fot. https://pixabay.com/

Bursztyn zwykle kojarzy się z biżuterią, ale ma on bardzo ciekawe właściwości. I to je między innymi poznacie, czytając poniższy poradnik. Zaczniemy od najważniejszego pytania.

​Czym właściwie jest bursztyn?

Zanim poznamy jego właściwości, warto wiedzieć z czym mamy do czynienia. Bursztyn to nic innego jak zastygnięta, czy bardziej skamieniała żywica drzew iglastych. Jego wiek ocenia się na bagatela 40 do 50 mln lat. Ciekawostką może być to, że jest to jedyny obecnie znany kamień pochodzenia roślinnego. Niektóre z bursztynów zawierają w sobie szczątki owadów. Zdarzają się też rośliny. Określa się to mianem inkluzji.

Skład bursztyny w największym stopniu jest zależny od jego wieku. Natomiast przede wszystkim ma w sobie węgiel, wodór, tlen i siarkę. Bursztyn może być prześwitujący lub nieprzezroczysty. Jest też nierozpuszczalny (w „standardowych” warunkach).

To jednak wciąż nie cały zestaw minerałów. Można w nim znaleźć krzem, żelazo i wapń. Pierwszy z wymienionych minerałów ma niebagatelny wpływ na stan skóry. Produkty, które go zawierają, są stosowane w domowych sposobach na problemy z tą ostatnią. Żelazo to niezwykle cenny minerał z punktu widzenia krążenia. Jego niedobór w organizmie może prowadzić do anemii. Wapń z kolei jest odpowiedzialny za układ kostny i stan zębów.

​Najważniejsze właściwości bursztynu

Bardzo chętnie stosowany jest w litoterapii. Zwolennicy takiej formy leczenia wskazują, że przykładanie go do splotu słonecznego pozwala pozytywnie wpłynąć na układ krążenia, serce i pracę śledziony.

My jednak skupimy się na kwasie bursztynowym. Dostarczany do organizmu między innymi pozytywnie wpływa na usprawnianie procesu przemian energetycznych w komórkach (np. serca i mózgu). Wykorzystuje się go w lekach na owrzodzenia, jak również maściach na bóle reumatyczne. Kwas bursztynowy, ale też i olej można spotkać w przemyśle kosmetycznym. Mają one właściwości dezynfekujące. Poleca się go na ukąszenia owadów.

Ale to nie wszystko co potrafi bursztyn. Przypisuje mu się między innymi działanie przeciwirusowe. A zupełnie z innej strony – w dawnej medycynie polecano go na…bezsenność. Wystarczy pokruszyć bursztyn i rozsypać go pod głowę. Miał on pomagać również w przypadku stresu.

​Bursztyn jako odżywka na włosy

Ta jego właściwość zasługuje na odrębny akapit. Jeśli dobrze poszukacie to znajdziecie w preparatach przeznaczonych do rewitalizacji fryzury. Chyba najbardziej znana jest odżywka Jantar. Oprócz wyciągu z bursztynu znajdują się w niej między innymi witaminy A, E i H. Odżywka ta ma w sobie alkohol.

W jaki sposób działa bursztyn? Przede wszystkim będzie pomocny w przypadku wypadających włosów. Najlepiej stosować preparaty z nim przez co najmniej cały miesiąc. Potem należy ją przerwać. Bardzo istotne by taki produkt zawierał również składniki mające pozytywny wpływ na skórę głowy.

Jak przygotować nalewkę z bursztynu?

Przepis jest naprawdę banalny. Potrzebne jest około 25 gram bursztynu. Należy go dokładnie rozdrobnić w moździerzu. Potem przepłukać w ciepłej wodzie. Oczywiście mowa o naturalnym bursztynie. Jak go rozpoznać? Naturalny bursztyn w słonej wodzie się unosi. Z kolei w słodkiej opada na dno. Dodatkowo jeśli go podgrzejecie będzie „oddawał” specyficzny naturalny zapach.

Oprócz bursztynu potrzeba spirytusu. Oba składniki „lądują” w butelce. Na 25 gramów pierwszego składnika wystarczy 250 ml spirytusu. Butelkę należy szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce. Nalewka do spożycia nadaje się w momencie, gdy nabierze złocistej barwy.

Można ją stosować zewnętrznie. Na przykład smarować klatkę piersiową przy przeziębieniu. Można ją również na przykład dodawać do herbaty (wystarczy kilka kropel). Nie każdy jednak może skorzystać z jej właściwości. Po pierwsze ciąża i okres karmienia piersią wyklucza korzystanie z mocy nalewki.

Jeśli zmagacie się z chorobą wątroby również jest ona niewskazana. Nie wolno jej podawać dzieciom poniżej szóstego roku życia. Jest mnóstwo bezpiecznych dla nich domowych sposobów na infekcje górnych dróg oddechowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here