki plastry nikotynowe, inhalatory, oraz e – papierosy). Należy także pamiętać o osobach, które mają zawodowy kontakt z nikotyną – a więc pracujący przy produkcji i suszeniu tytoniu.
Istnieje wiele mitów związanych z rzucaniem palenia i terapią związaną z tym procesem. Oto 6 najczęstszych mitów oraz prawdy na ich temat.
Ślady używania tytoniu w celach rytualno-religijnych sięgają czasów prehistorycznych, nawet 5 tys. lat p.n.e. Udokumentowane opisy jego użycia pochodzą z okresu kształtowania się kultury Majów.
Mentol jest naturalną substancją roślinną dającą produktom je zawierającym smak przynoszący odczucie świeżości. Dodawany jest do papierosów, cygar, wyrobów tytoniowych nie przeznaczonych do palenia, czy nawet do papieru służącego do rolowania papierosów.
Papierosy zwane „light”, zawierające mniej substancji smolistych i mniej nikotyny wydają się palaczowi jako „zdrowsze”.
Zapewne masz w swoim domu różne rodzinne albumy fotograficzne, pełne zdjęć z osobami palącymi podczas wszelkiego rodzaju imprez: od urodzin do pikników. Działo się tak dlatego, że palenie było kiedyś wszędzie społecznie akceptowane - nawet w gabinetach lekarskich.
Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne układy w organizmie.
Na świecie toczy się obecnie dyskusja, czy rosnąca szybko w wielu krajach konsumpcja tzw. e-papierosów może zastąpić epidemię palenia tradycyjnych papierosów, czy pozwoli to zmniejszyć skutki zdrowotne palenia tytoniu oraz czy e-papierosy mogą być skutecznym środkiem stosowanym w zaprzestaniu palenia tytoniu.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...