Substancje psychoaktywne mogą być przyjmowane na różne sposoby. Wybór drogi często jest dokonywany w zależności od:
Najczęściej stosowane drogi przyjmowania substacji psychoaktywnych to:
Na podstawie: http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=112184
Fot.: Fotolia © Photographee.eu
Według Anglików, metamfetamina (pochodna amfetaminy) jest tak samo groźna, jak kokaina czy inne twarde narkotyki. Szybko występuje zjawisko tolerancji, skuteczne przedtem dawki przestają wywoływać oczekiwane efekty i stan euforii znika zanim stężenie narkotyku we krwi wyraźnie się obniży.
Kokaina to jedna z najsilniejszych substancji psychoaktywnych pochodzenia roslinnego. Odznacza sie bardzo dużymi właściwościami uzależniającymi.
Narkotyki są stosowane w medycynie jako środki łagodzące ból i uspokajające. Jednak wykorzystywanie ich bez zaleceń lekarza może skończyć się problemami zdrowotnymi, psychicznymi, a nawet śmiercią. Narkotyki w różny sposób wpływają na mózg i postrzeganie, różni się także ich działanie na organizm.
Człowiek koncentruje się na tych elementach obrazu własnej osoby, które mówią o jego słabościach, a nie na tych, które dowodzą jego siły. Mówiąc inaczej: przywołuje negatywne, a nie pozytywne doświadczenia osobiste.
Profilaktyka w tym uzależnieniu rozumiana jest jako „proces korygujący niedostatki wychowania„ (Gaś 2006).
Barbiturany – środki nasenne. Substancja aktywna: pochodne kwasu barbiturowego. Od tego czasu przeprowadzono z kwasu barbiturowego syntezę około 2.500 barbituranów, z których prawie 50 było wykorzystywanych w celach klinicznych i produkowanych przez zakłady farmaceutyczne na bardzo dużą skalę.
Benzodiazepiny (np. Relanium) to środki uspokajające, które działają przeciwlękowo i uspokajająco. Użycie tych środków prowadzi do stanu zobojętnienia na przykre doznania.
Narkotyki, takie jak marihuana i heroina są pochodzenia roślinnego. Inne narkotyki są sztucznie wytwarzane w laboratoriach. Sposób produkcji narkotyku oraz składniki wchodzące w jego skład mogą być różne w zależności od czasu i miejsca produkcji. Nie można być pewnym w 100% co do składu danej substancji.
Substancje psychoaktywne to środki działające na ośrodkowy układ nerwowy powodując zmiany nastroju, postrzegania, świadomości oraz zachowania.
Dopalacze to nowe zjawisko na scenie substancji psychoaktywnych w Polsce. Pierwszy sklep z nieobecnymi dotąd na polskim rynku substancjami chemicznymi o działaniu psychoaktywnym utworzono w sierpniu 2008 roku w Łodzi.
Mit 1: Przezwyciężanie uzależnienia jest po prostu kwestią siły woli. Możesz przestać używać narkotyków, jeśli naprawdę chcesz. Długotrwała ekspozycja na narkotyki zmienia mózg w znaczny sposób i powoduje potężne pragnienie oraz przymus zażywania.
Kiedy prowadzono badania wśród młodzieży, aby uzyskać informacje, dlaczego młodzi ludzie zaczęli brać narkotyki, w pierwszej kolejności były to naciski i presja ze strony znajomych (55% odpowiedzi).
Popularne "dopalacze" wcale nie są legalne! Jednym z głównych problemów jest fakt, że młodzież wierzy sloganom promującym dopalacze jako legalne i bezpieczne.
Od 2009 roku można wycofać ze sprzedaży produkty zawierające podejrzane substancje na okres nawet do 18 miesięcy. W tym czasie są prowadzone badania dotyczące szkodliwości produktu.
W sondażu CBOS-u z 2011roku zapytano dorosłych Polaków o ich postawy wobec narkotyków, 7 proc. ankietowanych przyznało, że co najmniej raz w życiu zażywało środki odurzające.Większość osób, które deklarowały choćby jednorazowe użycie środków odurzających, znajduje się w grupie wiekowej między 18 a 34 rokiem życia. Na pytanie dotyczące legalizacji narkotyków przeważająca liczba ankietowanych odpowiedziała, że powinny być zakazane (75 proc.).
Scena narkotykowa ewoluuje. Używanie narkotyków jest zjawiskiem złożonym, niejednorodnym i dynamicznym. Co jakiś czas mamy do czynienia z pojawianiem się nowych trendów na scenie narkotykowej i jednoczesnym zanikaniem innych wzorów zachowań.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...