opalona skóra

Proces fotostarzenia się skóry jest czynnikiem negatywnym i wynika z nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, w tym promieniowanie ultrafioletowe. Zmian na skórze nie widać od razu, to długi proces, ale należy go niwelować. Warto również pamiętać, że zbyt intensywne opalanie może skutkować przykrymi konsekwencjami, w tym udarem lub poparzeniem słonecznym.

Mądre korzystanie ze słońca

Każdy z nas uwielbia się opalać, a ciemniejsza karnacja dodaje atrakcyjności. . Ekspozycja na słońce może przynieść też pozytywne rezultaty, mówić można na przykład o zmniejszaniu niedoboru witaminy D.

Ze słońca należy jednak korzystać mądrze. Trzeba pamiętać, że  promienie słoneczne niszczą włókna kolagenowe oraz zmniejszają produkcję naturalnego kwasu hialuronowego.  Przez to skóra szybciej staje się wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki. Słońce przyczynia się również do nadprodukcji melaniny, a ta może być odpowiedzialna za występowanie przebarwień skórnych, które nie wyglądają ładnie

O stan naszej skóry wystawionej na promienie słoneczne możemy zadbać w prosty sposób,. . Podstawą jest stosowanie kremów z filtrami SPF. Należy je dobierać, uwzględniając moc padania promieni słonecznych na odsłoniętą partię skóry oraz części ciała. Najbardziej narażona na niekorzystne działanie słońca jest twarz, ramiona oraz dekolt.

Aby zmniejszyć ilość oparzeń skóry, należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach od 10:00 do 15:00. Właśnie wtedy promienie działają najsilniej. Skóra powinna być zawsze odpowiednio nawilżona oraz nawodniona, dlatego zaleca się picie co najmniej 2 litrów płynów każdego dnia.

Co zrobić, kiedy dojdzie do oparzenia słonecznego?

Najbardziej narażone na poparzenie słoneczne są osoby o jasnej karnacji. Objawy poparzenia pojawiają się w ciągu 1-4 godzin od wystawienia na słońce. Najczęściej dochodzi do oparzenia słonecznego pierwszego stopnia. Skóra jest silnie zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk. Pojawia się ból, pieczenie oraz obrzęk. Warto sięgnąć wtedy po krem, który ukoi podrażnioną skórę i korzystnie wpłynie na proces regenracji. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie octeniseptu w kremie.  Sprawdzi się doskonale,  ponieważ w swoim składzie zawiera pantenol, który łagodzi podrażnienia i wspomaga naturalną regenerację naskórka oraz bisabolol O działaniu przeciwzapalnym.  Dodatkowo zaleca się stosowanie preparatów z aloesem oraz suplementację witamin C i E.

Oparzenie słoneczne drugiego stopnia występuje znacznie rzadziej i wymaga konsultacji lekarskiej oraz specjalnego leczenia medycznego. Objawia się występowaniem wszystkich symptomów charakterystycznych dla oparzenia słonecznego pierwszego stopnia wraz z pojawieniem się bąbli, wysięku surowiczego, dreszczy i nierzadko wysokiej gorączki. W tym przypadku dochodzi nie tylko do uszkodzenia skóry zewnętrznej, ale także właściwej.

Warto wiedzieć, że ekspozycja na działanie promieni słonecznych nigdy nie jest do końca bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Nawet najmocniejsze filtry UVA oraz UVB nie chronią całkowicie przed ryzykiem wystąpienia nowotworu skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here