fot. https://pixabay.com/

O niektórych z nich nie mamy pojęcia. Często z pozoru niewinna sprawa może mieć negatywny wpływ na metabolizm. Warto mieć tego świadomość. I je poznać.

Woda a spowolnienie metabolizmu

Koniecznie, jeśli się odchudzasz, musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie. Nie bez powodu przy opisie większości diet znajdziesz informację o tym, że należy pić sporo wody. Różna jest jej objętość, ale średnio to około 1,5 litra. Woda między innymi ma potrafi oszukać głód, który na diecie towarzyszy przecież… ciągle. Jeśli będziesz pić jej za mało, możesz mieć również problem z metabolizmem. Pamiętaj o tym.

​Nieregularność posiłków spowalnia metabolizm

Myślimy, że bez wątpienia można to umieścić w czołówce listy „Najwięksi wrogowie odchudzania”. Najczęściej przyczynia się do tego sposób w jaki na co dzień funkcjonujemy. Praca i nasza aktywność prywatna skutecznie utrudnia regularne jedzenie. Nie powinno to być jednak wymówką na diecie. Nieregularne posiłki powodują problem z metabolizmem. Organizm zaczyna działać niejako dostosowując do takiej sytuacji. Nikt oczywiście nie będzie jadł posiłków codziennie o tej samej porze co do minuty. Warto jednak pilnować godzin.

​Stres a przemiana materii

To kolejna przyczyna, która spowalnia metabolizm. Zresztą to niejedyny problem, który się z nim wiąże. Stres bardzo często „rozwala” codzienne menu. Możliwości są zwykle dwie. Jedna – przestajesz jeść. Niby chudniesz, ale zdecydowanie za dużym kosztem. Druga możliwość, to zaczynasz się objadać, lub jeść bardzo nieregularnie. W obu przypadkach metabolizm ma „problem”. Stres – o czym też warto pamiętać – bardzo źle wpływa na naszą chęć do życia, robienia czegoś. Można powiedzieć, ze odbiera zapał do odchudzania. Skutecznie osłabia też motywację.

Problem ze snem a odchudzanie

Dokładniej rzecz biorąc to jego brak. Tak [przy okazji czy wiecie czy wiecie, zze istnieje koncepcja odchudzania przez spanie. Większość dnia nie podnosicie się z łóżka. W ciągu ¼ doby jecie. Wróćmy do tematu. Zdarzyło Wam się nie spać powiedzmy dwie doby? Nasz organizm znosi to źle.

To znaczy wiele w tej materii do powiedzenia ma to ile masz lat. Nie na tym jednak się skupimy. Brak snu źle wpływa na metabolizm. Spowalnia. To jak bardzo zależy od tego jak mało śpisz. Wskazuje się również, że w czasie, gdy jesteśmy niewyspani, organizm zaczyna wydzielać zbyt duże ilości pewnych hormonów. Te niestety mają negatywny wpływ na proces odchudzania. To zaburzenie gospodarki hormonalnej dotyczy między innymi leptyny. Związek ten ma wpływ na uczucie głodu.

​Tłuszcze trans spowalniają metabolizm

Ich akurat staramy się na diecie pozbyć, ale nie zawsze nam to wychodzi. Przede wszystkim dlatego, że nie dość dokładnie czytamy etykiety produktów. Zdarza się też, że tłuszcze te są ukryte pod różnymi nazwami. Generalnie rzecz biorąc to one w dużym stopniu są odpowiedzialne za nadmierne kilogramy. Za „osadzanie się” tkanki tłuszczowej. Warto się więc przyjrzeć dokładnie temu co jest w naszym jadłospisie.

​Alkohol „niszczy” metabolizm

On przede wszystkim szkodzi na diecie dlatego, że trudno się po nim opanować, żeby czegoś nie zjeść. Zwykle jest to dużo, tłusto i przede wszystkim niezdrowo. Alkohol w niektórych przypadkach może spowolnić metabolizm. Pity w dużych ilościach ( nawet czerwone wino, któremu akurat przypisuje się pozytywny wpływ na trawienie) to „zagrożenie” dla węglowodanów. A dokładniej dla ich metabolizmu (może go jednak przyspieszyć, co trzeba oddać). Wpływa również gorzej na pracę trzustki. Też mam to tutaj znaczenie. O wątrobie nawet nie wspominamy.

​Niedobór witaminy D a odchudzanie

Latem większego problemu z tym nie m mamy. Teraz, kiedy zima wciąż trwa i bardzo mocno daje o sobie znać, niedobór witaminy D, to problem powszechny. Z niego też w dużym stopniu wynika gorsze samopoczucie w tym czasie. Brak odpowiedniej ilości witaminy D, to problem z kośćmi. Generalnie rzecz biorąc ma ona wpływ na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Część z nich łączy się – nie zawsze w sposób bezpośredni – z odchudzaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here