Cukrzyca a sport

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna zarówno w profilaktyce jak i leczeniu cukrzycy. Niesie za sobą wiele zalet dla naszego organizmu, a także stanowi integralną część kompleksowego działania w walce z chorobą. Sport przy cukrzycy korzystnie wpływa na wrażliwość tkanek na działanie insuliny, kontrolę glikemii oraz profil lipidowy. Sprzyja redukcji oraz utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a nawet wykazuje pozytywne działanie na nastrój pacjenta. Jak bezpiecznie wprowadzić aktywność fizyczną przy cukrzycy?

Cukrzyca a sport – od czego zacząć?

Głównym źródłem energii dla mięśni podczas wysiłku fizycznego, jest glukoza. Dzięki zachodzącym w procesom, takim jak glukoneoliza oraz glukoneogeneza, organizm czerpie jej zapasy z pokarmu oraz mięśni. Do zachowania równowagi energetycznej w trakcie treningu niezbędna jest także insulina. W momencie, gdy równowaga ta zostaje zaburzona, wysiłek fizyczny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Przed rozpoczęciem uprawiania sportu, każdy chory cierpiący na cukrzycę powinien skonsultować się z diabetologiem, który oceni, czy u pacjenta nie występują przewlekłe powikłania cukrzycy, takie jak: 

  • choroba nerek (nefropatia),
  • choroby serca, 
  • uszkodzenie nerwów obwodowych (neuropatia),
  • choroba siatkówki oka – retinopatia. 

Występowanie powikłań cukrzycy u danego pacjenta wymaga dobrania odpowiedniego dla niego zestawu ćwiczeń.

Cukrzyka – sport i równowaga

Systematyczny wysiłek fizyczny to jedna z metod profilaktyki oraz leczenia cukrzycy – szczególnie typu 2. Chcąc pogodzić cukrzycę i sport https://www.szkoladiabetyka.pl/poradnik/, należy robić to stopniowo oraz wybierać taką aktywność, by ćwiczenia nie okazały się dla nas zbyt intensywne. Dobrym wyborem na początek będą dyscypliny sportu o umiarkowanym wysiłku, takie jak: pływanie, rekreacyjna jazda na rowerze, spacery, joga. Jednakże bardzo istotne jest, aby przed przystąpieniem do sportu przy cukrzycy, nauczyć się samodzielnej regulacji poziomu insuliny oraz samokontroli opartej na odczytywaniu niepokojących symptomów zagrażających naszemu zdrowiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here