Alkohol wywołuje znaczące zaburzenia w funkcjonowaniu psychicznym człowieka: bezsenność, depresję, niepokój, próby samobójcze, zmiany osobowości, amnezję, delirium tremens, psychozę alkoholową, halucynozę alkoholową, otępienie.
Nastolatkowie czerpią wzory picia alkoholu od dorosłych, dlatego to właśnie oni mają główny wpływ na kształtowanie się ich postaw, przekonań i zachowań. Od dorosłych zależy więc, jakich wyborów w kwestii alkoholu będzie dokonywać młodzież.
Organizm dziecka czy młodego człowieka różni się od organizmu człowieka dojrzałego. Młody organizm nadal rośnie i rozwija się. Picie alkoholu przed okresem dojrzewania i w czasie dojrzewania może zablokować normalny wzrost, rozwój psychiczny i fizyczny, utrudnić uczenie się, zaburzyć zdrowe kontakty z rówieśnikami i dorosłymi. Dzieci i młodzi ludzie nie poznali granicy bezpieczeństwa, a alkohol, choćby tylko jedno piwo, działa silniej u człowieka młodszego niż u dorosłego.
Po spożyciu alkoholu poważnemu zaburzeniu ulega zdolność oceny rzeczywistości, refleks i koordynacja ruchowa. Nawet po jednym piwie pływanie może okazać się niebezpieczne, jazda rowerem niemożliwa, a nauczenie się czegoś bardzo trudne. Młodzi ludzie są też mniej odporni na presję rówieśników - często robią coś tylko po to, aby wykazać się odwagą i zaimponować kolegom.
Motywy picia alkoholu:
Dzieci wchodzące w wiek dojrzewania przechodzą jakby ponowne narodziny, a równocześnie przygotowują się do dorosłości.
Najgorzej jednak wyglądają i najgorzej rokują przypadki tych młodych ludzi, którzy piją, aby uciec od rzeczywistości, zapomnieć o trudnych lub nierozwiązanych problemach, zmniejszyć lęk, zwrócić na siebie uwagę w domu lub szkole, sprowokować. Tacy nastolatkowie ponoszą większe ryzyko uwikłania się w problemy alkoholowe i szczególnie potrzebują pomocy.
Na szybkość powstawania uzależnienia istotny wpływ wywiera stopień dojrzałości organizmu, a w szczególności ośrodkowego układu nerwowego (głównie mózgu). Znaczącą rolę odgrywa tu wiek, w którym rozpoczyna się intensywne picie alkoholu. Pijąc intensywnie przed 20 rokiem życia, można uzależnić się już po kilku miesiącach, pomiędzy 20 a 25 rokiem życia potrzeba na to średnio około 3-4 lata, a po 25 roku życia okres uzależnienia się trwa kilka, a nawet kilkanaście lat.
Fot.: © patrickjohn71 - Fotolia.com
Źródło: Iwona Dąbrowska, Alkohol a młodzież, www.zdrowiewciazy.pl
Alkohol zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem czynników ryzyka dla zdrowia wśród populacji. Regularne spożywanie alkoholu może być przyczyną ponad 60 różnych urazów i jednostek chorobowych.
Wypicie nawet niewielkich ilości alkoholu może doprowadzić do uzależnienia. Częste spożywanie alkoholu, zwłaszcza w sytuacjach problemowych i nieodpowiednich ze względu na stan zdrowia, może świadczyć o początkowych objawach uzależnienia.
Wzorce przyzwalających rodzicielskich zachowań zwykle zaczynają występować na długo przed tym, nim młody człowiek sięgnie po alkohol.
Od alkoholu uzależniają się różni ludzie, a prawie wszystkie ofiary uzależnienia od alkoholu okresowo demonstrują zachowania określone jako destruktywne i antyspołeczne.
Człowiek koncentruje się na tych elementach obrazu własnej osoby, które mówią o jego słabościach, a nie na tych, które dowodzą jego siły. Mówiąc inaczej: przywołuje negatywne, a nie pozytywne doświadczenia osobiste.
Alkohol w sposób decydujący wpływa na warunki zdrowotne. Jeśli już chorujesz na jakąś chorobę przewleką picie wpłynie znacząco na pogorszenie twojego stanu.
Sklasyfikowany został, jako środek depresyjny, co oznacza, że spowalnia funkcje życiowe - powodując zaburzenia mowy, mimowolne ruchy, zaburzenia postrzegania i niezdolność do szybkiego reagowania.
W skład napojów alkoholowych wchodzi wiele substancji. Jedną z podstawowych, o działaniu odurzającym jest alkohol etylowy.
Przymus bycia szczupłym i nacisk na picie w towarzystwie doprowadził do rozwoju nowego zaburzenia, które rozpowszechniło się już w Stanach Zjednoczonych i powoli dociera do europejskich państw.
Depresja wiąże się z przeżyciami, emocjami, wydarzeniami, które rzutują na życie człowieka. Jest to stan, który wymaga podjęcia terapii zarówno farmakoterapii jak i psychoterapii.
Czy drinki są lepsze dla organizmu, niż czysta wódka? Czy "klin" faktycznie zapobiega powstawaniu kaca? Czy istnieją faktycznie skuteczne leki, które pomogą Ci wygrać z efektami dnia następnego? Sprawdź, co jest faktem, a co mitem w kwestii picia alkoholu.
Alkohol wywołuje znaczące zaburzenia w funkcjonowaniu psychicznym człowieka: bezsenność, depresję, niepokój, próby samobójcze, zmiany osobowości, amnezję, delirium tremens, psychozę alkoholową, halucynozę alkoholową, otępienie.
Statystycznie kobiety rzadziej piją alkohol, niż mężczyźni. Nie mniej jednak, ok. 80% populacji kobiet spożywa alkohol. Kobiety piją rzadziej i znacznie mniejsze ilości alkoholu, w porównaniu do mężczyzn. Mało kto wie, że alkohol zupełnie inaczej wpływa na organizm kobiet i mężczyzn. Dla kobiet jest on bardziej toksyczny i gorzej metabolizowany.
Alkohol w różnym stopniu i natężeniu oddziałuje na organizm ludzki. Reakcja organizmu zależna jest od ilości spożytego alkoholu i jego stężenia we krwi. Alkohol spożyty w znacznej ilości prowadzi do zatrucia organizmu.
Kiedy spożywasz alkohol i się upijasz nie myślisz o piciu ryzykownym, szkodliwym czy uzależnieniu a może warto………… Ktoś, kto dziś pije ryzykownie lub szkodliwie może na tyle ograniczyć swoje picie, aby radykalnie zmniejszyć wynikające z niego szkody.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Dofinansowanie Projektu w 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.
ZASTRZEŻENIA: Strona internetowa zdrowiewciazy.pl zawiera ogólne informacje medyczne i nie jest dostosowana do medycznych lub zdrowotnych potrzeb konkretnej osoby. Redakcja zdrowiewciazy.pl dokłada starań w celu zapewnienia wiarygodności i aktualności materiałów publikowanych na stronie. Korzystanie z tej strony internetowej należy traktować jedynie jako źródło zawierające ogólne wskazówki dotyczące problematyki uzależnień. W przypadku podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu uzależnień. Autorzy i administratorzy tej strony nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z dostępnych na tej stronie informacji lub sugestii.
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie zdrowiewciazy.pl są chronione prawnie (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych Dz.U.2006.90.631 j.t. z późniejszymi zmianami).
Czytaj więcej...