Tytoń jest silną trucizną i narkotykiem. W dymie papierosowym znajduje się kilkadziesiąt silnych trucizn, kilkaset substancji toksycznych, nie mniej niż 40 substancji rakotwórczych.
Nikotyna jest jedną z najsilniejszych substancji psychoaktywnych, a uzależnienie od tytoniu przewlekłą i nawracającą chorobą. Używanie wszystkich wyrobów tytoniowych poważnie szkodzi zdrowiu. Większość mechanizmów fizjologicznych i behawioralnych prowadzących do uzależnienia od tytoniu jest podobna do mechanizmów uzależnienia od alkoholu, kokainy i heroiny. W wyrobach tytoniowych mogą znajdować się substancje, które wzmacniają potencję uzależniającą nikotyny (np. amoniak), a poprawiając ich smak i zapach (np. mentol, wanilia) zachęcają do palenia.
Dzieci są bardziej niż dorośli narażone na utratę zdrowia z powodu kontaktu z dymem tytoniowym. Szacuje się, że ok. 70 tys. dzieci w Polsce narażonych jest na dym tytoniowy w okresie płodowym, a wiele z nich rodzi się z objawami uzależnienia od tytoniu. Palenie tytoniu w okresie ciąży podnosi ryzyko porodu przedwczesnego i powikłań ciąży, skutkuje niższą masą urodzeniową noworodka, nasila objawy zapalenia płuc, astmy oskrzelowej, opóźnia rozwój psychofizyczny dziecka. Może również prowadzić do zgonu okołoporodowego dziecka, a także nagłej śmierci noworodka. Narażenie dziecka na dym tytoniowy ma też poważne skutki w ich życiu dorosłym, podnosząc np. ryzyko zachorowania na raka. Niektóre z argumentów zdrowotnych mogą być bardziej niż inne przekonywujące dla dzieci i młodzieży. Np., że palenie tytoniu podwyższa ryzyko impotencji, ogranicza wydolność fizyczną, przyczynia się do starzenia skóry, pogarsza stan uzębienia.
Częstość palenia wśród polskich nastolatków należy do najwyższych w Europie; obecnie pali 17% chłopców i aż 19% dziewcząt. Choć spada wśród nich spożycie tradycyjnych papierosów, to rośnie spożycie papierosów ręcznie skręcanych, fajki wodnej i tzw. e-papierosów, a wśród dziewcząt papierosów mentolowych i cienkich (slimów). Do najwyższych na świecie należy odsetek dzieci narażonych w Polsce w domu i miejscach publicznych na dym tytoniowy. Przed 2010 r., kiedy wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych, stężenie dymu tytoniowego w dyskotekach 15 razy przekraczało górną granicę normy zdrowotnej.
Do połowy lat 90. reklama i promocja wyrobów tytoniowych w Polsce była powszechna i skierowana głownie do osób nastoletnich i młodych. Wielostronicowe reklamy papierosów były wszechobecne w pismach kobiecych i młodzieżowych, papierosy promowano, a nierzadko rozdawano, na koncertach i w klubach muzycznych. Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 1995 r. stworzyła podstawy prawne do ochrony zdrowia dzieci i młodzieży przed dymem tytoniowym. Zakazano sprzedaży papierosów w automatach, osobom niepełnoletnim, reklamy papierosów w prasie młodzieżowej, wprowadzono ostrzeżenia zdrowotne na reklamach i opakowaniach papierosów. W 2000-2001 roku wszedł w życie całkowity zakaz reklamy, promocji i sponsorowania tytoniu. Od wielu lat systematycznie rosną ceny papierosów, co jest najważniejszym instrumentem ograniczenia epidemii palenia wśród dzieci i młodzieży.
Ww. zmiany w polityce zdrowotnej mają wpływ na denormalizację palenia w Polsce. Mniej jest palących rodziców, rzadziej niż w przeszłości palą oni w obecności dzieci, z Zachodu płynie do Polski moda na niepalenie. Większe zainteresowanie aktywnością fizyczną, sportem, urodą, rekreacją i wypoczynkiem, także wśród młodych Polaków, idzie w parze z bardziej krytycznym stosunkiem do palenia. To wszystko sprawia, że w najmłodszej części polskiej populacji przybywa nigdy niepalących.
Fot.: © Alistair Cotton - Fotolia.com
Na podstawie: Krzysztof Przewoźniak, Nie daj sobą manipulować - nie używaj tytoniu!, www.zdrowiewciazy.pl
Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne układy w organizmie.
Każdego roku istotną informacją dla rzucających palenie i osób ich wspierających są daty ogólnopolskich akcji promujących zdrowy styl życia. Wśród nich najpopularniejsza jest akcja „Rzuć palenie razem z nami” organizowana w Polsce od 1991 roku.
Na świecie toczy się obecnie dyskusja, czy rosnąca szybko w wielu krajach konsumpcja tzw. e-papierosów może zastąpić epidemię palenia tradycyjnych papierosów, czy pozwoli to zmniejszyć skutki zdrowotne palenia tytoniu oraz czy e-papierosy mogą być skutecznym środkiem stosowanym w zaprzestaniu palenia tytoniu.
Obecnie na świecie pali papierosy około 1,2 miliarda ludzi. Dane szacunkowe wskazują, że w ciągu roku wypalanych około 6 trylionów sztuk papierosów. Około 80% ludzi palących papierosy to mieszkańcy krajów rozwijających się w tym 360 milionów mieszka w Chinach. W Polsce pali około 9 milionów osób ( 29% dorosłej populacji). Pomimo stopniowego obniżania się liczby czynnych palaczy nadal pali 34% mężczyzn i 23% kobiet.
Palenie tytoniu wpływa na każdą część naszego organizmu. Wydaje Ci się, że wdychany dymek nie szkodzi? Zobacz, jak palenie wpływa na poszczególne narządy w organizmie.
Ryzyko zatrucia nikotyną występuje nie tylko u palaczy papierosów, ale także u tych, którzy stosują nikotynową terapię zastępczą (gumy, drażetki plastry nikotynowe, inhalatory, oraz e – papierosy). Należy także pamiętać o osobach, które mają zawodowy kontakt z nikotyną – a więc pracujący przy produkcji i suszeniu tytoniu.
Tytoń jest silną trucizną i narkotykiem. W dymie papierosowym znajduje się kilkadziesiąt silnych trucizn, kilkaset substancji toksycznych, nie mniej niż 40 substancji rakotwórczych.
Palenie tytoniu szczególnie papierosów, jest zjawiskiem rozpowszechnionym na całym świecie. W połowie dwudziestego wieku używanie tytoniu stało się plagą, która rocznie powoduje śmierć około 5 milionów osób na świecie, a za 20 lat wskaźnik umieralności z powodu chorób spowodowanych paleniem tytoniu może się podwoić.
Dla większości ludzi, pierwsze dni po rzuceniu palenia są najtrudniejsze. Dość odkładania tego na później. Chcesz rzucić? Zacznij od teraz.
Im wcześniej zaczniesz palić tym większe szkody spowoduje to w twoim ciele. Oto sześć powodów aby rzucić palenie.
Dym tytoniowy jak podają różne źródła zawierający ponad 4000 różnych substancji ma wpływ na występowanie szeregu patologii w organizmie człowieka. Nie należy zapominać o zdecydowanie negatywnym wpływie palenia papierosów na nasz wygląd co ma ścisły związek z toksycznym działaniem związków zawartych w dymie tytoniowym.
Nie palisz go. Nie połykasz. Wszystko co musisz zrobić to żuć i wypluć brązowy sok co kilka sekund. OK, to rzeczywiście jest dość obrzydliwe. Ale co z tego? Przecież w końcu nazywa się „bezdymny tytoń” lub tytoń do żucia.
Pierwsze ogólnopolskie badania dotyczące biernego narażenia dorosłej części społeczeństwa polskiego wskazują, że w 1995 r. 47% niepalących mężczyzn miało kontakt z dymem tytoniowym w zakładzie pracy, a 39% w środowisku domowym. Po wprowadzeniu ograniczeń w paleniu tytoniu w miejscu pracy (poprzez konieczność instalacji palarni) zachowania palących Polaków zaczęły się powoli zmieniać.
Każdy wie, że rzucenie palenia może być i jest trudne. Pomijając całą resztę, nikotyna zawarta w papierosach jest silnie uzależniającym narkotykiem. Jednak z właściwym podejściem i nastawieniem, można pozbyć się nałogu.
Samokontrola polega na nabyciu umiejętności kontrolowania swoich myśli, uczuć i zachowań w trakcie zaprzestania palenia.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Komentarze